Zakup frezarki do drewna MDF-u

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#11

Post napisał: bartuss1 » 05 cze 2016, 15:22

a co to tylko w Chinach sie produkuje częsci? poza tym jest jeszcze chinskie i chinskie, zalezy z ktorej półki bierzesz, stal zazwyczaj jest albo polska albo niemiecka, podobnie z aluminium i jego stopami, nie pytales mnie o nic mailowo o ile zauwazylem :P
ja na przykład najtanszych podzespołow nie wkladam z uwagi na bolące doświadczenie, lepiej wsadzić raz a porzadnie niz potem sluchac marudzenia i jezdzenie po Polszy z serwisami.
Poza tym polskie sterowanka istnieją i mają sie dobrze, pewna firma w Bydgoszczy nawet cos tam zmajstrowala ... i wszyscy od nich biorą


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


Kael
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 20 lut 2014, 09:29
Lokalizacja: Zabrze

Re: Zakup frezarki do drewna MDF-u

#12

Post napisał: Kael » 05 cze 2016, 16:29

artur1981 pisze: Obecnie mam możliwość pozyskania środków z UP więc budżet na nowy sprzęt około 21 tyś.
Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/frezarka-grawerka-cnc ... ml#thumb/8
To Ci kolego braknie żeby toto działało:
- nie ma wrzeciona i falownika,
- brak komputera i licencji macha o ile nie masz,
- możesz ją położyć na podłodze, chyba że masz jaki stolik co toto udźwignie.


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post napisał: juzwa1 » 05 cze 2016, 19:44

Jak chcesz robić w MDF to musisz wziąść pod uwagę wyciąg pyłu. Wyciąg musi być o dużej wydajności. Brak wyciągu może skutkować zapaleniem się pyłu. W przypadku MDF jest to dosć częste.
Nasepnym temtem jest mocowanie materiału. Najlepiej i najszybciej mocować jest go podciśnieniem. Do takich powierzchni o jakich piszesz to starczy Ci pompa o wydajności 40 m3.
Sama maszynka to początek, dalsza część to prawie drugie tyle kasy.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#14

Post napisał: bartuss1 » 05 cze 2016, 19:49

zapalenie sie pyłu jest dośc czeste? co ty pieprzysz ze tak spytam?
zapylenie jest upierdliwe dla nosa i zdrowia
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
artur1981
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 29
Rejestracja: 19 paź 2010, 20:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakup frezarki do drewna MDF-u

#15

Post napisał: artur1981 » 05 cze 2016, 19:49

Kael pisze:
artur1981 pisze: Obecnie mam możliwość pozyskania środków z UP więc budżet na nowy sprzęt około 21 tyś.
Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/frezarka-grawerka-cnc ... ml#thumb/8
To Ci kolego braknie żeby toto działało:
- nie ma wrzeciona i falownika,
- brak komputera i licencji macha o ile nie masz,
- możesz ją położyć na podłodze, chyba że masz jaki stolik co toto udźwignie.
Kolego nie doczytałeś tematu, jakieś tam graty na nową maszynkę mam jest wśród nich także wrzeciono 2,2kw z falownikiem i kilka podstawowych rzeczy także (śruby kulowe, nakrętki, płyta i sterowniki na 3 osie też już są).
Komputerecek przyjacielu to także nie jest problem bo do LinuxCNC wielkich potrzeb nie ma, a do Macha już nie wrócę nigdy.
Mam stolik z litego drewna który napewno ją udźwignie- żona kupiła go salonu :) ale mam także migomat i niewielkie doświadczenie w jego wykorzystaniu, które sądzę wystarczy mi do "pochewtania" niewielkiego stolicka pod frezarecę tych rozmiarów.
Mam okazję na DOFINANSOWANIE do plotera frezującego więc dlaczego z niego nie skorzystać, a skoro miałem w zamiarach zbudować ploter we własnym zakresie to nie mów mi że takie błahostki o których piszesz warte max 1,5 tyś zł zrobią jakikolwiek problem.
Ale twoja wypowiedź napewno także coś wniosła i wyprostowała temat zakupu plotera frezującego.


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: juzwa1 » 05 cze 2016, 20:13

bartuss1 napisał : "zapalenie sie pyłu jest dośc czeste? co ty pieprzysz ze tak spytam? "

Widać że nie wiesz o czym piszę, to jest pewnie oznaka braku doświadczenia.
Popracuj trochę w MDF na CNC to będziesz wiedział o czym piszę.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#17

Post napisał: bartuss1 » 05 cze 2016, 20:23

przerób kilkanaście ton mdfu i zacznij sie wypowiadać zamiast wciskać kit.
Bez wyciagu przy wrzecionku z nadmuchem gornym typu elte czy teknomotor pierwsze co pył wlazi do uszu oczu i do nosa, drugie włazi na szyny i wozki, trzecie powoduje [problemy z oddychaniem itp, przerobiłem tego w ch i troche i nigdy nic sie nie zapaliło, pzy mokrych chinczykach albo kressach, gdzie nie ma nadmuchu od chlodzenia, pyłu nie ma.
tak na marginesie ciekawym jak przyczepisz odciag pylu do glowicy w 5 osiowce
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

#18

Post napisał: juzwa1 » 05 cze 2016, 21:17

Bartuss1 napisał: "przerób kilkanaście ton mdfu i zacznij sie wypowiadać zamiast wciskać kit"
Kilkanaście ton , to co to jest :shock: Myślałem że rzeczywiście masz jako takie doświadczenie.
Tyle co ja przerobiłem MDF to Ty na oczy nie widziałeś.
Cyt "pzy mokrych chinczykach albo kressach, gdzie nie ma nadmuchu od chlodzenia, pyłu nie ma. "
To zapewne oznacza że w tych magicznych wrzecionach jest bezpyłowy sposób obróbki. Zastanów sie co piszesz , tylko potwierdzasz brak doświadczenia.
cyt: Bez wyciagu przy wrzecionku z nadmuchem gornym typu elte czy teknomotor pierwsze co pył wlazi do uszu oczu i do nosa, drugie włazi na szyny i wozki, trzecie powoduje [problemy z oddychaniem itp, przerobiłem tego w ch i troche i nigdy nic sie nie zapaliło,
Czytam i nie dowierzam ,jakieś teorie z typowo amatorskiego podwórka z garażem podpartym rurką.. Myślałem że rozmawiam z profesjonalistą a tu widzę ogromne doświadczenie gdzie najpierw włazi pył. Oj cieniutko.
cyt"przerobiłem tego w ch i troche i nigdy nic sie nie zapaliło,"
Widać był mały bo i doświdczenie niewielkie.

U mnie w firmie odbywa to sie trochę inaczej. Jest centralny silos zbiorczy z dwoma wentylatorami. Pyły, wióry i inne małe elementy są do silosa zbierane. Reszta długich odpadów jest rozdrabniana przez Rębak VECOPLAN . Średnie są spalane w automacie który podaje je do pieca. Odbady z silosa są brykietowane w brykieciarce SPANEX.

Informacja dla osób które obrabiają MDF. Słuchając rad bartuss1 że nie występuje ryzyko zapalenia pyłu z mdf narażacie się na ryzyko pożaru.
Miałem już dwa takie przypadki. Szczęściem jest że pył się tli a nie pali płomieniem. ZAWSZE po obróbce MDF podchodze do maszyny co ok. godzinę przez 3-4 godziny i sprawdzam czy nie ma dymu. Mojego kolegę uratowały trzy duże gaśnice , inaczej zakład poszedł by z dymem.

Jeszcze w sprawie odciągu przy 5 osiówce. Popatrz jak to zrobili ludzie z doświdczeniem większym od Ciebie. Wystarczy podjechać na targi.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#19

Post napisał: bartuss1 » 05 cze 2016, 22:08

wiesz co? daj se siana, pieprzysz od rzeczy jak jakis szkoleniowiec od CE, chyba malo widzialeś w zyciu i w praktyce wygląda to inaczej, począwszy od glupich zakładow pracowników na refleks gdy nikt z szefostwa nie patrzy na wciskaniu teorii jedynej i slusznej skonczywszy.
tyle przerobiles, ze pewnikiem srywasz od czasu do czasu mdfem
Ostatnio zmieniony 05 cze 2016, 22:18 przez bartuss1, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#20

Post napisał: syntetyczny » 05 cze 2016, 22:15

mam xmd48, obrabiam głównie sklejkę i mdf, dużo(bez pożarów,szanujmy się ;) ). Po 3latach maszyna do remontu.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”