PLOTER 500x400

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
davidaloca
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 18
Posty: 42
Rejestracja: 09 lut 2010, 11:52
Lokalizacja: Małopolska

PLOTER 500x400

#1

Post napisał: davidaloca » 06 wrz 2010, 20:12

Witam.

Od dłuższego czasu czytam posty innych użytkowników i w głowie opracowuje swoją idealną maszynkę. W ramach pracy dyplomowej inż. chce zbudować ploter frezujący i w związku z tym mam kilka pytań żeby nie popełnić błędów na samym starcie przy zakupie pierwszych części.
Moje założenia są takie żeby powierzchnia robocza była ok. 500x400x~120. Na frezarce chcę głównie grawerować w stalowych tabliczkach, wiec zależy mi na dokładności i mocy, na szybkości niekoniecznie.

1.Do tego typu pracy lepsza będzie brama stała czy jezdna ?
2.Czy taki zestawik byłby odpowiedni ?
http://allegro.pl/silnik-krokowy-2nm-3x ... 89758.html
Czy może jednak jakiś zestaw ze strony http://www.akcesoria.cnc.info.pl jak tak to jaki byłby najlepszy do maszyny o takim zastosowaniu jak ja potrzebuje ?
Nie ukrywam ze wolał bym jakieś Kity kupić do lutowania (sterowniki, płyta gł.) po pierwsze lubię pomajsterkować z lutownicą a po drugie na pewno taniej wyjdzie niż kupić gotowy komplet. Byłbym też skłonny wykonać płytki samodzielnie ale potrzebował bym od kogoś jakies sprawdzone schematy.

W pierwszej kolejności chciałbym zakupić części : silniki, sterowniki i płytę główną , uruchomić wszystko na „sucho” za pomocą np. MACH-a2 w drugiej kolejności wykonać projekt konstrukcji stołu i bramy. (mam do dyspozycji warsztat: frezarki tokarki wypalarki możliwość wyżarzania, spawania i malowania proszkowego ale o tym w późniejszych postach)
Prosił bym o pomoc bardziej doświadczonych kolegów,którzy zbudowali już swoje pierwsze maszynki i mogli by doradzić czego unikać aby nie popełnić błędu bo jak powszechnie wiadomo ... najgorsze są początki...



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 07 wrz 2010, 09:36

davidaloca pisze:1.Do tego typu pracy lepsza będzie brama stała czy jezdna ?
To małe pole więc stała brama będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

A co do samego podejścia nie lepiej zaprojektować maszynę z dobranymi już na wstępie silnikami itp.. a tak może kupisz za słabe silniki bo okaże się że korpus i elementy wyjdą większe masywniejsze niż w początkowych założeniach. Dlatego zbyt mało wiemy póki co aby doradzać np: jakie silniki no chyba że do testów na stole to będą OK...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
davidaloca
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 18
Posty: 42
Rejestracja: 09 lut 2010, 11:52
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: davidaloca » 07 wrz 2010, 10:48

Racja lepiej było by zacząć od konstrukcji ale to będzie moja pierwsza maszyna wiec może mi trochę długo przy niej zejść,tym bardziej ze chce ją zrobić powiedzmy "profesjonalnie'' z racji tego ze to jest moja praca dyplomowa na wiosne chciałbym ją obronić. Niewiem jak czasowowo mi wszystko wyjdzie dlatego w pierwszej kolejności chiałem zrobić sterowanie bo jesli niewiele czasu mi zostanie to na obronę zrobię taką najprostszą maszynę z drewna z prętami gwintowanymi jako śruby pociągowe, a później po obronie porządną maszyne trzymająca wymiar.

Silniki i sterowanie chciałbym kupić pierwsze tylko nie wiem czy do takich zastosować jakie chciał bym żeby spełniała moja maszynka wystarczą 2Nm ? jeśli tak to jakie sterowniki polecacie ? 1/8 wystarczy czy te 1/128 ? ( jeśli to jest potrzebne do doboru silników i sterowników to wspomnę ze konstrukcja raczej będzie z profili stalowych , oś Z aluminium a pole robocze jak wcześniej wspomniałem ok 500x400 o szczegółach po tym jak wykonam sterowanie, chyba ze są potrzebne jeszcze jakieś informacje ? )
Nie liczy się jak daleko i ile już przeszedłeś, liczy się tylko to czy idziesz tam gdzie tego chcesz

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: syntetyczny » 07 wrz 2010, 11:29

Z czego masz mieć konstrukcję?Ze stali, czy z aluminium?Standardowo, koledzy na forum wybierają silniki min. 3Nm więc w nie uderzaj. Jeżeli rzeczywiście masz dostęp do takich maszynek to ja na Twoim miejscu zrobiłbym taką konstrukcję
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: pltmaxnc » 07 wrz 2010, 12:57

Jeżeli budżet wytrzyma to przy maszynie ze stali o tych wym. stołu, radzę napęd na śrubach kulowych (brak kłopotów z luzami i oporem na nakrętce), silniki * 3Nm ze sterownikami M542 np taki niezawodny zestaw
http://allegro.pl/3-silnik-krokowy-3nm- ... 25602.html
i zajrzyj koniecznie do linku w poście Kol. syntetyczny, to dobry wzór.


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#6

Post napisał: FlashEF » 07 wrz 2010, 22:34

gmaro pisze:A co do samego podejścia nie lepiej zaprojektować maszynę z dobranymi już na wstępie silnikami itp.. a tak może kupisz za słabe silniki bo okaże się że korpus i elementy wyjdą większe masywniejsze niż w początkowych założeniach. Dlatego zbyt mało wiemy póki co aby doradzać np: jakie silniki no chyba że do testów na stole to będą OK...
Chciałbym wobec tego zapytać, jak na podstawie projektu ocenia się potrzebny moment silników? Dajmy na to że znam masę wózka i skok śruby (oraz typ łożyskowania liniowego, ale to już chyba by było ciężko uwzględnić). Kombinowałem trochę z liczeniem przyspieszenia które wywoła obrót śrubą i oceny siły potrzebnej do tego, ale nie wiem kompletnie na ile takie wyliczenia są dobrą drogą.


Autor tematu
davidaloca
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 18
Posty: 42
Rejestracja: 09 lut 2010, 11:52
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: davidaloca » 08 wrz 2010, 01:51

Wystartowałem---> zakupiłem sterowniki 4,2A M542 i silniki * 3Nm oczywiście płyte główną i przewody również.
Mam nadzieje ze to był słuszny wybór?

Jak dojdzie przesyłka zajmę się podpinaniem i próbami "na sucho" a między czasie myśle już o konstrukcji maszyny.
Ta maszynka którą podał w linku syntetyczny jest bardzo fajna ale będe potrzebował troche większe pole robocze i nie potrzebuje (chyba) aż takiej mocnej konstrukcji i tak dużego przejazdu osi Z.(śruba będzie raczej trapezowa na początek, z powodu obfitych kosztów ;) )
Ma ktoś z Was jakieś plany budowy podobnego plotera jak przesłał w linku syntetyczny? chodzi mi o wymiary konstrukcji i jakieś rysunki opraw łożysk itp...
Nie liczy się jak daleko i ile już przeszedłeś, liczy się tylko to czy idziesz tam gdzie tego chcesz


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: pltmaxnc » 08 wrz 2010, 14:26

davidaloca
Ma ktoś z Was jakieś plany budowy podobnego plotera jak przesłał w linku syntetyczny? chodzi mi o wymiary konstrukcji i jakieś rysunki opraw łożysk itp...
Na forum było wiele opisywanych kontrukcji tego typu. Trzeba przejrzeć archiwum , z pewnością znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań.
Plany można kupić np. w akcesoria.cnc.info.pl , ale wątpię aby pasowały do Twojej konstrukcji.


Autor tematu
davidaloca
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 18
Posty: 42
Rejestracja: 09 lut 2010, 11:52
Lokalizacja: Małopolska

#9

Post napisał: davidaloca » 16 wrz 2010, 19:00

Pierwsze zakupy zrobione:

-SILNIK KROKOWY 3 szt. * FL24STH1830-006D 4,2A 3,0 Nm , oś fi 8mm fazowana, 8 przewodów.
-STEROWNIK 3 szt. M542 , prąd 4,2 A , mikrokrok do 1/128 , zasilanie 20 -50 V. optoizolacja na wejściach , można sterować każdym programem z wyjściem na LPT.
-ADAPTER-LPT (plyta główna) + kabel LPT - umożliwa połączenie sterowników z komputerem oraz sterowanie wrzecionem , pompą chlodziwa itp z poziomu komputera.
-Trasformator sieciowy 300VA , mostek postowniczy, kond. elektrolityczny, wył. sieciowy
-Zasilacz stabilizowany 12V
-3 kpl. GNIAZDO/WTYK - czteropinowe
-3 szt. wyłączników krańcowych
-1 szt. wyłącznik bezpieczeństwa
-5 mb elastycznego kabla ekranowanego do podłączenia wył. krańcowych i wył. bezpieczeństwa
-10 mb elastycznego kabla ekranowanego do podłączenia silników do sterowników

Ma ktoś jakiś schemat jak podłączyć transformator z mostkiem i kondensatorem do sterowników i w które miejsca wrzucić bezpieczniki ?

Międzyczasie muszę już zacząć rozglądać się za częściami do konstrukcji stalowej....

Już się zdecydowałem ze brama będzie stała, jakie proponujecie średnice prętów prowadzących, wspomnę ze mam zamiar dorzucić podpory punktowe np po 10cm, i jaką do tego śrubę pociągową zamontować ? (gwint trapezowy)

Ma ktoś jakieś namiary na stronkę, (może było już to na forum ale nie znalazłem nic konkretnego) lub jakieś materiały w których znajdę opisy bądź rysunki na sprawdzone oprawy łożysk podtrzymujących (łożyskujących) śrubę i oprawy łożysk liniowych (otwartych) i nakrętki do śruby pociągowej (z brązu) ?
Nie liczy się jak daleko i ile już przeszedłeś, liczy się tylko to czy idziesz tam gdzie tego chcesz


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: ezbig » 16 wrz 2010, 22:35

Przecież tu są w większości na banerach reklamy strony sponsora forum. Jest tam trochę informacji o które pytasz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”