Frezarka na pracę dyplomową

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Frezarka na pracę dyplomową

#1

Post napisał: Eclipt » 01 sie 2011, 20:33

Witam.
Forum przeglądam już parę miesięcy. Dowiedziałem się tutaj sporo ciekawych rzeczy, za co nie omieszkam podziękować wszystkim forumowiczom. Lektura zainspirowała mnie do wypróbowania swoich sił w pewnym przedsięzwięciu.
Myślę o tym, żeby na zakończenie mojej kariery studenckiej zaprojektować i zbudować małą frezarkę do tworzyw sztucznych i metali kolorowych. Fajnie by było, gdyby można było obrabiać też stal, ale szczerze pisząc raczej nie wiążę z tym dużych nadziei. Maszynka miałaby słuzyć do robienia prototypów, modeli i mniej dokładnych detali. Nie mam jeszcze sprecyzowanych założeń, ale już nasunęło mi się parę wątpliwości. Uprzejmie prosiłbym o oświecenie mnie w kilku rzeczach:

1. Problem z nomenklaturą - jeżeli pisze się, że maszyna ma pole robocze X na Y, to co to dokładniej oznacza? Jest to obszar w któym ma się poruszać wrzeciono, czy raczej maksymalna wielkość przedmiotu obrabianego? Różnica ujawnia się przy fakcie, że przedmiot trzeba jakoś zamocować i elementy mocujące muszą zajmować trochę miejsca.

2. Usuwanie i ochrona przed odpadami - wióry i ciecze obróbkowe niestety trzeba jakoś odprowadzić. W jaki sposób sobie z tym radzicie? Czy są tu jakieś ogólne porady lub przeciwskazania?

3. Ile czasu zajęła budowa waszych maszyn, od rozpoczęcia projektu do uruchomienia?

Na razie tyle wystarczy. Z góry dziękuję za podpowiedzi.



Tagi:

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#2

Post napisał: tom22 » 01 sie 2011, 20:50

Eclipt pisze:Forum przeglądam już parę miesięcy.
Eclipt pisze:Myślę o tym, żeby na zakończenie mojej kariery studenckiej
Eclipt pisze: maszyna ma pole robocze X na Y, to co to dokładniej oznacza?
Ajajajajaj.... ale żeby nie było że niemerytorycznie...
Eclipt pisze: Usuwanie i ochrona przed odpadami - wióry i ciecze obróbkowe niestety trzeba jakoś odprowadzić
Np. za pomocą odkurzacza.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 01 sie 2011, 21:01

w zależności od dostępności parku maszynowego materiału i budżetu oraz wolnego czasu -- czas wykonania może znacznie się różnić ....np. jeśli zrobisz projekt i wszystko zamówisz gotowe ( systemy napędowe sterowniki i ramę to pozostanie tylko montaż ... jeśli chcesz sam robić części potrwa to znacznie dłużej ( pierwszą budowałem rok w amatorskich warunkach druga składam już pół roku ale jeszcze daleka droga i pojawiają się co rusz nowe niuanse a to czegoś nie wziąłem pod uwagę a to nie ma dostępnych jakiś cześć i trzeba przerobić gotowy element pod to co jest w handlu...

myślę że na prace dyplomową obróbka stali to aż nad to przecież to znacząco zwiększa koszty budowy a komisja popatrzy da 5 tylko czy ta 5 nie może być za 3000zł a nie za 30000zł stawiał bym na estetykę i gładką prace w miękkich materiałach ( no chyba że szkoła dopłaca to co innego)

wióry i emulsje powstrzymują stosowne osłony prowadnic i śrub a odpowiednia podstawa pod maszynę w postali np.odwróconego do góry nogami okapu kuchennego pozwala skutecznie zbierać wióry oddzielając od chłodziwa

obszar pracy to zwykle obszar do którego dojedzie frez ... a wielkość stołu swoją drogom ... a gdy trafi się detal ponad gabarytowy to warto pomyśleć o otworach technologicznych do jego mocowania
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

Re: Frezarka na pracę dyplomową

#4

Post napisał: olepiotr » 01 sie 2011, 21:31

Eclipt pisze: 3. Ile czasu zajęła budowa waszych maszyn, od rozpoczęcia projektu do uruchomienia?
Żeby uruchomić to zeszło mi 1,5 roku :P A do zrobienia mam jeszcze pare drobnostek więc można liczyć że robie ją już ponad 2,5 roku :( :P

Życze powodzenia :)


Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D


ilove810T
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

#5

Post napisał: ilove810T » 01 sie 2011, 21:34

jaki kierunek i specjalnosc?


Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Eclipt » 04 sie 2011, 22:50

obszar pracy to zwykle obszar do którego dojedzie frez ... a wielkość stołu swoją drogom ... a gdy trafi się detal ponad gabarytowy to warto pomyśleć o otworach technologicznych do jego mocowania
No cóż, jeden majster na uczelni mówi jedno, drugi majster w robocie drugie, a psor na wykładzie jeszcze co innego, no i nie wiem kogo słuchać. Na razie zakładam, że będzie to zasięg ruchów wrzeciona.
myślę że na prace dyplomową obróbka stali to aż nad to przecież to znacząco zwiększa koszty budowy a komisja popatrzy da 5 tylko czy ta 5 nie może być za 3000zł a nie za 30000zł stawiał bym na estetykę i gładką prace w miękkich materiałach ( no chyba że szkoła dopłaca to co innego)
Koszt wykonania to właśnie największy problem, jaki na razie widzę. Jest możliwość aplikowania o finansowania i granty, ale nie ma pewności, że się coś dostanie. Bezpiecznym wyjściem będzie projekt słabszej maszyny, z ewentualną możliwością ulepszenia w przyszłości, np. przez wymianę napędu, wałków, lub wrzeciona.
Co do samego wykonania, to na razie planem jest własne wykonanie tego co się da, czyli części mechaniki i elektroniki, i zakupienie reszty. Na pewno bedę miał dostęp do maszyn skrawających, a może nawet i do spawalni (tylko że spawać akurat nie umiem :P).
jaki kierunek i specjalnosc?
Mechanika i Budowa Maszyn / Techniki Wytwarzania. Uczą nas o technologii i o konstrukcji maszyn technologicznych.

Myślałem też o dorobieniu czwartej osi - stołu obrotowego. Na pewno zwiększy to uniwerzalność maszynki i umożliwi pracę w układzie walcowym, ale nie wiem czy to nie będzie za trudne/ za drogie do wykonania. To pewnie się okaże dopiero w czasie projektowania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”