płyn do obciążenia konstrukcji

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7618
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#31

Post napisał: pukury » 10 lis 2014, 09:12

witam.
odpowiedź na ostatnie pytanie - pewnie ani jedna :shock:
takie dokładne obrabiarki muszą oczywiście pracować w warunkach klimatyzacji .
a do profili wlałbym olej i sypał piasek .
powstanie maź - tłumiąca drgania.
pozdrawiam.


Mane Tekel Fares

Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5349
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#32

Post napisał: jasiu... » 10 lis 2014, 10:22

Ale stabilność to się uzyskuje np. poprzez stosowanie dobrze wysezonowanych odlewów. Tu masy łoża nic nie zastąpi. Z jednej strony słyszę o "ramie", (czyżby spawanej?), a z drugiej strony o kompensacji rozszerzania pod wpływem ciepła. Coś mi tu nie pasuje. Cały czas nie widzę odpowiedzi na podstawowy problem - skąd niby się bierze to ciepło, które ktoś chce odprowadzać?

Zauważcie, jak wyglądają bardzo precyzyjne maszyny, produkowane seryjnie. Ogromne słupowe prowadnice i ogromna masa. Bo cóż może ciecz, czy nawet jakieś mazidło? Przecież naprężeń nie przeniesie, jedynie może zmienić częstotliwość rezonansową. Ale to można rozwiązać inaczej.

Ja to myślę, że jedynym zyskiem będzie pewne ustabilizowanie konstrukcji. Ot takie napełniane wodą plastikowe trzymacze tarasowych parasoli działają podobnie. Parasol się trzyma, ale plastikowe ścianki w żaden sposób sztywniejsze przez wlanie wody nie są.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6116
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#33

Post napisał: oprawcafotografii » 10 lis 2014, 10:49

Melduje ze cieplo bierze sie z pracy :)
Np. wrzeciona, serw, stojacego obok kompresora etc

Problem z wydluzaniem wrzecion jest znany w koncu...

q


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5349
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#34

Post napisał: jasiu... » 10 lis 2014, 12:03

oprawcafotografii pisze:Problem z wydluzaniem wrzecion jest znany w koncu...

q
Tak, jest znany i jest w rozmaity sposób rozwiązywany. Chłodnica oleju smarującego wrzeciono, czy kompensacja temperatury - czujnik, który daje infortmacje, ile odsunąć wrzeciono w miarę jego nagrzewania się

Na inne problemy jest wentylacja, czy separowanie grzejących się elementów, choćby tego kompresora. Przy okazji nie musisz pracować w ochraniaczach słuchu, a i pot po kręgosłupie nie ścieka.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#35

Post napisał: Malaxis » 10 lis 2014, 13:32

sajgon pisze:A ja mam inne pytanie.
Czy jest ktoś taki dobry i poda linka do obrabiarki jakiegoś markowego producenta, która ma zastosowane takie rozwiązanie :idea:
Głównie to rozchodzi mi się o to stabilizowanie temperatury korpusu obiegiem cieczy :mrgreen:

8.38

Jeśli "bridge" w tym przypadku oznacz bramę to mamy przykład :smile:
Oprócz takiego chłodzenia jest jeszcze automatyczny system do
kompensacji rozszerzalności temperatury.

Z ciekawych rzeczy to ta maszynka ma po bokach ślimaki do szybkiego usuwania wiórów
żeby nie zdążyły nagrzać podstawy.


Damien 328
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 113
Rejestracja: 19 sty 2014, 18:15
Lokalizacja: Oświęcim

#36

Post napisał: Damien 328 » 10 lis 2014, 15:59

4FUN pisze: Jak ktoś chce robić dokładnie to też może sobie kupić liniały z kompensacją do maszyny. A sens takiego rozwiązania widzę przy wykonywaniu dużych dokładnych detali. A teraz pytanie ile takich frezarek powstało na forum?
Możesz podać o co chodzi z liniałami z kompensacją? Są to jakieś "inne" liniały niż standardowe?


4FUN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 06 wrz 2011, 12:05
Lokalizacja: Białystok

#37

Post napisał: 4FUN » 10 lis 2014, 17:27

Możesz podać o co chodzi z liniałami z kompensacją? Są to jakieś "inne" liniały niż standardowe?
Wydaje mi się żeby zastosować kompensację musisz znać współczynnik rozszerzalności cieplnej liniału. Jeżeli weźmiesz pierwszy lepszy to raczej tak łatwo z kompensacją nie będzie.
Nigdy nie stosowałem kompensacji, więc nie zastanawiałem się za bardzo nad problemem i nie szukałem gotowych rozwiązań. Z kompensacją mam jedynie styczność przy CMM.

Awatar użytkownika

morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

#38

Post napisał: morghul » 17 lis 2014, 22:35

A może taki patent do wypełnienia profili?
http://olx.pl/oferta/masa-na-zimno-asfa ... 480c88ceba cenowo wyjdzie tanio a i zdolności tłumiące powinny być niezłe.


Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#39

Post napisał: Adrian M. » 17 lis 2014, 23:58

Z kompensacją chodzi o to, że śruba podczas pracy się nagrzewa, zmieniając swoją długość, jeżeli pomiar przemieszczenia nie jest wykonywany przez liniał (enkoder liniowy) tylko przez enkoder przemieszczenia kątowego to trzeba mierzyć temperaturę układu aby wprowadzić kompensację. Dokładne maszyny mają kształt prostych brył geometrycznych ponieważ najłatwiej jest przewidzieć rozszerzalność podczas pracy i uwzględnić ją podczas projektowania obrabiarki. Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo pomimo tej godziny :)

Pozdrawiam,
Adrian M.

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#40

Post napisał: skrzat » 18 lis 2014, 00:07

To może wypełnienie ferro fluidem, jak w nowoczesnych amortyzatorach samochodów, dzięki któremu możemy dynamicznie tłumić poszczególne częstotliwości rezonansowe wraz z harmonicznymi :shock:
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”