Metal - Home Made 300x300x140

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Metal - Home Made 300x300x140

#1

Post napisał: PiotrCz » 02 gru 2008, 09:45

Witam, poniżej fotki sbs frezarki, którą udało mi się jakiś czas temu złożyć...
oczywiście na jedynej słusznej konstrukcji, jednego z naszych kolegów... którego? Zgadniecie :). Wszystko poza konstrukcja stalową dorabiane i montowanie już przeze mnie

Cel: modelarski. Plastiki, woski - max. aluminum.

Myślę ciągle nad 4 osią... ale... nie bardzo wiem, jakim programem mam wygenerowac taki kod (np. z obiektu .3ds albo .max). Maszynka sprawuje się jako tako :) głownie służy mi do frezowania detali do figurek (takie mikro-napisy itp.).

Aleksander Niewielki pomaga rozpakowywać paczki
Obrazek

Maszynka po rozpakowaniu - tym razem w moim warsztacie
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jest troszkę rdzy - nie szkodzi - wyczyści sie i zamaluje. Chyba przemaluję to ramę na inny kolor...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trochę zabawek już mam
Obrazek

Na zdjęciu:
1. Palce Aleksandra :)
2. Wrzeciono 800W Kress wraz z dodatkowymi tulejkami redukcyjnymi
3. Frezy grawerskie 30 stopni
4. Cała fura frezów denstystyczno/jublislerskich
5. Uchwyt to zamontownia Kressa.
6. Czujnik zegarowy do montażu - oj przyda sie, przyda się.

Obrazek
Na zdjęciu
- gwint trapezowy
- nakretki do tego gwintu (trzeba będzie srednice przetoczyć)
- 12 łożysk otwartych to prowadnic
- 6 łożysk skośnych dwurzędowych

Do szcześcia brakuje mi jeszcze prowadnic liniowych, które mam nadzieję kurier przywiezie dzisiaj o 10 (zawsze jest o tej porze).
Zawzięcie maluje teraz rysunki techniczne - bo toczenie i frezowanie musze zlecić.

Kurier nie nawalił :). Na zdjęciu 3 metry wałków fi 16.0 podpartych - założyłem na próbę łożyska otwarte - chodzą... mogłby by trochę ciszej...

Obrazek

Ech... kocham zapach smaru o poranku :)

Walki ciąg dalszy. Ostatnich parę dni zeszło na:

1) Szukaniem zakładu frezersko-tokarskiego w okolicy - różnie z tym jest - albo stawki zaporowe, albo terminy zaporowe, albo jedno i drugie :(. Przypadkiem znalazłem zakład, który leży jakieś 500m od mojego domu - na razie sie dogadujemy.

2) Rysowaniem planów detali (po to jest mi zakład frezersko-tokarski). Dwa dni mi zesżły jak nic...
Obrazek

3) No i zaczynam pomału składać wszystko do kupy...

radość gwintowania (nota bene jeszcze około 50 gwintów przede mną - głównie M5, ale nie tylko, stal i aluminum).

Obrazek

umieszczenie łożyska otwartego w stoliku

Obrazek

wałek już działa i się ślizga w stoliku :)

Obrazek

Radość ustawiania prostopadłości - mniej wiecęj jest 0,05mm odchylenia na 30 cm,
Obrazek

Radość majsterkowania - wiekszosc rzeczy jest gotowa, trrzeba to tylko powiercić, pogwintować no i... złożyć do kupy
Obrazek

Radość borowania...
Obrazek

OŚ Y - Nareszcie gotowa - 100 % Complete
Obrazek

OŚ Y - Inne ujęcie
Obrazek

OŚ X - także gotowa - ostatnie przymiarki
Obrazek

OS X - trochę więcej przymiarek
Obrazek

Zaczynam finalnie ustawiać równoległości i prostopadłości - mniej więcej wychodzi +/- .03mm od środka stołu - czyli jest nieźle (albo inaczej - zgodnie z założeniami). Dzisiaj uruchamiam także elektronikę i nowy/stary laptop do starowania całością.

Na jutro zostaje do zrobienia oś Z - powinno być już z górki...

Każdy ma swój wątek 'brazylijski' więc i ja swój konsekwetnie ciągnę... Maszynka 3 osiowa skończona... teraz czas na 4 oś.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tyle :) Pozdrawiam, Piotr



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 02 gru 2008, 10:17

Mam takie pytanie , jakie prędkości uzyskujesz bez gubienia kroków i jakiego typu dałes sterowanie ?

Proponuje dać na śrubę kawałek blachy 2 mm jako osłonę na oś Y by nie sypało ci się na śrubę :wink:

Co do koloru to fakt wiem jak wygląda ta maszyna w 2 kolorach a ostatni jaki promujemy to taki jak na focie oczywiście gdy przemalujesz dodaj fotki na forum .

Co do osi obrotowej to bardzo prosto ją tutaj w projektować , robiłem taką na paskach HTD na 3 stopniowym przełożeniu a cały mechaniczną część daj poza stolikiem zyskasz sporą przestrzeń roboczą .
Załączniki
nowe_szaty_192.jpg
nowe_szaty_192.jpg (20.12 KiB) Przejrzano 13345 razy
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: PiotrCz » 02 gru 2008, 11:44

Witam, prędkości - hmm... szczerze mówiąc nigdy na to nie zwróciłem uwagi - na pewno nie oszałamiające... obrabiam zwykle detale 30mm x 30 maks (frezem v-shape, albo kulką 0,3mm). Stąd i prędkości wielkich nie potrzebuję.

Sterowanie - mixpol - jeden z ich sterowników (czyli takie jak w poprzedniej frezarce -> http://figurki.org/content/view/148/130/).

Co do osi - no tak - wiem, że prosto :). Ale nie wiem skąd kod wygenerować na taką oś... ktoś pomoże? Podpowie? :).

Pozdrawiam, Piotr

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#4

Post napisał: gmaro » 02 gru 2008, 13:21

W oparciu o sterowanie na układzie A3977 w tego typu konstrukcji idzie spokojnie pracować do prędkości 1200 mm/min .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2127
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 02 gru 2008, 20:00

PiotrCz pisze:Ale nie wiem skąd kod wygenerować na taką oś... ktoś pomoże? Podpowie?
Najpierw proszę określić czy ta 4 oś jest rzeczywiście 4 osią - przy równocześnie chodzących wcześniejszych 3 osiach, czy tylko zamiana będzie jednej z osi - X lub Y na oś obrotową? I wtedy obróbka odbywa się w płaszczyźnie pionowej z przewijaniem na osi obrotowej - po prostu przełożyć kabelki na 4 silnik.


Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: PiotrCz » 02 gru 2008, 21:20

Witam,

qqazodpowiadam - 4 oś ma być sterowana oddzielnie. (tak, potrzebuję nowy sterownik)

Ale dodatkowe pytanie - a da się wygenerować taki pseudo kod na 4oś - ale przy założeniu, o którym pisałeś, tzn. obróbka odbywa się w płaszczyźnie pionowej z przewijaniem na osi obrotowej. Jakim programem?

Pozdrawiam, Piotr


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2127
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: qqaz » 02 gru 2008, 22:12

PiotrCz pisze:Ale dodatkowe pytanie - a da się wygenerować taki pseudo kod na 4oś - ale przy założeniu, o którym pisałeś, tzn. obróbka odbywa się w płaszczyźnie pionowej z przewijaniem na osi obrotowej. Jakim programem?
też dodatkowe pytanie - do czego ta 4-osiowa obróbka?
Wymogiem jednoczesnej interpolacji 4osiowej jest konieczność zachowania prostopadłości osi narzędzia do powierzchni obrabianej. Tylko trudno zakładać że skoro wystepuje zmiana kąta powierzchni - skutkiem tego konieczność pochylania osi narzędzia ( albo obracania detalu) to ta zmiana kąta wystapi tylko w jednej płaszczyżnie odniesienia . Raczej będzie w obu prostopadłych do XY a więc już nie 4 tylko 5 osi.

Odwrotnie , skoro wystarczą 4 osie to raczej nie z powodu konieczności utrzymywania prostopadłości osi do powierzchni ale dlatego że trzeba sięgnąć frezem za "winkiel" - wtedy powinno wystarczyć indeksowanie czyli obrót detalu o zadany kąt i dalej tylko w 3 osiach. - A to właściwie potrafi wiekszość camów. A te które tego nie robią mogą być wspomagane "obróbką palcową" - po prostu rozbijasz poszczególne fragmenty obróbki na zadane kąty i dla każdego ustawienia osi ( indeksowania) przesuwasz bazę maszynową w funkcji kąta i wysokości obróbki.
Tylko ręcznie to raczej można zapanować nad detalem gdy ten jest typowo mechaniczy - np jakieś wybranie pod kątem - łatwo takie coś liczyć ( stąd moje zainteresowanie G52, G92, G53 itd w innych postach)

Co do pseudo kodu to efekt często jest zaskakująco dobry - frezowanie reliefu na powierzchni walca to takie samo działanie jak wykonanie jego na płaskim - jedyna różnica to zamknięcie raportu wzoru tak aby nie było widać lini połaczenia lewej i prawej strony. Najłatwiej zaprojektować wzór z pionowych kresek - rozwinięcie wg srednicy i koniec - np wszelkie podziałki na bębenkach.
Dla bardziej skomplikowanych pozostaje projekt na bazie siatki rozwinięcia z końcową fazą w której składasz dwa projekty ze sobą krawędziami - lewa z prawą i wtedy widać jak bedzie po zamknieciu obwodu. Nie taki straszne :wink:
I wtedy Twój dotychczasowy układ ( Gkod) XYZ wykonujesz na osiach np XZA - z punktu widzenia CMA Gkod jest identyczny byle tylko pozostawić ruch poosiowy narzędzia jako oś Z

Ostatnio na drutówce obrabiałem na wałku kanałki, jedno spłaszczenie i coś w rodzaju rowka spiralnego - właśnie z wykorzystaniem dodatkowego obrotu detalu i przełączaniem osi raz obie liniowo i obcy obrót( poza programem) , raz liniowa i obrotowa - a program to przecież w całości na płasko - i wyszło :wink:
No dosyć pisaniny
Kol Gmaro, fajne zdjecie - to stara prawda że kupuje się oczami. Gratuluję.

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#8

Post napisał: Jaszuk88 » 02 gru 2008, 22:36

PiotrCz,
wiedziałem, że wszystkich zaskoczysz i tak się stało. Najbardziej gotową ramą :grin:
Nie mogę sie doczekać na zdjęcia Twoich prac, bo te są znakomite :smile:


Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: PiotrCz » 03 gru 2008, 09:36

Witam,

dziekuję za ciekawą dyskusję:

qqaz - do czego ta 4-osiowa obróbka? Do robienia np. małych modeli broni (długość całkowita 40mm). Są fajne modele do kupienia *.3ds lub *.max (np. )
Wyobrażam sobie tak: ściągam model, generuję kod - maszynka 'frezuje' mi taką małą giwerkę

(przypomnę tylko, że robię figurki -> przykład wykorzystania frezarki -> czapka frezowana - ). Wysokość tego popiersia to jakieś 60mm.

Jaszuk88 - z perspektywy czasu - cieszę się, że kupiłem tą ramę gotową - bo w życiu bym sam takiej nie wystrugał - a zaoszczędziło mi to dużo :).

Nowe zdjęcia ostatnich frezowań wkrótce :).

Pozdrawiam, Piotr


tigerhellmaker
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 19 paź 2008, 23:23
Lokalizacja: Maków

#10

Post napisał: tigerhellmaker » 03 gru 2008, 14:06

PiotrCz pisze:Witam,

dziekuję za ciekawą dyskusję:

qqaz - do czego ta 4-osiowa obróbka? Do robienia np. małych modeli broni (długość całkowita 40mm). Są fajne modele do kupienia *.3ds lub *.max (np. )
Wyobrażam sobie tak: ściągam model, generuję kod - maszynka 'frezuje' mi taką małą giwerkę
Tak łatwo nie będzie zależy jaki to model do gamedev czy HP. Najlepiej zeby był zrobiony w Rihnocerosie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”