Traub TVC200P - retrofit

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

Traub TVC200P - retrofit

#1

Post napisał: suj » 07 mar 2015, 22:44

Witam serdecznie

W tym temacie postaram się opisać moje zmagania z uruchomieniem i zapewne przebudową sterowania mojego nowego nabytku. Pierwej napisze po co mi to cudo i skąd się u mnie wzięła. Jeną z działek którą zawodowo zajmuję się to projektowanie i budowa układów napedowych, sterowania ruchem, modernizacje robotów i napedów maszyn. Jak to w takich przypadkach bywa potrzebuję od czasu do czasu trochę mechaniki: jakieś wsporniki, podstawy, uchwyty itp. Szło to zawsze na zewnątrz, ale nie zawsze byłem zadowolony z jakości albo terminów. Jakiś czas temu stwierdziłem że może by połączyć przyjemne z pożytecznym i zbudować wreszcie i dla siebie jakąś maszynę. Obok tematów zawodowych mam też hobby w którym też fajnie było by dysponować możliwościami obróbczymi. Planuję obrabiać stal, aluminium i mosiądz. Rozważałem kilka opcji. Kupić od Chińczyka żeliwny korpus maszyny i na tej podstawie zbudować kompletną obrabiarkę. Szperałem po Alibabie i nawet korespondowałem z jednym sprzedawcą, który wycenił mi fajny korpusik z polem roboczym 800x550x550, z kompletną obudową, wrzecionem, zmieniaczem narzędzi i transporterem wiórów. Wstawić sterowanie, silniki posuwów, napęd wrzeciona, chiller do wrzeciona i jest gotowa obrabiarka. W międzyczasie dolar troszkę poszybował a ja lekko zwątpiłem. To nie ma być moje główne zajęcie i stwierdziłem że na początek poszukam czegoś tańszego, może i nie potrzeba mi też takiego dużego pola roboczego gdyż moje detale maja maksymalnie po 300-400 mm. Oglądałem jednego Chirona FZ08W (też ze zmieniaczem palet) ale miał dość nietypowy stożek HSK32 i małej mocy napęd wrzeciona. Zaletą było to że był kompletny i sprawny. No i wrzeszcie przeglądając OLX trafiłem na ogłoszenie o sprzedaży centrum Trauba TVC200P za całkiem niewygórowana cenę. Po kilku dniach jechałem służbowo w miejsce, skad nadrabiając 100 km mogłem zajechać i obejrzeć co też i uczyniłem. Maszyna nie pracowała (nie została po sprowadzeniu uruchomiona), nie była też kompletna. Brakuje agregatu hydraulicznego, podajnika wiórów, zbiornika i pompy chłodziwa. Była też troszke podemontowana tu i tam, ktos to próbował uruchamiać ale wszystkie zdemontowane elementy dostałem. Brakuje też jej dokumentacji. Dysponuje zmieniaczem palet (chyba bardziej przydatna sprawa w produkcji seryjnej), pole robocze około 400x300x400 mm, wrzeciono 5,5 kW 8000 obr./min ze stożkiem SK40, zmieniacz na 16 narzędzi. W czasie pierwszej wizyty sie zdecydowałem, zostawiłem zaliczkę i pojechałem na kilka tygodni na drugi koniec Polski do pracy. W ostatni czwartek pojechałem po odbiór. Do transportu wynająłem samochód ciężarowy z HDS-em bo i w miejscu załadunku nie był odpowiedniego widlaka i u siebie też takowym nie dysponuję. Tutaj opatulona do transportu:

Obrazek

HDS zestawił mi na podjeździe bo dalej nie mógł wjechać. W piątek przyszło dwóch kolegów i stwierdziliśmy że wstawimy ją do mojego garażu. Pożyczyłem drugiego paleciaka i weseli zabraliśmy się do roboty. Niestety do garażu mam lekko pod górką i na dodatek po granitowym bruku który zbyt gładki nie jest. Jakie to cholerstwo ciężkie! W ogłoszeniach na sprzedaż tego modelu przewijało się 2800-3000 kg. I tyle pewnei waży bo udało nam się przesunąć ze 20 cm i odpuściliśmy. Dzisiaj oprócz kolegów przybyły posiłki wagi cięższej. Koparko ładowarka CAT z widłami mocowanymi do łyżki. Z jednej strony paleciak, z tyłu ładowarka i powoli wjechała do garażu.

Obrazek

Muszę sprawić sobie jakieś rolki aby paleciakiem i rolkami móc to przemieszczać. Na szczęście podłogę mam w żywicy więc jest gładziudko to i się operuje o niebo łatwiej niż po bruku. Obejrzałem sobie troszkę co też zakupiłem. Sterowanie Traub MX-8F. Jest to OEM wersja Mitsubishi Meldas 325M-V.

Obrazek

Obrazek

Odsłoniłem osłony prowadnic i stwierdziłem że we wszystkich trzech osiach są prowadnice 20 mm Tsubaki. Śruby kulowe osi X i Y to 25 mm o skoku 10 mm a w osi Z 30 mm o skoku 10 mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zastanawia mnie jedna sprawa. Co to jest układ na szczycie wrzeciona i w jego osi:

Obrazek

Najpierw myślałem że to hydrauliczny układ zwolnienia narzędzia we wrzecionie. Przewód typowo wysokociśnieniowy. Ale jakiś trójnik z którego wychodi zwykła pneumatyczna rurka. No i wychodzi to z jakiegoś bloku, poprzez zawór. Czyżby to było doprowadzenie chłodzenia przez wrzeciono? Odnoszę wrażenie, że zwolnienie narzedzia jest pneumatyczne. Pod tym tajemniczym okrągłym elementem jest siłownik pneumatyczny o słusznej średnicy i małym skoku (wnioskuję po rozstawie kontaktronów). Może ktoś widział z bliska taki układ i mnie oświeci.

Plany.

Teraz będzie około dwumiesięczna przerwa. Muszę skończyć swoje roboty i to nie na miejscu. Potem wracam do tematu. Najpierw postaram się uruchomić w takiej konfiguracji jak jest. Próbuję wydobyć od przedstawiciela Trauba dokumentację ale słabo mi idzie. Może ma ktoś taka maszynę albo bliźniaczy model Heckert CSK 300P i pozwolił by skopiować dokumentację? Jeśli się nie uda (nie chcę na tym etapie ładować zbyt dużo kasy), to robię nowe sterowanie. Zastanowię się czy trafi tu Sinumerik (robię część układów na Siemensie, mamy w firmie programatory, zawsze aktualne oprogramowanie i bardzo dobry rabat). Jesli nie Sinumerik to albo jakiś tajwański klon Fanuca, może NCT a może Mitsubishi. Niestety nawet w przypadku Mitsubishi do piachu pójdzie wszystko, łacznie z serwosilnikami. Ta seria serw miała enkodery inkrementalne (chyba 5000ppr) + sygnały komutacji silnika a nowsze to już transmisja szeregowa. Jeśli nowe sterowanie to być może pokuszę się też o zamontowanie liniałów. Zakresy ruchów osi nie są zbyt wielkie, to i bank pęknąć nie powinien.
Od strony mechanicznej zweryfikuję wszystkie prowadnice i śruby. Jak będzie potrzeba, trafią tu nowe. Znowu długości i wymiary nie są wielkie więc koszt był by akceptowalny. Chcę doprowadzić do specyfikacji nowej maszyny. A korpus jest dobrze wyleżakowany bo to rocznik 1993. Zajęcie na najbliższy rok sobie zapewniłem. Pozdrawiam!



Tagi:

Awatar użytkownika

kkudd
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 30
Rejestracja: 04 mar 2015, 13:36
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: kkudd » 08 mar 2015, 01:20

Przedstawiciel Traub-a to Galika oczywiście, ja osobiście doprowadził bym maszynę do stanu oryginalnego, nie znam starszych układów sterowania ale TX8i ma bardzo dużo ciekawych funkcji. Zawsze byłem fanem i czasowo użytkownikiem Index-a (a jak wiadomo to jeden koncern tak na prawdę od lat), zobaczymy jak będzie ale jak się uda nabędę V300 (rarytas z wielu powodów ale maszyna dość rzadka) lub G400 - jak ktoś kojarzy firmę to wie dla czego maszyna może robić wrażenie jak nie to zamieszczam zdjęcie:

Oprócz 2 razy full 5 symultanicznych osi mam jeszcze jedną rzecz której konkrecja nie ma - oś Y1_2 łożyskowa hydrostatycznie plus oś A1_2 B1_2 - jakie są zalety mogę napisać jak kogoś to interesuje.Pozdrawiam


harryD
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 24 lis 2009, 18:16
Lokalizacja: podkarpacie

#3

Post napisał: harryD » 08 mar 2015, 08:37

To coś na szczycie wrzeciona to chłodzenie wew.(przez wrzeciono). Ten niebieski element jest łożyskowany.
Powinieneś mies do tego układ filtrujący ale nie masz zbiornika z pompa wiec tego pewnie tez nie masz.

Będę obserwował postępy. W zeszłym roku także zakupiłem podobnej wielkości centrum.
Cincinatti Arow 500 wiec może podglądnę kilka ciekawostek u ciebie.

Jeżeli chodzi o to sterowanie TX-8( wiedza operatorska) to siedziałem na nim ok 4 lata to może tez coś pomogę.

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Traub TVC200P - retrofit

#4

Post napisał: Tomciowoj » 08 mar 2015, 19:12

suj pisze: Zastanawia mnie jedna sprawa. Co to jest układ na szczycie wrzeciona i w jego osi:
Jest to układ doprowadzający chłodziwo przez wrzeciono, to niebieskie to obrotowe złącze np. Deublin . Podejrzewam, że tym samym złączem przy zmianie narzędzia podawane jest sprężone powietrze do przedmuchu wrzeciona.


Autor tematu
suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#5

Post napisał: suj » 08 mar 2015, 20:01

kkudd pisze:Przedstawiciel Traub-a to Galika oczywiście, ja osobiście doprowadził bym maszynę do stanu oryginalnego, nie znam starszych układów sterowania ale TX8i ma bardzo dużo ciekawych funkcji....
Najpierw napisałem do supportu Trauba. Był piątkowy wieczór, a odpowiedź przyszła po dwóch godzinach. Podali mi numery zamówieniowe dostepnej dokumentacji po angielsku i odesłali do Galiki. No i mam problem aby wydobyć od nich (Galiki) ofertę na tą dokumentację. Chyba muszę zmienić strategię i zamiast mailować zacząć dzwonić...
Chętnie bym uruchomił na tym sterowaniu które tam jest, ale obawiam się że jeśli ktoś tam sporo pogrzebał, to uruchomienie tego może być kosztowne i trudne. Szkoda by mi było pakowac kasę w starą technologię, nie wiedząc co tam jeszcze nie działa. Ale na pewno postaram się od tego zacząć i jeśli by się udało ruszyć na tej elektronice i skupić się na doprowadzeniu mechaniki do stanu oryginalnego (prowadnice, sruby, wrzeciono).
harryD pisze:To coś na szczycie wrzeciona to chłodzenie wew.(przez wrzeciono). Ten niebieski element jest łożyskowany. Powinieneś mies do tego układ filtrujący ale nie masz zbiornika z pompa wiec tego pewnie tez nie masz.
Dzięki panowie. Trzeba będzie szukać odpowiedniego układu chłodzenia i uwzględnić tą informację przy przyszłym kupowaniu oprawek i narzędzi. Będzie drożej ale możliwości rosną.


margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: margor » 08 mar 2015, 22:18

A ja tak zapytam z ciekawości, czemu nie Mach + csmio? Co prawda nie pracowałem zawodowo na wspomnianych układach sterowania i niestety nie potrafię ich porównać. Natomiast wydaje się łatwiejsze wyprucie wszystkiego z szafy elektrycznej i zrobienie od podstaw. Tak zrobiłem w kilku maszynach i chwalę to sobie. Niezależność od wszelakich serwisów, a i cały układ jakby prostszy, po drugie nowe to nowe.
A przy okazji, jeden kolega wspominał o zaletach dodatkowych osi - chętnie był poczytał.


Autor tematu
suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: suj » 08 mar 2015, 23:59

margor pisze:A ja tak zapytam z ciekawości, czemu nie Mach + csmio?
Bliżej mi by było raczej do LinuxCNC ze względu na architekturę systemu, i ostatecznie tego nie wykluczam. Aczkolwiek raczej chcę zachować w pełni przemysłowy charakter tej maszyny i to skłania mnie ku chęci zastosowania Sinumerika czy nowego sterowania Mitsubishi o ile nie powiedzie się ożywienie aktualnego. Systemy przemysłowe są w pełni udokumentowane, to dla mnie zaleta. Dodatkowo znaczna część funkcjonalności maszyny zawarta jest w kodzie PLC i tu jest ważny punkt. Stepa 7 (narzędzie do programowania PLC Siemensa) używam na bieżąco i znam. Używałem też narzędzi PLC Mitsubishi. Natomiast narzędzie do tworzenia kodu PLC dla Macha to dla mnie zagadka. Jest jakiś konkretny edytor, obsługuje jakieś języki IEC?
margor pisze: .. Natomiast wydaje się łatwiejsze wyprucie wszystkiego z szafy elektrycznej i zrobienie od podstaw. Tak zrobiłem w kilku maszynach i chwalę to sobie. Niezależność od wszelakich serwisów, a i cały układ jakby prostszy, po drugie nowe to nowe.
Ja też przewiduję niezależnośc od serwisów, bo sterowanie zrobię samodzielnie. Jak nie wyjdzie uruchomienie tego co jest to pruję szafę. Mam czasami ten dreszczyk emocji jak wypruję wszystko i wstawiam gdzieś u klienta sterowanie jakiejś maszyny. Czy spełni założenia, czy zmieszczę się w terminie etc. Tu chociaż mogę się usprawiedliwić przed sobą w kwestii terminów :mrgreen:

Awatar użytkownika

kkudd
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 30
Rejestracja: 04 mar 2015, 13:36
Lokalizacja: Polska

Re: Traub TVC200P - retrofit

#8

Post napisał: kkudd » 09 mar 2015, 15:36

Tomciowoj pisze:
suj pisze: Zastanawia mnie jedna sprawa. Co to jest układ na szczycie wrzeciona i w jego osi:
Jest to układ doprowadzający chłodziwo przez wrzeciono, to niebieskie to obrotowe złącze np. Deublin . Podejrzewam, że tym samym złączem przy zmianie narzędzia podawane jest sprężone powietrze do przedmuchu wrzeciona.
To jest bankowo złącze obrotowe

[ Dodano: 2015-03-09, 15:52 ]
suj pisze:
kkudd pisze:Przedstawiciel Traub-a to Galika oczywiście, ja osobiście doprowadził bym maszynę do stanu oryginalnego, nie znam starszych układów sterowania ale TX8i ma bardzo dużo ciekawych funkcji....
Najpierw napisałem do supportu Trauba. Był piątkowy wieczór, a odpowiedź przyszła po dwóch godzinach. Podali mi numery zamówieniowe dostepnej dokumentacji po angielsku i odesłali do Galiki. No i mam problem aby wydobyć od nich (Galiki) ofertę na tą dokumentację. Chyba muszę zmienić strategię i zamiast mailować zacząć dzwonić...
Chętnie bym uruchomił na tym sterowaniu które tam jest, ale obawiam się że jeśli ktoś tam sporo pogrzebał, to uruchomienie tego może być kosztowne i trudne. Szkoda by mi było pakowac kasę w starą technologię, nie wiedząc co tam jeszcze nie działa. Ale na pewno postaram się od tego zacząć i jeśli by się udało ruszyć na tej elektronice i skupić się na doprowadzeniu mechaniki do stanu oryginalnego (prowadnice, sruby, wrzeciono).
harryD pisze:To coś na szczycie wrzeciona to chłodzenie wew.(przez wrzeciono). Ten niebieski element jest łożyskowany. Powinieneś mies do tego układ filtrujący ale nie masz zbiornika z pompa wiec tego pewnie tez nie masz.
Dzięki panowie. Trzeba będzie szukać odpowiedniego układu chłodzenia i uwzględnić tą informację przy przyszłym kupowaniu oprawek i narzędzi. Będzie drożej ale możliwości rosną.
Widzisz znam trochę tą firmę (nie od strony zakupowej) i nie muszę Ci teraz tłumaczyć jak oni działają :cry: (Na marginesie nie wiem czy zauważyliście że sporo firm wycofuje wsparcie firm prywatnych ja zauważyłem to na na przykładzie Index-a - w USA zwłaszcza). Moim osobistym zdaniem wycenił bym wszystko bezpośrednio w firmie Traub i zrobił sobie kalkulację porównawczą - może się okazać że może być taniej co było by domyślam się dla Szanownego bardzo dobre. Musze jeszcze powiedzieć coś o mach-u - widziałem, trochę się bawiłem, nie lubię tego czegoś, nie podoba mi się, wiem że tanie ale co z tego jak nigdy nie będzie miało takiej funkcjonalności jak np ja potrzebuje, szkoda fajną maszynkę "bezcześcić" takimi wynalazkami - wiem że będą po mnie jechać ale cóż to jest moje zdanie. Fajny pomysł będę śledził poczynania - powiem że trochę z sentymentalnych względów.


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#9

Post napisał: dragon44 » 09 mar 2015, 21:46

a o jakich funkcjonalnościach mowa? czym się różni "markowy" system od tych "amatorskich"?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 16245
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 09 mar 2015, 22:23

dragon44 pisze: czym się różni "markowy" system od tych "amatorskich"?
Tym co złota Omega od elektonika za 500 zł - czas pokazują ten sam ale jaki prestiż :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”