Lakier do drewna na zewnątrz

Lakier do drewna na zewnątrz

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
marysia.witek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2020, 12:54

Lakier do drewna na zewnątrz

#1

Post napisał: marysia.witek » 21 kwie 2020, 13:03

Witam. Mam pytanie jaki lakier najlepiej wybrać do drewna na zewnątrz ? Jakie firmy polecacie ?
Z góry dziękuje za pomoc.




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#2

Post napisał: zibi » 21 kwie 2020, 13:21

NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#3

Post napisał: andrejch2 » 21 kwie 2020, 15:05

tylko remmers

Dodane 22 sekundy:
lub olej altax

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#4

Post napisał: RomanJ4 » 22 kwie 2020, 08:45

Ja wolę olejować, Altax jest dobry, są też odmiany barwione na różne kolory,
bardzo dobry jest skandynawski olej bodaj Valtti czy jakoś tak, a z lakierów(bezbarwnych) zwłaszcza na zewnątrz, to zdecydowanie jachtowe - są droższe niż inne, ale dużo trwalsze. Do olejowania drewna tekowego są specjalne do drewna egzotycznego.
https://www.farbyjachtowe.pl/lakiery-i- ... -c-11.html
Olej na przestrzenne powierzchnie, np drewniane panele ogrodzeniowe dobrze nanosi się pistoletem pod zredukowanym do minimum ciśnieniem, tylko niestety trzeba brać pod uwagę, że jakaś część niestety pójdzie w powietrze, ale za to dotrze we wszystkie zakamarki zapobiegając butwieniu.

UWAGA! Przy olejowaniu za pomocą bawełnianej szmatki(wcieranie) użytą szmatkę trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku lub puszce, bo na wolnym powietrzu potrafi dostać samozapłonu ! Obrazek
Słyszałem od fachowców o kilku przypadkach, że spłonął z tej przyczyny samochód ekipy od olejowania podłóg, czy mieszkanie klienta od wyrzuconej do kosza szmaty.. :(
Z pędzlami czy wałkiem chyba nie jest tak niebezpiecznie, bo olejowałem w ten sposób i jakoś nic się nie działo, ale lepiej uważać...
Zużyte szmatki najlepiej włożyć do jakiegoś niepotrzebnego zamykanego pojemnika z wodą, i dopiero wyrzucić do kubła...
pozdrawiam,
Roman


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#5

Post napisał: WP Kamil » 22 kwie 2020, 09:57

Olejowanie- trzeba wykonać co jakiś czas, ale to prosty zabieg.
Lakierowanie jest dużo bardziej wymagające, potrzebuje kilku komponentów (podkład, warstwa wierzchnia), lepszego przygotowania powierzchni, narzędzi, a i tak efekt może być dyskusyjny jeśli robi to człowiek bez doswiadczenia. Minus lakierowania pomijając aplikację to fakt, że gdy pęknie lakier na powierzchni to odrazu odsłania drewno na szkodliwe czynniki.

Doświadczeni ludzie którzy robią elementy drewniane do łodzi od ponad 20lat stawiają na oliwkę. Czasem lakieruje się meble i inne elementy ale podłogi i blaty kuchenne stanowczo zalecają olejować.


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#6

Post napisał: Zaremba » 27 kwie 2020, 17:41

RomanJ4 pisze:
22 kwie 2020, 08:45
Ja wolę olejować
Generalnie olejuje się drewna tłuste, których nie można malować lakierem, takie jak teak właśnie. Olejowanie zwykłych drewienek jest dodawaniem sobie pracy i kosztów.
Dobry poliuretan wytrzyma bez poprawek rok na morzu i kilka lat na lądzie a olej trzeba poprawiać 1-2x do roku.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#7

Post napisał: RobWan » 14 maja 2020, 21:52

Zaremba pisze:Dobry poliuretan wytrzyma bez poprawek rok na morzu i kilka lat na lądzie a olej trzeba poprawiać 1-2x do roku.

Diabeł tkwi w szczegółach.
Olej nie pęka, poliuretan tak.
Są niby lakiery na drzwi zewnętrze, które tworzą dosłownie elastyczną błonę. Są specjalne "żele/pasty" na szczyty ramiaków. Ale też są minusy tego produktu.
Jak na zewnątrz to tylko olej. Ale wiadomo trzeba dbać.
A co zrobić z lakierem po kilku latach? Bo popęka na 100% Ktoś lubi skrobać? :-)

Robert


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#8

Post napisał: juzwa1 » 07 cze 2020, 19:28

Olej to do frytek.

Jak nie wiecie to nie wprowadzajcie w błąd.
Zaremba pisze "Generalnie olejuje się drewna tłuste, których nie można malować lakierem, takie jak teak właśnie"

Bzdura , gatunki tłuste jak Teak , Wenge, itp maluje się używając specjalnego izolantu i podkładu.Dodatkowo do nich stosuję się specjalne kleje.Jeśli będziesz uważał że się mylę to w tamtym roku samego Teaku i Iroko przerobiłem 46 m3 , pomalowałem i dałem 5 lat gwarancji na powierzchnię lakierniczą. Wyroby na zewnątrz.

Zaremba pisze "Dobry poliuretan wytrzyma bez poprawek rok na morzu i kilka lat na lądzie a olej trzeba poprawiać 1-2x do roku."
Kalafior opada jak się czyta takie wypociny.
Poliruetan na morzu to parę dni i zrobi się biały i zejdzie płatami. Na lądzie po roku od strony zachodniej i południowej będzie schodził.
Parę lat temu firmy zaczęły wprowadzać do stolarki zewnętrznej specjalne lakiery poliruetanowe i wycofały się z tego.

Jeśli chce się pomalować wyrób na zewnątrz i żeby powierzchnia utrzymywała się długo to trzeba malować według wytycznych producentów systemów lakierniczych z początku lat 2000. Obecne systemy lakiernicze to dziadostwo. pomalowanie według wytycznych producenta to 3 lata i już zaczyna się łuszczyć. Ja maluję tak jak mnie nauczyli 20 lat temu. Mam na balkonie drzwi sosnowe gdzie lakier zaczął się łuszczyć po 11 latach. Przeczyściłem i zmalowałem listwy przyszybowe 4 lata temu i podejrzewam ze za około 3 lata będę musiał pomalować całe.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#9

Post napisał: RobWan » 07 cze 2020, 20:09

juzwa1 pisze:Kalafior opada jak się czyta takie wypociny.

A gdzie konkrety?
Jaki to izolant i nawierzchniowy do drewna na zewnątrz?

Robert


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lakier do drewna na zewnątrz

#10

Post napisał: juzwa1 » 08 cze 2020, 21:51

Konkrety są u producentów systemów lakierniczych.
Ja za naukę płaciłem swoim czasem i kasą.

Izolantów masz 3 rodzaje i różnią się składem przez co mają różne przeznaczenie. Masz jeszcze podkłady ( 2 typy) , między warstwy i nawierzchnie.
Machoń maluje się inaczej bo zżółknie , dąb jeszcze ma inny podkład( ze względu na dużą zawartość w swoim składzie ), sosna bez różnicy co dasz a egzotyki to jeszcze inny temat.
Praktyka i jeszcze raz praktyka i cena bo za 1 litr płacę 35-60 zł ( w beczkach 200 l mniej) a czasami daje się 4-6 warstw ale mam pewność że będzie na lata.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”