Ploter - porady i rozwiazania

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Przemo_2014
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:01
Lokalizacja: Starachowice/Poznań

Ploter - porady i rozwiazania

#1

Post napisał: Przemo_2014 » 08 paź 2008, 12:38

Witam !!!

Jestem nowym użytkownikiem i poszukuje porad związanych z budową plotera rysującego.
Moje założenia co do niego to:
- silniki i prowadnice będą pochodzić z drukarki Lexmark Z11
- jakie najlepiej wykonać sterowania do nich standardowe co krok czy lepiej z mikro krokami ?
- nie mam pomysłu na "raczke" do pisaka aby poruszał się góra dół, myślałem aby zastosować mechanizm poruszający głowicą w napędzie cd lub zastosować elektromagnesy ale tu nie wiem jak by miał wyglądać taki mechanizm lub też może wiecie skąd by można było wymontować już gotowy ?

- jeszcze kwestia programu do obsługi plotera będzie napisany w C# na podstawie G-code jakie podstawowe polecenia taki program powinien zawierać ?

Wszelkie porady i schematy mile widziane oraz kazda inna pomoc !!!

Pozdrawiam



Tagi:


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#2

Post napisał: situ » 08 paź 2008, 17:33

Witam.
Czemu chcesz robic program jesli juz są gotowe?? To nie bedzie proste, tez o tym myslałem ale dałem spokój jesli jest step2cnc za dobrą cenę.

Podnoszenie i dociskanie pisaka mozna zrobic na elektromagnesie, to jest chyba całkiem niezły pomysł, śruby na Z nie ma co dawać jesli ma byc opcja "pisze/nie pisze".

Jak zamierzasz przekazywac napęd z silników na osie?? Sruby moim zdaniem za wolne jak na plotter rysujący, tu nie potrzeba siły a wskazana jest szybkość. Moze paskiem zębatym??
Jak zamierzasz prowadnice załatwić?? Najtaniej wałki niepodparte moim zdaniem.

Jaką chcesz dokładnosc uzyskać??

Chcesz na tym robic rysunki techniczne?? Moze pomysl o jakims wymienniku pisaków, aby uzyskac linie o róznej grubosci, to byłby czad :lol:


Ostatnie pytanie - robisz to w ramach jakiegos projektu na studiach czy na dyplom??
Ja swój czołg klepie na magisterke :mrgreen:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#3

Post napisał: rynio_di » 08 paź 2008, 17:40

Wczoraj widziałem na złomie ploter piszący nie znam firmy ale to nie był Rolland za jedyne 20 zł Duży ciężki z zasilaczem wewnątrz. Bez magazynka na pisaki po prostu jednopisakowy.Można się takim pobawić.


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#4

Post napisał: situ » 08 paź 2008, 17:41

A mozesz powiedziec na którym złomie to jest??
Bym podleciał do lublina i wział:)


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#5

Post napisał: rynio_di » 08 paź 2008, 18:29

Może nie na forum mogę jutro podjechać zabrać i dać ci odpowiedź .Głupio by było abyś jechał na darmo. OK?


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: upadły_mnich » 08 paź 2008, 19:13

pozdrowienia dla krajana.
Jak się widzieliśmy 3-4 mies. temu to zapomniałem zapytać: gdzie te złomowiska w Lublinie są?
Pozdrowienia
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#7

Post napisał: rynio_di » 08 paź 2008, 20:06

Witam. Jutro u was może będę po profil Alu.A złomowiska są na ul, Firlejowskiej ( stara fabryka eternitu) Oni mają z uczelni,medyczny i wiele innego.Pozdrawiam.


Autor tematu
Przemo_2014
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:01
Lokalizacja: Starachowice/Poznań

#8

Post napisał: Przemo_2014 » 08 paź 2008, 23:49

Jest to praca do projektu inżynierskiego. A można wiedzieć na jakiej polibudzie studiujesz ? Co do wysterowania pisaka z silników zamierzam użyć pasków które już są w drukarce bo to chyba najprostsze rozwiązanie a mam też ograniczone podejście co do warsztatu w którym mógłbym wykonać części mechaniczne. Wiec muszę jak najwięcej wykonać z dostępnych na co dzień ze starego sprzętu.
Ploter chciałbym wykorzystać do nanoszenia ścieżek na laminat. Co do dokładności to wiem że silniki z drukarki maja mały step bo tylko 48 kroków więc na pewno będę musiał skorzystać z sterowania mikro krokowego najlepiej 1/8. Co do programu który wymieniłeś jest on do wysterowania CNC ale z portu LPT a ja chcę skorzystać z com-a. Znalazłem program który zamienia bmp na g-cod a z tego co wiem takich konwerterów jest dużo i nie tylko z bmp.
Cały układ chciałbym oprzeć na jakimś kontrolerze np ATMEGA dla tego mam też kilka niejasności z tym związanych:

- jak wysterować silniki krokowe z mikrokontrolera aby uzyskać mikro kroki ??
- po wykonaniu plotera jak dokonać pomiaru jaką ma dokładność ??
- i jak wykonać chwytak do pisaka na elektromagnesach ??

Proszę o jakieś linki i porady z tym związane ?!

PS. Proszę również o nie wypowiadanie się na luźne tematy nie związane z treścią posta.


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#9

Post napisał: situ » 09 paź 2008, 08:51

Hehe, na gotowe rozwiązania nie licz :mrgreen:
Wymysl coś, wrzuć tu rysunek a ludzie ocenią czy warto.

Jesli chodzi o ścieżki to dokładność rzędu dychy jest wskazana. Jesli chcesz robic cieniutkie ścieżki np 0,5mm nie ma wyjscia.

Moim zdaniem silniki od drukarki to sobie odpusc, sa tanie silniki krokowe z małym momentem http://www.allegro.pl/item451236257_sil ... f_vat.html

To ma 200 skoków na obrót, dajesz półkrok i masz 400. W zaleznosci od średnicy koła pasowego wylicz sobie skok na pasku.

Studiuje na Mechatronice na PW.


Autor tematu
Przemo_2014
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:01
Lokalizacja: Starachowice/Poznań

#10

Post napisał: Przemo_2014 » 10 paź 2008, 09:22

Nie oczekuje gotowych projektów. Projektując coś nie jesteś zawsze wszystko w stanie przewidzieć a porady i opinie zawsze się przydają.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”