Mała frezarka do metalu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 19
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#21

Post napisał: m.j. » 05 sty 2010, 12:21

Szkoda... ale wracając do tematu konstrukcji to pomyślałem, że zrobię konstrukcję jednak z profili stalowych - tanie i chyba sztywniejsze niż konstrukcja z MDF. Teraz tylko pytanie ile mogę wyciągnąć z najtańszych sterowników? Czy da się coś wyfrezować w aluminium lub mosiądzu. W drewnie też czasami będę chciał podziałać. Stal na razie zostawiam. Za duże koszta jak na pierwszą maszynkę.


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#22

Post napisał: zacharius » 05 sty 2010, 12:50

zależy co chciałbyś dać na wrzeciono. konstrukcja z profili ok, silniki z drukarki do alu już nie. na dremelu jako wrzecionie daleko też nie pojedziesz.
niestety nikt jeszcze nie skoczył powyżej głowy .
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#23

Post napisał: piwkot » 05 sty 2010, 13:04

Sterowniki nie maja tu nic do rzeczy. Do twoich potrzeb potrzebujesz minimum: konstrukcji stalowej wlasnie, silniki 1.9 Nm i wrzeciono kress 800W. I zapomnij o tym dremelku, silnikach z drukarki i mdf jesli cos chcesz robic w alu. Takie jest moje zdanie :)

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#24

Post napisał: gmaro » 05 sty 2010, 13:08

A nie lepiej rozłożyć to w czasie i zrobić od razu ciut lepszą frezareczkę niż na siłę jak koń pod górkę kombinować chcąc ugryźć temat - piszę to obserwując podobne tematy . Jeszcze jedno fajnie by było gdyby konstrukcja miała pozytywny finał w budowie i co najbardziej mnie ciekawi to efekty prac ,opinia na temat tego co zrobiliśmy.Takie coś pomogło by wielu ludziom podejmującym problem budowy maszyny .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#25

Post napisał: zacharius » 05 sty 2010, 13:19

otóż właśnie.
zaczęło się od tematu "chcę frezarkę, pytanie jaką"
podjęta decyzja że do nauki.
i się zaczęło a czy na tym da się to a czy da się tamto, i to nie jest pierwszy temat tego typu.
jak się nie wie nic o cnc to lepiej mieć jakieś badziewko do nauki i nie próbować złupić na tym kokosów bo jak nazwa mówi jest do nauki! a co dopiero potem brać się za poważną konstrukcje.
takie jest moje zdanie.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#26

Post napisał: gmaro » 05 sty 2010, 13:23

zacharius pisze:Jak się nie wie nic o cnc to lepiej mieć jakieś badziewko do nauki i nie próbować złupić na tym kokosów bo jak nazwa mówi jest do nauki! a co dopiero potem brać się za poważną konstrukcje.
Święte słowa: :mrgreen:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 19
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#27

Post napisał: m.j. » 05 sty 2010, 13:43

I chyba tak zrobię. Na początek muszę nauczyć się co z czym i dlaczego, a dopiero później wprowadzać w życie jakieś poważniejsze plany.
Rozumiem, że jeśli silniki od drukarki będą bipolarne (żeby sobie dodatkowo nie komplikować) to te najtańsze sterowniki doń wystarczą?
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#28

Post napisał: zacharius » 05 sty 2010, 13:52

tak, bez problemu. zresztą przy unipolarnych łączy się cewki i też nie ma problemu bo się staje bipolarny :)
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 19
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#29

Post napisał: m.j. » 05 sty 2010, 14:09

Czy wrzeciono Kress 1050 może czasem pociągnąć stal?
Wiem, że pisze, że wrzeciona te nadają się tylko do drewna, tworzyw sztucznych, alu i metali kolorowych jednak z przekory pytam, ponieważ sporo z Was pod pojeciem "frezowanie w stali" rozumie robotę na pełnym gwizdku przez 24h/dobę. Ja w stali chciałbym robić tylko okazjonalnie i raczej małe robótki typu wycięcie podłużnego otworu w stalowej rurce itp. Wyszło by tego może z 3h ciągłej pracy na miesiąc, a może i nie.

Pytam, ponieważ wpadł mi jeszcze jeden pomysł :twisted: do którego zdało by się wrzeciono z dobrym stosunkiem cena/jakość.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#30

Post napisał: pukury » 05 sty 2010, 14:14

witam.
trafił mi się kiedyś silnik unipolarny z którego "wystawało" 5 przewodów ( środki były połączone wewnątrz ) i był problem z połączeniem go jako bipolarny .
poza tym chyba lepiej silniki unipolarne sterować stosownymi sterownikami - podobnie jak i bipolarne .
taką mam koncepcję .
do nauki w zupełności wystarczą sterowniki ze strony Kol. ottopa ( jest link na stronie głównej ) .
są do zrobienia za naprawdę małą kasę .
a tak kol. może zostać ze sterownikami o " nie do końca korzystnych parametrach "na których raczej nie zrobi ( jak chce w przyszłości ) maszynki do alu .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”