WIERCENIE FREZEM W RURACH

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Majosa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:22
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#11

Post napisał: Majosa » 06 paź 2011, 21:29

Dudi1203 pisze:Tak żeby doprecyzowac to w jednym i w drugim ukladzie masz te same 2,2kW, pomijajac straty na przekladni. Moc wynika z momentu obrotowego i obrotów wiec obroty maleją - rośnie moment obrotowy.
Oczywiście masz rację.
Dudi1203 pisze:Reszta bardzo ciekawa, moge zapytac jakie to są pieniądze do wyłożenia za takie wrzeciono (wersja pierwsza)? I jakie parametry są gwarantowane jesli chodzi np o luzy w przekładni czy bicie promieniowe.
Musisz troszkę doprecyzować pytanie. Chodzi Ci o luzy na której przekładni? Napędu wrzeciona, czy napędu suportu? Chociaż tak naprawdę, w obu przypadkach zastosowałem koła zębate i pasy typu T, które dają przełożenie w zasadzie bezluzowe. O ile w przypadku napędu wrzeciona nie gra to większej roli, tak w przypadku suportu może mieć znaczenie, ale nie musi. Ewentualne luzy powstające między pasem, a kołami są setkowe, co przekłada się jakieś abstrakcyjnie małe odchyłki położenia suportu. Dużo słabszym ogniwem jest tutaj luz zwrotny na nakrętce kulowej i dokładności samego gwintu. Suma summarum, dokładnośc pozycjonowania narzędzia, przy wykorzystaniu akurat takich komponentów, jakie zostały tu użyte, oscyluje gdzieś w granicach 1,5-2 setek.
Natomiast jeżeli chodzi o bicie promieniowe, to też musiałbyś doprecyzować, w którym miejscu chciałbyś to bicie mierzyć. Na końcu wrzeciona, czy na końcu narzędzia? Samo wrzeciono bije na końcu gdzieś w granicach 5 mikronów, może setki, przypuszczam, że nie więcej... Nie mierzyłem tego. Tutaj dużo zależy od zastosowanych łożysk. Gniazdo pod łożyska, jak i czop wykonane są w 6 klasie tolerancji, więc te odchyłki teoretycznie są naprawdę mikronowe. A nie zawracałem sobie tym specjalnie głowy, gdyż element obrabiany przez te wrzeciona wykonany ma być z dokładnością o rząd wielkości mniejszą, więc ganianie mikronów nie miało większego sensu. Ale oczywiście jest to do zmierzenia.



Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”