Ploter frezujacy jakiej firmy?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
papder
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2008, 20:12
Lokalizacja: POLSKA

Ploter frezujacy jakiej firmy?

#1

Post napisał: papder » 14 maja 2008, 21:08

Witam

Jestem na kupnie profesjonalnego plotera frezujacego. parametry z=200, y2500, x1200, wrzeciona okolo 3 kW.
Jakie firmy doradzacie?

Pozdrawiam

Papder



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 14 maja 2008, 21:49

nawet o najbardziej spieprzonym ploterze producent bedzie zachwalał ze profesjonalny, ciekawe z czego profesja wynika ? z ładnego wyglądu na pewno nie, kwestia wiedzieć co jest w środku, uwaga na chinine - poznac mozna najszybciej po sterowaniu i listwach zebatych na osiach - tzw duza predkosc pracy do 14 m/min ale dokładnośc ponizej 0,25mm
mogłbym polecić pewna firme ale nie wiem czy kolega ktory takze jest na tym forum sie nie obrazi
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 15 maja 2008, 13:23

Przy wyborze frezarki nie pole pracy, a to do czego będzie stosowania powinno być podstawą przemyśleń. Jeśli ma to być robienie wkładek do form wtryskowych to maszyna powinna być zupełnie inna niż do frezowania np. obudów na głośniki. Maszyna do wszystkiego jest do niczego - ta prawda niestety powinna determinować Twoje poszukiwania.

W moich frezarkach, chociaż są chińskie dokładność obróbki jest wyższa, niż podaje to kol. Bartuss1 - oczywiście tych, w których napędy nie są na listwach zębatych. Mam wykonania takie i takie. Na śrubach kulowych także (zobacz np. LYNX-1224 - 1200x2400x200/2.2KW).

Oczywiście dokładność odwzorowania zależy od długości frezowania. Nie należy się spodziewać super precyzji na długości 2500 mm. Ale 0.1 do 0.2 jesteś w stanie uzyskać. Przy pracy w tworzywach sztucznych i drewnie jest to wystarczające.

Kol. Bartuss1 - nie potępiaj rozwiązań na listwach zębatych, bo wiele znanych i uznanych marek (np. AXYZ) bazuje w osiach X i Y na takim wykonaniu przeniesienia napędu. Z resztą na forum jest wiele wątków, w których rozważano ten problem. Przy długich frezarkach nie ma rozsądnej alternatywy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 15 maja 2008, 14:26

witam !
przy drewnie taka odchyłka ( albo i większa ) wystąpi z dnia na dzień - na skutek zmian wilgotności .
poza tym nie widzę takiego przedmiotu z drewna ( lub jego pochodnych ) gdzie potrzebna by była taka dokładność .
no i jeszcze - jak mianowicie zmierzyć detal o długości 2500mm ?
oczywiście że PODSTAWĄ MUSI być przeznaczenie maszyny .
kupiłem sobie kiedyś scyzoryk o 100 ostrzach ( funkcjach ) - oczywiście nie nadawał się do niczego :lol: .
profil działania - wybór maszyny .
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 15 maja 2008, 14:56

Piotr Rakowski pisze:nie potępiaj rozwiązań na listwach zębatych, bo wiele znanych i uznanych marek (np. AXYZ) bazuje w osiach X i Y na takim wykonaniu przeniesienia napędu
ciekawe tylko czy ów firma stosuje zazebienie zwykłe proste czy skośne ?
niestety wszystko na prostych zebach ma luzy i o dokladnosci pozycjonowania powyzej 0,25mm nie ma co marzyc - styk liniowy na szerokośc zeba, zażebienie skosne gdzieś widzialem ale ogólnie jest raczej nieosiagalne, nie wspomne o daszkowym czy łukowym
testowałem juz na jednej maszynie posuw na listwach - jesli chodzi o moje zdanie - kicha, predkośc może jest ale dokladność - jakby tej listwy nie docisnął do koła to zawsze jest taka sama, w paru chinczykach tez widziałem - troche dziwne przeniesienie napędu - kolo zebate ma chyba 14 zebów i poprzez przekładnie paskowe zębate łączy się z silnikiem krokowym
do drewna ujdzie w tłoku
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


BOSS
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 13 lip 2004, 11:48
Lokalizacja: KrakĂłw

#6

Post napisał: BOSS » 15 maja 2008, 15:35

Wszystko zależy od jakości listew zębatych. Przy tanich ( frezowanych ) o super dokładności nie ma mowy. Osobiście używam szlifowanych ( prod. szwajcaria - cena na laser 1500 x 2000 ok. 9'000 pln netto ) i uzyskuję luz żędu 0.02 - 0.03 mm. Bardzo ważnym jest też odpowiedni sposób montażu, dokładne przekładnie ( najlepiej planetarne ) oraz sztywne prowadnice liniowe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”