Frezarka o polu roboczym 40x30x20cm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
feriar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2013, 23:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

#11

Post napisał: feriar » 08 maja 2013, 21:41

ursus_arctos pisze:Co do kwadratowości - nie wiem, gdzie to słyszałeś....
możesz to poprzeć jakimś faktami bo chciałbym się dowiedzieć, poza tym WOW jaka szybka wycena :D ale ten pakiet części da mi dużą dokładność frezu, jak wszystko "idealnie" zmontuje ?



Tagi:


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#12

Post napisał: Skrzydlaty » 08 maja 2013, 21:50

Znowu temat schodzi na elektronike. Najpierw mechanika, po długich, zwykle wielomiesięcznych bojach dobieramy elektronikę. A wtedy najprawdopodobniej elektroniczne założenia się zmienią bo pare/parenaście miesięcy często zmienia zasób portfela wykonującego.
Radzę zostać przy założeniach z mechaniki i darować sobie elektronikę. Jak już sie będzie miało mechanike - ruszamy z elektroniką. Najczęściej kończy sie na elektronice na allegro.

Kwadratowosć ramy - przecież to wychodzi z oczekiwanego pola roboczego, polecam studiowanie forum, albo chociaż chwile zastanowienia nad tym własnym renderem.

Co rozumiesz pod pojęciem "dokładność frezu"? Dokładność obróbki? Powtarzalność? jaką byś chciał uzyskać?


Autor tematu
feriar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2013, 23:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

#13

Post napisał: feriar » 08 maja 2013, 21:58

Skrzydlaty pisze:Kwadratowosć ramy - przecież to wychodzi z oczekiwanego pola roboczego, polecam studiowanie forum, albo chociaż chwile zastanowienia nad tym własnym renderem.
No tak... ale mi chodzi czemu jest lepsza od prostokątnej ? nie wpada w większe drgania ?
Skrzydlaty pisze:Co rozumiesz pod pojęciem "dokładność frezu"? Dokładność obróbki? Powtarzalność? jaką byś chciał uzyskać?


Tak, chodzi mi o dokładność obróbki.

Skoro już zeszło na elektronikę to gdzie dostanę ZELRP bo jak wpisuje w google czy allegro to brak wyników :roll:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#14

Post napisał: ursus_arctos » 08 maja 2013, 22:02

Jak będziesz miał łożyska z kasowaniem luzu, to jakość będzie znośna/przywoita. Na więcej na pierwszej konstrukcji bym nie liczył.
Co do kwadrotowości - może chodziło o przekrój profili na ramę? Tutaj chyba rzeczywiście trzeba się trzymać możliwie blisko kwadratowych. Nie wiem, nie robiłem nigdy maszyny z metalu - mam drewnianą, teraz buduję kamienną, w której metalowe elementy będą raczej z pełnych formatek aluminiowych więc też swojej wiedzy o profilach nie poszerzę.
Skoro już zeszło na elektronikę to gdzie dostanę ZELRP bo jak wpisuje w google czy allegro to brak wyników :roll:
To bardzo dziwne, bo jak ja wpisuję to w google to pokazuje mi użytkownika allegro o takiej nazwie - sprzedaje on te sterowniki (nie zawsze wystawia, ale pewnie jak się do niego odezwiesz, to wystawi).

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#15

Post napisał: sajgon » 08 maja 2013, 22:12

feriar, Przed Tobą długa droga zanim uzyskasz tą " dużą dokładność frezu "

Pomóc można zawsze , doradzić, podpowiedzieć, podyskutować, ale dyskusja musi być merytoryczna. Nikt nie będzie Cię uczył jak zrobić ploter.
Pewne zagadnienia musisz przyswoić we własnym zakresie, a czerpać naprawdę jest z czego. Trzeba tylko chcieć!!
feriar pisze:ale ten pakiet części da mi dużą dokładność frezu, jak wszystko "idealnie" zmontuje ?
Ten pakiet nic Ci nie da, do puki nie będzie się trzymał sensownie wykonanej ramy(podstawy). :mrgreen:

tu masz aukcję :
http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 44255.html
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
feriar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2013, 23:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

#16

Post napisał: feriar » 08 maja 2013, 22:14

ursus_arctos pisze:Co do kwadrotowości - może chodziło o przekrój profili na ramę?
chodziło o to, że podstawa kwadratowa, że ponoć jest lepsze rozłożenie masy, nacisku i naprężeń.
Co do zelrp to myślałem, że tak się nazywa sterownik, a to użytkownik :D

Cały czas się uczę i mam chęci, tylko czasem po prostu są takie zagwózdki, że wolę się spytać :wink:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#17

Post napisał: sajgon » 08 maja 2013, 22:22

feriar pisze:chodziło o to, że podstawa kwadratowa, że ponoć jest lepsze rozłożenie masy, nacisku i naprężeń.
Zrozum że gabaryty maszyny określa obszar roboczy.
inną "podstawkę" będzie miała maszynka o polu 300x400mm a inną maszyna o polu 400x800mm i to nie ma znaczenia czy to kwadrat czy prostokąt.
W każdym przypadku należy użyć odpowiednich materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych.
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
feriar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2013, 23:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

#18

Post napisał: feriar » 08 maja 2013, 22:28

sajgon pisze:Zrozum że gabaryty maszyny określa obszar roboczy.
Ja to rozumiem od początku do końca tylko chciałem się dowiedzieć czy stwierdzenie, "kwadratowa podstawa lepsza" ma jakiś sens :)

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#19

Post napisał: sajgon » 08 maja 2013, 22:34

feriar pisze:...chciałem się dowiedzieć czy stwierdzenie, "kwadratowa podstawa lepsza" ma jakiś sens :)
Jak się uprzesz to może i znajdziesz sens , ale to tak jak by rozprawiać o wyższości świąt wielkanocnych nad świętami bożego narodzenia :razz:
Pozdrawiam , Michał. ;)


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#20

Post napisał: Skrzydlaty » 08 maja 2013, 22:46

feriar pisze:chodziło o to, że podstawa kwadratowa, że ponoć jest lepsze rozłożenie masy, nacisku i naprężeń.
Takie "dobre" ma tylko dobrze zaprojektowana rama.
feriar pisze:
Skrzydlaty pisze:Co rozumiesz pod pojęciem "dokładność frezu"? Dokładność obróbki? Powtarzalność? jaką byś chciał uzyskać?


Tak, chodzi mi o dokładność obróbki.
Jakiś rząd wielkości? 2mm Cie zadowolą? :razz:
feriar pisze:Skoro już zeszło na elektronikę to gdzie dostanę ZELRP bo jak wpisuje w google czy allegro to brak wyników :roll:
Ja pisze o tym żeby nie myśleć o elektronice a ten dalej swoje...
Pomogę Ci rysunkowo :mrgreen:

---------------------------------
| MECHANIKA | ELEKTRONIKA |
---------------------------------

Skończysz pierwszy prostokąt, bierzesz się za następny.
Jedyne, JEDYNE, co Cie interesuje w projekcie to maksymalny wymiar kołnierza silnika jaki mógłbyś zastosować. Rzadko długość silnika. Podpowiem - przy śrubach Tr16x4 przy przełożeniu 1:1 powinien wystarczyć Ci silnik max 4,5N. Do Tr20x4 w sumie też. Koledzy zgadzają się ze mną?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”