Frezarka z profili 45x45

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
misiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 03 maja 2007, 17:02
Lokalizacja: Jelenia Góra

Frezarka z profili 45x45

#1

Post napisał: misiek » 03 cze 2014, 23:32

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zbudowanie jakiejś małej frezareczki... o polu powiedzmy A4 z możliwością obróbki elementów Alu.
Wpadło mi w ręce trochę przydatnych elementów, które chciałbym wykorzystać:
Prowadnica liniowa 25 z 4 łożyskami liniowymi NSK LA LH25 długa na 1360mm wraz z podporą do montażu na profilach
2 wózki z łożyskami liniowymi na wałek 16mm (2 łożyska na jeden wózek)
Kilka sprzęgiełek na wałki fi 8mm - to akurat pod silniczki
Profile konstrukcyjne 45x45 - jakieś 4mb (dwa odcinki 1450mm 2x300mm i kilka podobnych~350/400)
Coś takiego..
Spora ilość łączeń kątowych do profili, żeby to jakoś poskręcać.
Oczywiście prowadnice i profile najlepiej byłoby przyciąć na "sensowne" odcinki
Zastanawiam się nad:
1) Konstrukcja z ruchomą bramą
2) Konstrukcja z bramą na stałe
Może coś doradzicie? Znajdę jakiś program gdzie mógłbym "na sucho" zrobić projekt na takich profilach?

Na razie tylko tyle :)



Tagi:


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#2

Post napisał: Kazik_Wichura » 04 cze 2014, 08:05

Witam

Profile konstrukcyjne jak najbardziej sprawdzą się do tego co planujesz. Na początek zabawy z CNC są super.Potrzebna Ci tylko piła która prosto tnie, żeby konstrukcja nie była pokrzywiona.
Co do konstrukcji, jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z budowaniem maszyn, to polecam ze stałą bramą i ruchomym stołem.
Program w którym możesz to narysować to każdy CAD (Solid Works, Inventor itp) ale może być też Sketchup.
W wolnej chwili zapraszam na mojego bloga. Jest tam kilka zdjęć maszyn wykonanych na profilach.
(link w podpisie)

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#3

Post napisał: wojtek30 » 04 cze 2014, 09:07

Jak dla mnie, to szkoda kasy na takie profile. Ale jak już kilka posiadasz, to wydaje się dość rozsądne iść w kierunku ich zastosowania. Na początek powinno wystarczyć.

Ja odkupiłem odpady profili stalowych 80x40x3 od jakiejś firmy produkcyjnej. Wyszło mi w cenie złomu, na całą konstrukcję niecałe 30zł z tego co pamiętam, jeszcze docięli na wymiar. Na początku chciałem to skręcać, ale ostatecznie dałem do pospawania i jestem zadowolony, bo za ułamek ceny aluminium mam dość solidną ramę stalową.
Dodatkowym plusem stalowych profili jest to, że można je zalać epoksybetonem.

Nie dawaj tylko tych podwójnych łożysk z wałkiem fi16 na oś Z. Lepiej dokup 4 osobne łożyska na wałki podparte z kasowaniem luzu.


Autor tematu
misiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 03 maja 2007, 17:02
Lokalizacja: Jelenia Góra

#4

Post napisał: misiek » 04 cze 2014, 22:34

No właśnie chodzi o budowę o możliwie niskich kosztach... może z czasem coś się więcej uda nazbierać.
Profile i elementy dorwałem za cenę piwa więc nie ma o czym mówić. Ale chciałbym to jakoś mądrze wykorzystać.
Dziś poskładałem coś na szybko :D Profile oczywiście muszę dociąć - nie mam póki co dobrej piły a i bez planu nie chcę póki co tego ruszać.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Prowadnice chyba podzielę na 2 równe kawałki... 136cm = 2x 68cm to jedna oś będzie z głowy. Ewentualnie myślałem czy nie da się wykorzystać np 2x50cm na osi X i 1x36cm na oś Y.. może zły pomysł?
Nie mam obecnie żadnych śrub napędowych i co gorsza podpór pod nie ale pewnie z czasem coś się wykombinuje.
Sterowanie gdzieś się w szafie wala także to najmniejszy problem... zostało po jakimś niedokończonym projekcie sprzed lat.

Muszę popracować nad dobrym ułożeniem tych puzzli... ale po wstępnej zabawie widać, że można złożyć coś przyzwoitego :D


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#5

Post napisał: Kazik_Wichura » 05 cze 2014, 08:34

Hej,

ilość profili które posiadasz pozwalają na złożenie czegoś sensownego, tylko musisz pokombinować.

Co do prowadnicy to lepiej rozetnij ją na pół niż dziel na 3 części. Jedna prowadnica na oś może być za mało a i tak musiałbyś wózków dokupić. Także lepiej poszukać okazji i kupić prowadnice z wózkami. Trzeba tylko obserwować dział Giełda albo na ebay-u.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#6

Post napisał: smouki » 05 cze 2014, 16:17

czemu fotosik....? :evil:
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#7

Post napisał: jacek-1210 » 05 cze 2014, 17:28

Jedna zasadnicza uwaga: prosta rama służy do tego, żeby w prostoliniowy sposób przymocować do niej niekoniecznie idealnie proste prowadnice. W tym przypadku, przy prowadnicach 25mm i ramie Alu 45x45 to raczej prowadnica będzie prostować ramę. Na zasadzie wiódł ślepy kulawego... Proponowałbym albo mniejsze prowadnice albo solidną, stalową ramę :smile:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
misiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 03 maja 2007, 17:02
Lokalizacja: Jelenia Góra

#8

Post napisał: misiek » 05 cze 2014, 22:59

Fotosik bo imageshack przestał działać a nie miałem gdzie fotek na szybko wepchać.
Co do elementów... to jak pisałem jest to odzysk ze złomu i koszt był praktycznie żaden... pewnie że wolałbym stalową ramę i w ogóle ale nie znam nikogo kto by taką zrobił a do tego pewnie koszt tej zabawy byłby już na starcie dość obciążający.
Tutaj póki co jest low budżet... mimo niektórych dość przyzwoitych elementów.
Mniejszych prowadnic nie mam chyba że ktoś chciałby się zamienic :D tylko z drugiej strony troszkę to długie itd..., a ta co jest na jedną oś na pewno starczy, bo na dwie to może być faktycznie za mało.
Co do tego... pokombinowania dlatego pytałem o jakiś programik CADowy żeby sobie "bezinwazyjnie" te puzzle poukładać i móc z tego coś potem sensownego wykonać.

A jakie śruby i silniki polecilibyście do takiej konstrukcji??


Autor tematu
misiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 03 maja 2007, 17:02
Lokalizacja: Jelenia Góra

#9

Post napisał: misiek » 12 cze 2014, 00:25

Taka kolejna dłubanina...
Obrazek Obrazek

Zastanawiam się nad tym czy prowadnic liniowych nie dać po wewnętrznej stronie profilu - tak jak to jest +/- na fotce tyle, że byłoby tak po obu stronach. Pierwotnie chciałem je dać od góry ale nie zmieszczą się przez bramę bo wózki za dużo wystają na boki.
Nie wiem czy nie lepiej byłoby zrobić ruchomą bramę i stały stół... ale musiałbym do tego celu zaprojektować i zamówić jakieś boczne płyty, a tak jak teraz nie generuje za dużo kosztów.
Profile jeszcze nie są docięte i tak wystają żeby to przyzwoicie poskładać więc wygląda to jak wygląda :) Nadmiar, który zostanie pójdzie na bramę i może coś tam jeszcze... sam nie wiem.
Chyba że dam drugi profil obok bocznych i na niego wrzucę prowadnice, wtedy wszystko uda się poskładać i wózki będą elegancko jeździć pod bramą - a może i sztywnosć coś wzrośnie jak będą 4 profile zamiast 2...
Śruby trapezowe 16x3... chcę zamocować na profilu poprzez płaskowniki aluminiowe. Długość śrub to ok 70 i 60cm z czego gwintu będzie te 10cm mniej.

Jakieś rady? najlepiej nisko budżetowe :D

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#10

Post napisał: wojtek30 » 12 cze 2014, 08:25

misiek pisze:Chyba że dam drugi profil obok bocznych i na niego wrzucę prowadnice, wtedy wszystko uda się poskładać i wózki będą elegancko jeździć pod bramą - a może i sztywnosć coś wzrośnie jak będą 4 profile zamiast 2...
Myślę, że właśnie tak powinieneś zrobić, dodatkowo jeszcze spiąć pod spodem profilem. Nogi bramy powinny się składać z dwóch połączonych profili.
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”