Pierwsza frezarka CNC do aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#61

Post napisał: wojtek30 » 24 wrz 2012, 10:19

Ponieważ niedługo moja rama wraca ze spawania, to czekają mnie podobne boje do Twoich :razz: U mnie będzie jednak trochę łatwiej z ustawieniem prowadnic, bo zamierzam frezować rynienki, które będą od razu nawiercone i nagwintowane. Czekam na prowadnicę aby zrobić dokładny projekt otworów. Zastanawiam się jednak, jak mocowałeś bramę do podstawy, robiłeś otwory w podstawie na wylot przez dwie ścianki profilu, czy skręcałeś przez jedną ściankę, czy może gwintowałeś otwory?

[ Dodano: 2012-09-24, 10:58 ]
Jeszcze miałem zapytać, jak planujesz zamocować śruby napędowe, tzn. jakie podpory i obudowy nakrętek będziesz stosować?



Tagi:


Autor tematu
ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#62

Post napisał: ElSor » 24 wrz 2012, 11:27

W plaskownikach ktore sa przyspawane do bramy wywiercilem otwory. Po ustawieniu bramy wzgledem podstawy wywiercilem otwory w podstawie, przegwintowalem i przykrecilem sruby.
Sruby i nakretki bede mocowal w obudowach "wlasnej produkcji". Moze dzis beda 1wsze efekty (w osi Z) ale wpierw musze uporac sie z kolejnym dylematem :razz:

[ Dodano: 2012-09-24, 19:13 ]
No i sruba jest juz na Z-ce. Podlaczylem tez dla testu silnik i zasililem wszystko z 24v (docelowo bedzie 60V). 7000mm/min jest stalilnie i jadac w gore i w dol. Przy 7200 juz sie gubil - mysle ze docelowo zostanie 7000mm/min a jak bedzie nadal spory zapas to zmienie podzial kroku na mniejszy i podkrece wyzej obroty :twisted:
Wracajac do konstrukcji - blokujac srube i naciskajac wozek Z dosyc mocno obnizam go o ok 10um, ciagnac w gore - 20um, 1dnym palcem w obie strony nie rusze wiecej niz 10um - mysle ze jest dobrze.

[ Dodano: 2012-09-24, 19:31 ]
Dodaje jeszcze 3 zdjecia podsumowujace dzisiejszy dzien
Obrazek Obrazek Obrazek
Dodam ze finalne mocowania lozysk frezarka zrobi sobie sama jak bedzie juz na chodzie

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#63

Post napisał: wojtek30 » 25 wrz 2012, 10:53

No ładnie prace idą do przodu, moja maszynka też zrobi kilka elementów sama dla siebie, więc pewnie użyję podobnego "systemu" mocowania śruby.
Widzę, że kolega już składa wszystko na tip top, nie będzie problemu z szlifowaniem i malowaniem ramy, czy tak już zostanie? :wink:


Autor tematu
ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#64

Post napisał: ElSor » 25 wrz 2012, 13:20

Nie widze sensu malowac tego dla siebie, takze zostanie gola stal i amelinium ;)


Autor tematu
ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#65

Post napisał: ElSor » 30 wrz 2012, 16:32

Tydzien nieco gorszy przez nocki i udalo mi sie tylko dolozyc naped osi X, podpiac krokowce i wstepnie przetestowac parametry przejazdow XZ na docelowym zasilaniu.
Po zmianie napiecia z 24 na 65V nadal na podziale kroku 1/25 silnik mial te same limity (ok 7m/min) mimo stosowania przewodow ekranowanych. Sytuacja ulegla zmianie po zmniejszeniu podzialu na 1/10. Uzyskuje predkosci 10m/min ale nieco niestabilne przez "fuszerki" mechaniczne jakie zrobilem by ozywic maszyne celem wykonania porzadnych obudow lozysk i srub. Na dzien dzisiejszy stabilnie wykrecam 8m/min przy przyspieszeniu 0,60 (w pikoCNC). Jak dla mnie osiagi sa wieksze niz oczekiwania, ktore wynosily 3-4m/min. Dodam tez ze silniki dostaja w tej chwili 5,43A RMS i po prawie godzinnych testach sa cieple ale spokojnie mozna je uchwycic dlonia na dluzej. Niestety bateria w laptopie siadla i nie testowalem osiagow dalej.
W najblizszych dniach montuje naped Y i frezuje co trzeba aby maszynka pracowala nalezycie. Pozniej montaz kabli i obudowywanie sterownika, koncowe testy i zabawa :razz:

[ Dodano: 2012-10-01, 12:18 ]
No i dzis nastapilo 1wsze odpalenie. Fuszerki w osi Y jednak sa na tyle duze , glownie przez wiotkie mocowanie silnika, ze przy 4m/min potrafi sie zgubic. Jutro postaram sie rozpoczac 1wsze prace frezerskie umozliwiajace poprawe pracy maszyny, dzis juz niestety pora powoli zbierac sie do pracy :sad:


Autor tematu
ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#66

Post napisał: ElSor » 06 paź 2012, 21:01

Prace polegajace na udoskonalaniu maszynki ciagle trwaja.
Obrazek Obrazek
Juz (wg mnie) sa zadowalajace efekty a konca nie widac :wink:

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#67

Post napisał: wojtek30 » 07 paź 2012, 12:39

ElSor pisze:Prace polegajace na udoskonalaniu maszynki ciagle trwaja.
Rozumiem, że to pierwsze frezowania z Twojej maszynki? Nieźle wygląda. Jak wyszły wymiary przy zastosowaniu fuszerek? W czym robiłeś projekty?

Też myślę o mokrym chińczyku, kupiłeś zwykłą wersję, czy tą niby wzmocnioną do metalu?

Ja ciągle czekam na powrót ramy, myślę, że w tym tygodniu prace pójdą troszkę do przodu :wink:


Autor tematu
ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#68

Post napisał: ElSor » 07 paź 2012, 20:34

wojtek30 pisze:Rozumiem, że to pierwsze frezowania z Twojej maszynki? Nieźle wygląda. Jak wyszły wymiary przy zastosowaniu fuszerek? W czym robiłeś projekty?
Moze nie 1wsze ale bynajmniej ciagle z fuszerkami. Przekatne zgadzaja sie z dokladnoscia 0,05mm przy kwadracie 60x60mm. Projekty robie w inkscape + obrobka w PikoCNC - nie wyobrazam sobie projektowania bez PicoCAMa - chwila moment i pomysl staje sie rzeczywistoscia :wink: .

Co do samej maszyny to jeszcze wibruje i bezpieczne parametry (z dobrym wykonczeniem powierzchni) to dla tepego frezu 6mm 2z z obrotami ok 16k - 800mm/min przy zaglebieniu 0,5mm choc planowanie powierzchni robie z lepszym skutkiem na 2000 / 0,2. Przy 0,5mm zaglebienia i 1200 idzie bez problemu ale powierzchnia nie jest juz taka ladna. Mialem tez odpalony poczatkowo program gdzie zaglebienie bylo cos ok 1,2-1,5mm i posuw 1200 to myslalem ze mi maszyne rozwali :lol:
wojtek30 pisze:Też myślę o mokrym chińczyku, kupiłeś zwykłą wersję, czy tą niby wzmocnioną do metalu?
A zebym to wiedzial ... ponoc 4 lozyska wiec chyba mocniejsza. Zreszta wszystkie chinczyki z wysylka z UK sa takie same i najprawdopodobniej od 1 realnego sprzedawcy poslugujacym sie wieloma kontami na ebayu.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#69

Post napisał: wojtek30 » 07 paź 2012, 22:11

ElSor pisze:A zebym to wiedzial ... ponoc 4 lozyska wiec chyba mocniejsza. Zreszta wszystkie chinczyki z wysylka z UK sa takie same i najprawdopodobniej od 1 realnego sprzedawcy poslugujacym sie wieloma kontami na ebayu.
No właśnie, ciężko powiedzieć czy to nie chwyty marketingowe z tymi łożyskami. Widziałem już wersje z 2, 3 i 4 łożyskami. Z tym że te z 3 są opisywane jako wzmocnione do metalu. Możesz dać jakiegoś linka gdzie kupiłeś?
ElSor pisze:Projekty robie w inkscape + obrobka w PikoCNC - nie wyobrazam sobie projektowania bez PicoCAMa - chwila moment i pomysl staje sie rzeczywistoscia
Popatrzę sobie na tego PikoCNC, z tego co widzę, to niby jest za darmo ale ma pewne ograniczenia w symulacji 3D, ciekawe...
Robisz projekty w Inkscape i zapisujesz w DXF? Ja dotąd używałem go do tworzenia prostych rysunków i grafik wektorowych. Tworzenia projektów z zachowaniem wymiarów i odległości jakoś w tym nie widzę. Niby można prowadnice ustawiać itp. ale jakoś ciężko mi to ogarnąć. Zacząłem się trochę przyglądać NanoCAD'owi.


Autor tematu
ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 30
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#70

Post napisał: ElSor » 07 paź 2012, 22:28

wojtek30 pisze:Możesz dać jakiegoś linka gdzie kupiłeś?
http://www.ebay.co.uk/itm/WATER-COOLED- ... 0915007870
Teraz widze ze nie mam 4 lozysk tylko "niemieckie" :wink: Pewnie i tak to samo bo tanszych wrzecion nie widac a wg opisu niemieckie lozyska sa drozsze.

No robie zapis do DXFa i dalej obrabiam w PikoCNC. Mozna tez w DraftSight ale jakos jeszcze sie z nim nie oswoilem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”