Ploter 1900/1600/150 - projekt

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
cwpisz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2007, 10:04
Lokalizacja: Poznań

Ploter 1900/1600/150 - projekt

#1

Post napisał: cwpisz » 24 paź 2007, 01:53

Serdecznie witam wszystkich. Jestem tutaj nowy, jeśli chodzi o staż, ale zapałem do pracy z pewnością nie ustępuję starym (tzn. bardziej doświadczonym) forumowiczom ;-) Właśnie przymierzałem się do wyboru i zakupu plotera frezującego, kiedy przez przypadek trafiłem na Wasze forum... no i zaczęło się - chciałbym zbudować (jeśli tylko nie wybijecie mi tego z głowy :-) ) swoją pierwszą maszynę CNC. Maszyna miałaby służyć głównie do seryjnej produkcji frontów z drewna lub mdf do mebli kuchennych, ale też do płaskorzeźb. Myślałem o polu roboczym w granicach 1900/1600 (lub 2000/1000/150), ale w ostateczności mogłoby to być 1000/800. I tutaj moje pierwsze pytanie: czy Panowie (Panie?) forumowicze dysponują może projektami takich maszyn? Jeśli tak - chętnie kupiłbym dobry projekt w dobrej cenie :-)

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam,
Piotr

PS...I najważniejsze - dysponuję budżetem ok. 20k PLN...


Pozdrawiam,
Piotr

------------------------
Trening czyni mistrza

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 24 paź 2007, 08:00

dobry projekt ... moze wystarczy zerknąć na allegro ? :D
wpisac projekt cnc i sie wyszuka
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
cwpisz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2007, 10:04
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: cwpisz » 24 paź 2007, 10:01

bartuss1 pisze:dobry projekt ... moze wystarczy zerknąć na allegro ? :D
wpisac projekt cnc i sie wyszuka
:-) Wiem, że kolega jest autorem projektów, które mogę znaleźć w allegro oraz www.akcesoria.cnc.info.pl (szukałem i znalazłem je wcześniej). Wydanie 150 PLN na projekt nie jest problemem, ale nie jestem inżynierem mechanikiem, a inżynierem informatykiem (chociaż po technikum mechanicznym), więc sam nie potrafię ocenić, czy projekt jest dobry, czy też wart funta kłaków (proszę nie brać tego do siebie - piszę ogólnikowo). Dlatego też piszę na tym forum. Wiem, że jeden z Pańskich projektów odpowiadałby mi jeśli chodzi o rozmiar obszaru roboczego. Tak jak napisałem - zależy mi na seryjnej (powtarzalnej) produkcji frontów meblowych z drewna i mdf. Zależy mi na w miarę dużych posuwach roboczych, tak, aby obróbka była efektywna. Przeglądając forum napotkałem się z informacjami/opiniami, że ploter o tych rozmiarach z takim budżetem wcale nie musi się nadawać do zastosowań, o których piszę.
Pozdrawiam,
Piotr

------------------------
Trening czyni mistrza

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 24 paź 2007, 11:30

to zalezy co tam sie wsadzi
jesli np śruby kulowe i silniki 8,5Nm 6A, a zamiast wałków prowadzących prowadnice trapezowe to bedzie hulać jak wsciekłe przez dlugie lata.
prędkośc mozna uzyskac albo przez duzy skok śruby napędowej - np 10mm/obrót lub przy zastosowaniu listew zębatych - ale tu trzeba sie liczyc z niedokładnością wynikającą z luzu międzyzebnego - mozna to co prawda korygować, ale do 2m rozpietosci pola sruby spełniają swe zadanie.
i 20kzł to tak na styk jesli chodzi o w/w częsci :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
cwpisz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2007, 10:04
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: cwpisz » 24 paź 2007, 14:32

bartuss1 pisze:to zalezy co tam sie wsadzi
jesli np śruby kulowe i silniki 8,5Nm 6A, a zamiast wałków prowadzących prowadnice trapezowe to bedzie hulać jak wsciekłe przez dlugie lata.
prędkośc mozna uzyskac albo przez duzy skok śruby napędowej - np 10mm/obrót lub przy zastosowaniu listew zębatych - ale tu trzeba sie liczyc z niedokładnością wynikającą z luzu międzyzebnego - mozna to co prawda korygować, ale do 2m rozpietosci pola sruby spełniają swe zadanie.
i 20kzł to tak na styk jesli chodzi o w/w częsci :D
OK. O jakich parametrach (wartościach posuwów, dokładnościach, itp) mówimy w takim przypadku? Powiedzmy, że mógłbym 'wysupłać' (czyt. skredytować) większą (choć nie dużo) kasę na taką maszynę. Ile - oczywiście orientacyjnie - mogłoby kosztować zbudowanie takiego ploterka? Pewnym ułatwieniem jest fakt, że mam dostęp do darmowych (rodzina :-) ), ale naprawdę dobrych fachowców (frezerzy, tokarze, spawacze) mających na codzień kontakt z konstrukcjami stalowymi? I wracam do projektu - czy udałoby się zaadaptować któryś z Pańskich projektów do tego typu maszyny?
Pozdrawiam,
Piotr

------------------------
Trening czyni mistrza

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 24 paź 2007, 14:38

predkosci robocze na tych silniczkach 8,5Nm okolo 10 - 12m/min, dokładności na całej powierzchni - 0,1 - 0,2 mm
koszt orientacyjnie koło 20kzł
do adopcji to chyba tylko ten 1600x1900 jest na srubach na tym polu roboczym, mozna jeszcze zrobić stale nieobrotowe śruby a ruchome nakrętki, koszt nie taki wielki, a wyeliminujemy masy bezwladnosci srub przez co brama bedzie bardziej dynamiczna.
na forum jest watek z ruchomą nakrętką
https://www.cnc.info.pl/topics64/nakret ... vt5171.htm
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#7

Post napisał: numerek » 24 paź 2007, 21:06

nie chcę się mądrować co by znowu mi kto nie wytknął :)
ale widziałem przy pracy kilkanaście maszyn cnc do frontów to wierz mi że budową zbliżały się do maszyny mex'a
to ważyło kilka ton i było naprawdę solidne
tam się zakłądało całem arkusze MDF i z tego dopiero się frezowało i wycinało fronty
podane wymiary chyba dotyczą dużych frontów
nie wyobrażam sobie żeby fronty rezować frezem fi 5-10 mm
tam latają frezy profilowe fi 30-100

tym bardziej że jak pisze autor produkcja ma być seryjna a więc szybka
z cała pewnością były tam serwa

poza tym przyssawki na podcisnienie bo fronty trza obrabiać ze wszystkich stron naraz ......


to wyżej nie było złośliwe tylko moja opinia

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 24 paź 2007, 21:14

no spoko, nie jestem meblarzem to mogę sobie tylko wyobrażać czego oni sie spodziewają, ale zaraz, na alledrogo ta firma co ma wszystko opti, uni, nano, mega itd to ten ich mega podobno robi fronty freziatkiem palcowym, no chyba ze sami nie wiedzą co piszą, a front to płaskorzeźba na szafce :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#9

Post napisał: numerek » 24 paź 2007, 21:29

nie no spoko-można i frezem fi 2 mm robić fronty :)

ale te maszyny co widzialem a jedną z nich montowalem po zakupie to pracowaly frezami fi 30 i więcej
front to to masz rację taka płaskorzeźba ale dosyć głęboko frezowana na jakieś 10-15 mm za jednym przejściem -przynajmniej te co widzialem :)

tam ino kurz był jak pracowało mimo odciągów :D

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 24 paź 2007, 21:41

dobry frez i kress ?
ale niewadomo jaki by to nie byl dobry frez
po 10 minutach zarżnie sie kress

sie mi zrymowalo :D może lepszy byłby limeryk
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”