Tez buduje swoja

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#21

Post napisał: ARGUS » 16 lip 2007, 20:41

hm a ja kurdę kuchnie maluje :sad:
malarzy juz tak popier...o że im sie nie chce na jedno pomieszczenie przyjeżdżać
a wieczorkami sobie grzebie przy modeliku ;-) i rozmyślam nad ploterkiem
jewszcze tydzień albo dwa i zaczynam powoli montaż :-)

ale gaspar jak nie masz nic przeciwko to po uprzednim zaanonsowaniu chetnie skorzystam z zaproszenia moze cósik podglądne i plagiat jakiś zrobię :lol:



Tagi:


Autor tematu
Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

#22

Post napisał: Darol » 17 lip 2007, 20:54

Gaspar, ja bardzo chętnie bym się wybrał i obejrzał wasze maszynki i podpatrzył co i jak

a wracając do mojej budowy, bo aktualnie post zrobił się czysto ogłoszeniowy :)
dzis przyszły do mnie wałki fi20, łożyska otwarte do nich i śruba 18x4, na razie na jedną oś buduje, wszystko zamawiałem z akcesorii.cnc

Nie zamawiałem nakrętki bo razie nie wiem jak będzie stół teowy i czy zrobie okrągłą w obudowie przykręconą do doły stołu czy na wysokości wałków będzie śruba napędowa a wtedy na pewno kołnierzową , trochę nie wiem jak podwyższyc oś sruby teowej, mam pierwsze szkice ramy, ale na razie wstyd pokazać, muszę to przerysować bo na razie tak to wygląda, że czasem sam nie wiem o co w tym chodzi :)

Zastanawiam się też nad materiałem do budowy stołu, planowałem z aluminium PA6 lub PA12 płyta 40x500x500mm i wyfrezować rowki teowe, mam swobodny dostęp do górnowrzecionowej frezarki jarocin więc w alu szybko by poszło, ale mój frezer znajomy odradza kategorycznie aluminium jako materiał zbyt miekki na stół roboczy, więc nie wiem bo w maszynach piotrajub jest własnie alu. Gmaro jak możesz to powiedz czemu w swojej użyłes stali a nie alu. bo troche nie wiem co robić, miałem już w zasadzie nagrany zakup takiej płyty, ale na razie to wstrzymałem

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#23

Post napisał: gmaro » 17 lip 2007, 20:59

Darol napisał:

Gmaro jak możesz to powiedz czemu w swojej użyłes stali a nie alu.

Powiem prosto : NIE CIERPIĘ Aluminium dla tego dla mnie podstawą jest stal zresztą zobaczysz u Gaspara maszynę zrobioną całą ze stali :P no a może sam Gaspar się wypowie ?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#24

Post napisał: kot1979 » 17 lip 2007, 21:45

jedna niezaprzeczalna zaleta ma jednak aluminium , prostota w obrobce:) i nieraz ciezko obrabiac stal jak sie nie ma porzadnego sprzetu :(
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#25

Post napisał: bartuss1 » 18 lip 2007, 06:50

alu ma swoje plusy i minusy
dodam od siebie jako że robie bramy ploterów z formatek PA11, otóż aluminium jest głuche na drgania w porównaniu do stali i wziąwszy np formatke alu o grubości 20 mm i z tego poskrecac coś tam - to na gotowej maszynie jakby to stuknąc młotkiem słychać tylko takie plask a nie serce jak dzwon :D
druga strona medalu to zapychające frezy, PA11 ma troche niewygodny wiór, przy frezowaniu np powierzchni skrajnej formatki niejednokrotnie znajdzie sie pokruszony wiór który wpada pod krawędź skrawającą i pozostawia niepotrzebne zarysowania na obrobionej już powierzchni - próbowałem już zwykłymi frezami HSS dwu i czterokrotnymi, głowiczką dwuostrzową z płytkami z węglika, bez powłoki i z powłoką i zawsze to samo (w róznym stopniu).
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kameleon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 07 lis 2006, 21:18
Lokalizacja: Kraków

#26

Post napisał: kameleon » 18 lip 2007, 19:04

trzeba posmarować i frezuje sie na cacy :wink:
Janusz

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#27

Post napisał: gaspar » 18 lip 2007, 19:35

gmaro napisał:

no a może sam Gaspar się wypowie ?


Co tu pisać.
Moja maszyna stal-alu przy frezowaniu alu na głębokości 0,5mm maxymalne F=500mm/min
Powyżej pojawiają się wibracje które powodują pękanie frezów :/ (co boli gdy często kosztują więcej jak 100zł/szt)
Frezarka gmara: głębokość 1mm i F=800 (można więcej ale większymi frezami a ja przeważnie frezuję frezami do 4mm) i nie ma że boli.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#28

Post napisał: gmaro » 18 lip 2007, 19:51

Chyba więcej nie muszę przekonywać bo sam widziałem jak frezuję :mrgreen: i jak to kolega gaspar pisze "nie ma że boli"
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

#29

Post napisał: Darol » 14 wrz 2007, 02:14

W starsznych bólach ale powoli coś zaczyna się rodzić, na zdjęciu widać kawałek pospawanej ramy boki z profilu zamknietego 80x80x4 przód ceownik 100 w srodku dwa ceowniki pod wałki wszystkie elementy zostały obrobione na frezarce wiec przed spawaniem dokładnosc byla w setkach, teraz sie to troche mi na pewno rozeszło :) wiem, że jeden ceownik sie obkrecił o jakieś 0,5mm, ale całośc bedzie jeszcze poddawana obróbce więc myślę, że nie rzutuje to bardzo na późniejszą dokładność, zamierzam jeszcze przedłużyć te usztywnienia w środku do boków ramy czyli wspawac jeszcze 4 kawałki ceownika i dospawać płytki bazowe pod slupy bramy całośc bedzie połączona 4 śrubami, chce jeszcze w tych płytkach zrobić pióro a w stopach słupów wpust, lub na odwrót. Do ceowników w środku planuję dospawać profil pełny 20x20 i wstepnie go obrobic na frezarce a póżniej dać na obróbkę żeby zrobić z tego podpory wałków od razu by mi to tam nawiercili i tak samo wałek. Znalazłem też całkiem fajną firmę z niezłym zapleczem jeżeli ktoś ze szczecina robi maszyne to polecam bardzo firme MABO w mierzynie, maja duża frezarkę CNC o polu 3000x1000x1000 operator to człowiek z duża wiedzą i doświadczeniem a do tego bardzo pomocny cena myślę również niewygórowana bo 60zł/h

Chciałbym też poprosić o pomoc bo nie wiem jak mam sprawdzić i zapewnić współprostopadłośc prowadnic a co za tym idzie wałków a troche takiego typu frezarek powstało więc może ktoś podzieliłby się doświadczeniami



ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#30

Post napisał: ARGUS » 14 wrz 2007, 22:09

No to się doczekałem że jest tu ktoś ze Szczecina :-)
Witam Ziomala :-)
Mabo znam tam mi dorabiali elementy do mojej maszynki
na razie w proszku bo troszke brak czasu ale mam już prawie wszystkie elementy gotowe tylko wiercić i spawać
Wyrzażyć konstrukcje mozesz na odlewni na politechnice
Pochwal sie jeszcze jakimiś fotkami
:-)
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”