Zaczynam swoja maszynkę

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#111

Post napisał: bartuss1 » 28 gru 2008, 19:36

ARGUS pisze:U siebie mam silniki 1,89 Nm sterowniki M 542
i nie mogę sobie dac rady z ustawieniami sterownika i STEP2CNC
no więc moja rada jest taka
wypier...l tego stepa z kompa jako program obsługujący i zostaw go sobie jako soft do przygotownania pliku i nic wiecej - ctrl c i ctrl v do notatnika i zapisz jako, a do obsługi maszyny mach3 i otwórz plik txt, ja mojego rolstala mam na silnikach 1,89 B i smiga już półtora roku bez zastrzezen, na zetce mam 3Nm, od czasu do czasu coś tam dłubne w stali frezem HSS 16mm, zazwyczaj takim jade na głebokośc na raz 0,5mm z predkością 800 lub 1000mm/min i wszelakie detale których na manualce za Chiny Ludowe nie wykonam :D
mach nie jest taki straszny jak wygląda, zazwyczaj uzywa sie dwóch zakłądek - głównej z programem i MDI


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


Autor tematu
ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 45
Posty: 2126
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#112

Post napisał: ARGUS » 28 gru 2008, 19:46

Jeszcze poćwiczę :-) uparty jestem
śruby chodza dobrze - jest lekki opór ale nie ma luzów
palcami można dość swobodnie kręcić śróbą
Jeszcze sie pobawię zanim sie skuszę na Macha


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#113

Post napisał: Leoo » 28 gru 2008, 20:04

ARGUS pisze:Jeszcze sie pobawię zanim sie skuszę na Macha
Gdzieś czytałem, że STEP2CNC nie ma możliwości ustawienia szerokości impulsu STEP, co czasem może być przyczyną problemów.

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#114

Post napisał: Rayford » 28 gru 2008, 20:10

bartuss1 pisze:wypier...l tego stepa z kompa jako program obsługujący
Jestem też tego zdania
U siebie mam silniki 1,89 Nm sterowniki M 542
Mam takie same zestawienie i na machu chodzi wyśmienicie

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#115

Post napisał: bartuss1 » 28 gru 2008, 21:11

ARGUS pisze:Jeszcze poćwiczę :-) uparty jestem
szkoda zdrowia :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#116

Post napisał: pltmaxnc » 29 gru 2008, 00:26

ARGUS
Spróbuj na jakimś programie dosowym , jak tam będzie również żle to może za maly jest zasilacz lub za maly prąd sterownika a może duże opory wlasne.
Można również wymienić silniki na 3Nm , maja takie same rozstawy otworów flanszy jak te 1,89.

Maszyna pokazana na osiąga bez problemów prędkość pracy 3m/min a na dojazdach 8m/min, sterowniki ustawione na 1/16 kroku.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#117

Post napisał: kwarc » 29 gru 2008, 23:16

bartuss1 pisze:
ARGUS pisze:U siebie mam silniki 1,89 Nm sterowniki M 542
i nie mogę sobie dac rady z ustawieniami sterownika i STEP2CNC
no więc moja rada jest taka
wypier...l tego stepa z kompa jako program obsługujący
madre slowa(znaczy normalne :) ). co do serw to czy wieloryb jest leprzy od UHU? w uhu mamy shemat i mozliwosc doboru elementow!!!
maly wieloryb jest na slabych tranzystorach . moze ktos testowal obydwa sterowniki i sie wypowie , ja mialem do czynienia tylko z UHU i niezawiodlem sie

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#118

Post napisał: gmaro » 30 gru 2008, 07:34

Powiem tak , gdy ktoś zna się co nie co na elektronice to jak najbardziej UHU choć ostatnio widziałem 2 maszyny na uhu i wyprawiały cuda w negatywnym znaczeniu trzeba w przypadku jakiejkolwiek awarii samemu ja usunąć jedno jest pewne że uhu też wymaga dobrze dobranego serwa a najlepiej na napięcie 45-75 V a prąd nie był zbyt wysoki do tego samo serwo koło 200-250 wat ( własne doświadczenia ) . Wieloryb i Mamut to inna historia i z kolegą paulg można powiedzieć zjedliśmy zęby na nich a jedno co mi się podobało to że przy problemach sprzedający starał się jakoś im zaradzić . Z serwisem nie było żadnego problemu . Konfiguracja samego sterownika też przebiega bez problemowo . W przypadku serw i dłuższych kabli pamiętajmy o tym żeby zastosować naprawdę dobre kable ekranowane a unikniemy naprawdę przykrych niespodzianek.
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#119

Post napisał: faniron » 30 gru 2008, 17:18

Ja również chwalę sobie UHU. Nigdy mnie nie zawiodło (jedyna awaria jaką miałem wynikała z mego błędu - i raczej żaden sterownik tego by nie wytrzymał), a miałem je w trzech maszynach. Wiadomo jak pisze kolega Gmaro jest to trochę bardziej skomplikowane, niż krokówki, ale warto się "pomęczyć", bo jednak różnica w pracy serw i krokówek jest bardzo duża. Poza tym na forum jest wielu kolegów, którzy mają doświadczenia z UHU i na pewno pomogą.

Co do kabli sygnałowych to wiadomo, że powinny być ekranowane, bo nie tylko UHU nie akceptuje "sznurków". Widziałem kiedyś maszynę na porządnych krokówkach i sterownikach, z którą właściciel nie mógł sobie poradzić. Maszyna gubiła kroki nawet przy bardzo małych posuwach. Problemy zniknęły dopiero po wymianie przewodów sterujących między płytą główną i sterownikami na ekranowane i zrobienie porządku w skrzynce sterowniczej.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#120

Post napisał: gmaro » 31 gru 2008, 08:51

faniron pisze:ale warto się "pomęczyć", bo jednak różnica w pracy serw i krokówek jest bardzo duża
Często się piszą w tym i ja swoje spostrzeżenia na temat pracy serwa a krokówki i mówi się ze się nie wróci do krokówki.Ale trzeba pamiętać że większość problemów z tymi silnikami krokowymi jest z naszej winy. Warto wsiąść też pod uwagę czy maszyna ma zarabiać po kilka godzin dziennie itd..ale pisało się wiele o tym na forum zresztą kolega Argus teraz ogarnia po woli silniki krokowe co widać po pierwszych wyfrezowanych detalach - tak trzymać :wink: ... choć nie wiem skąd taki opór do macha :) samego Stepa pokazywał mi Gaspar ale wtedy pancernik nie za bardzo chciał chodzić z tego programu .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”