Ploter frezujący - początki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
PrometSoft
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:55
Lokalizacja: Poznań

#21

Post napisał: PrometSoft » 06 wrz 2013, 21:33

Po dodatkowych testach mogę napisać teraz trochę więcej.

1. W LinuxCNC na tym komputerku uzyskuję 60kHz+ (z bezpiecznym marginesem)

2. Prędkość 2400mm/min wydaje się być maksymalną (pewną) dla mojej konstrukcji. Tak jak pisałem mogę uzyskać prędkości większe ale nie są one stabilne. Chyba, że znacznie - o rząd wielkości - zmniejszę przyśpieszenie. Obecnie mam 500-1000mm/s2 (w zależności od osi).

3. Miałem okazję już testować troszeczkę tego mokrego chińczyka. Po początkowych problemach (chyba źle podłączyłem bo obraca się w drugą stronę przy FOR i muszę robić REV - zorientowałem się trochę późno - w trakcie frezowania :grin: ) jestem dosyć pozytywnie zaskoczony. Przede wszystkim jest ciche - co ma dla mnie ogromne znaczenie (maszynkę mam w domu).


Przy tej prędkości i mikrokroku 1/16 potrzebuję około 25kHz. Zastanawiam się czy warto zwiększyć podział kroku do 1/25 albo 1/32.



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#22

Post napisał: Dudi1203 » 07 wrz 2013, 00:10

I tu pojawia sie pewna kwestia, która pozwoliłaby przyspieszyć obróbke na wszystkich maszynach - rampa przyspieszania nie powinna byc linią prostą a parabolą. Pozwoliłoby to na znaczne zwiększenie przyspieszeń w zakresie niskich prędkości - moznaby jechac szybciej ciasne łuki, a to na prawde bardzo poprawia czas obróbki, a spokojniejsze przyspieszenia przy wyższych prędkościach umożliwiłyby osiąganie wyższych prędkości maksymalnych. Jest taka opcja w jakims programie sterującym?


Autor tematu
PrometSoft
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:55
Lokalizacja: Poznań

#23

Post napisał: PrometSoft » 07 wrz 2013, 00:31

W mojej konkretnej sytuacji taki kształt przyśpieszenia niewiele by zmienił. Te przyśpieszenia, które mam teraz są jak dla mnie całkiem ok. A tak naprawdę powyżej prędkości 3000mm/s ruch nie jest już pewny - łatwo zatrzymać poruszającą się na bramie karetkę Z (silnik wypada z synchronizmu i staje). Więc i tak raczej bym nie ustawił na więcej niż te 2400mm/min.

Do tego taka prędkość mi w zupełności wystarcza - zresztą od początku w taką celowałem :). Ploter wykorzystuję do frezowania tworzyw sztucznych i aluminium oraz do grawerowania (ale tutaj literki są malutkie więc i tak zwiększenie maksymalnej prędkości wpływu na czas grawerowania by nie miało za dużego).

Przy czym są u mnie jeszcze elementy, które wymagają poprawy - jak np. niektóre elementy ze sklejki. No i cały czas nie do końca mam przekonanie czy te silniki są ok...


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#24

Post napisał: Dudi1203 » 07 wrz 2013, 00:57

Oj doceniłbys przyspieszenia na malych predkosciach przy grawerce, nie zdajesz sobie poki co sprawy ile to może obróbke przyspieszyć. Sproboj kiedys ten sam kod na jakas pierdółkę puscic (nawet w powietrzu) z np przyspieszeniami rzedu 3000 i max predkoscia np 1500, a potem przyspieszenia jakie masz teraz i predkosc 2400. Przy grawerkach obstawiam, że piewsza konfiguracja będzie szybsza, bo maszyna przy drobnicy w większosci pracuje w obszarze przyspieszen a nie max predkosci.
Mi czasem moje 20 000 jest mało, bo "zwalnia" na łukach, dałbym wiecej ale maszyna zaczyna sie poruszać


Autor tematu
PrometSoft
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:55
Lokalizacja: Poznań

#25

Post napisał: PrometSoft » 07 wrz 2013, 01:22

Może nie jakieś duże ale troszeczkę doświadczenia z grawerowaniem mam :)
Zdaję sobie sprawę, że w przypadku grawerowania (zwłaszcza gdzie przejazdy są króciutkie) największe znaczenie ma przyśpieszenie. Sprawdzę przy okazji jak się zachowa maszynka przy przyśpieszeniu 3000mm/s2 - o ile w ogóle ruszy z miejsca :).

Wiesz - teraz dla mnie i tak jest rewelacja bo jeszcze 2 lata temu zlecenia wykonywałem na takiej chińskiej mikro maszynce Sable 2015, gdzie prędkość max to 800mm/min i przyśpieszenie 150mm/min. Ja wiem, że tutaj ludzie mają tonowe frezary ale nawet ta konstrukcja, którą zbudowałem wydaje mi się już zbyt ciężka do grawerki. Myślę, że jeszcze kilka zleceń i pomyślę o zbudowaniu małego i szybkiego ploterka konkretnie do grawerowania (może z laserem zamiast wrzeciona).

Tak na koniec dodam, że największe pole w przyśpieszeniu grawerowania widzę w optymalizacji mojego programiku do generowania g-codu. I to już niezależnie od maszynki, na której będę grawerować.

Awatar użytkownika

pool82
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 117
Rejestracja: 13 gru 2012, 14:12
Lokalizacja: Barlinek

#26

Post napisał: pool82 » 09 wrz 2013, 11:03

Sam jestem na etapie projektowania ploterka z profili, tak z ciekawości, ile wyszła Cie kosztowo odpowiednio sama rama i cały ploterek?
Nie staraj się wszystkiego zrozumieć, bo wszystko stanie się niezrozumiałe :D


Autor tematu
PrometSoft
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:55
Lokalizacja: Poznań

#27

Post napisał: PrometSoft » 09 wrz 2013, 12:31

Koszt wszystkich profili aluminiowych, elementów do tych profili (jak łączniki, kątowniki), docinania kluczowych profili na CNC i transport wyniósł mnie 3200 zł. Ten kosz byłby mniejszy o około 400 zł gdyby ktoś we własnym zakresie sobie takie profile precyzyjnie dociął i o 200 zł gdyby odliczyć elementy, które użyłem tylko jako pomoc przy montażu ale nie są "składnikami" plotera. Aha - w wizualizacjach i zdjęciach tego nie widać - ale tam pod stołem jest 6 profili poprzecznych.

Koszt budowy całego plotera (z elektroniką /sterownikiem/ i wrzecionem) wyniósł mnie w okolicach 12 tys.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”