Problem z tepieniem frezow w mdf

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#11

Post napisał: bartx » 07 wrz 2016, 21:05

kubus838 pisze:
HotAndCold pisze:
Witam

Na początek proponuje zmniejszyć prędkość posuwu. Nic wiecej nie mogę poradzić bo nie napisałeś ile frez ma ostrzy. Musisz opisać cześć robocza freza i jak frezujesz, współbieżnie czy przeciwbieżnie

robert
kubus838 A to nie wprowadzi większej temperatury? Frez ma dwa ostrza.
W trakcie frezowania te dwa ostrza musze mieć czas na "wyrzucenie" urobku a co za tym idzie na ochłodzenie się. Dlatego ustaw sobie tak frezowania aby frez obrabiał tylko 20 do 30 procent swoim obwodem. Tzn jeżeli masz frez 3mm to ustaw przesuniecie w poziomie o 0,5 milimetra. Jeżeli Ty używasz frez 25 mm to ustaw przesynięcia w poziomie co 2 milimterów - jeżeli chodzi o frezowanie 3d. Jeżeli używasz tego frezu do wycinania to musisz zmniejszyć predkość posuwu aby był czas na wyrzucenie urobku i ochłodzenia piór freza. Na zdjęciu widać przypalony mdf i to jest od goracego freza poniewaz frez cały czas pracuje obydwoma ostrzami i cały czas trze o mdf i cały czas jest podgrzewany aż do stepienia.

Może na poczatek zmniejsz predkość posuwu do 600mm/min przy obrotach wrzeciona 15000 i przejscia rób co 3milimtery. Ja tak robie nawet w drewnie i nie mam przypaleń. Ale jeżeli trafi mi się chu..wy mdf to czasami ustawiam tak aby w jednym przejściu frez przejżdzał dwa razy w poziomie tylko przesuwał się o np 1mm i zaczynał od odpadu a kończył na elemencie docelowym. Wtedy frez używa tylko 30% procent obwodu, wyrzuca urobek a jednocześnie chłodzi ostrza.


robert
Twoje porady są kompletnie bezsensowne. Fragment o zmniejszeniu posuwu jest świetny. Przy 600mm/min w jakimkolwiek materiale drewnopodobnym i obrotach rzędu 15000 i więcej frezowanie nazwałbym raczej mieleniem, tudzież szlifowaniem, ale na pewno nie frezowaniem. A o tym wyrzucaniu urobku, to też jest dobre. Zaobserwowałeś taką zależność, że im bardziej zwiększasz posuw tym szybciej i mocniej lecą wióry?

Moja diagnoza:

Zbyt duże obroty (w rezultacie zbyt duża prędkość skrawania) powodują stępienie freza. Jednocześnie masz zbyt mały posuw na ostrze przy tej średnicy. Radziłbym zmniejszyć średnicę freza do 8-12mm przy zachowaniu posuwu. Ważne jest zgranie 3 rzeczy - prędkość skrawania - posuw na ostrze - wykorzystanie mocy wrzeciona.



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#12

Post napisał: kubus838 » 07 wrz 2016, 22:24

bartx pisze: Twoje porady są kompletnie bezsensowne. Fragment o zmniejszeniu posuwu jest świetny. Przy 600mm/min w jakimkolwiek materiale drewnopodobnym i obrotach rzędu 15000 i więcej frezowanie nazwałbym raczej mieleniem, tudzież szlifowaniem, ale na pewno nie frezowaniem. A o tym wyrzucaniu urobku, to też jest dobre. Zaobserwowałeś taką zależność, że im bardziej zwiększasz posuw tym szybciej i mocniej lecą wióry?
Nie są bezsensowne poniewaz robie to codziennie, począwszy od frontów z drewna aż po woblery. A metoda ta została sprawdzona a nie wyczytana.

bartx pisze: Moja diagnoza:

Zbyt duże obroty (w rezultacie zbyt duża prędkość skrawania) powodują stępienie freza. Jednocześnie masz zbyt mały posuw na ostrze przy tej średnicy. Radziłbym zmniejszyć średnicę freza do 8-12mm przy zachowaniu posuwu. Ważne jest zgranie 3 rzeczy - prędkość skrawania - posuw na ostrze - wykorzystanie mocy wrzeciona.
Prędkość skrawania również zależy od prędkości posuwu. A jeżeli znasz inny sposób to podaj jakich prędkości obrotowych i prędkości posuwu należy uzywać - możesz być pewny, że to sprawdzimy. Rady tego typu, że należy zmienić narzędzie schowaj między bajki. Napisz coś konkretnego a nie cytujesz regułki z książki.

robert


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#13

Post napisał: bartx » 08 wrz 2016, 07:04

kubus838 pisze:
bartx pisze: Twoje porady są kompletnie bezsensowne. Fragment o zmniejszeniu posuwu jest świetny. Przy 600mm/min w jakimkolwiek materiale drewnopodobnym i obrotach rzędu 15000 i więcej frezowanie nazwałbym raczej mieleniem, tudzież szlifowaniem, ale na pewno nie frezowaniem. A o tym wyrzucaniu urobku, to też jest dobre. Zaobserwowałeś taką zależność, że im bardziej zwiększasz posuw tym szybciej i mocniej lecą wióry?
Nie są bezsensowne poniewaz robie to codziennie, począwszy od frontów z drewna aż po woblery. A metoda ta została sprawdzona a nie wyczytana.

bartx pisze: Moja diagnoza:

Zbyt duże obroty (w rezultacie zbyt duża prędkość skrawania) powodują stępienie freza. Jednocześnie masz zbyt mały posuw na ostrze przy tej średnicy. Radziłbym zmniejszyć średnicę freza do 8-12mm przy zachowaniu posuwu. Ważne jest zgranie 3 rzeczy - prędkość skrawania - posuw na ostrze - wykorzystanie mocy wrzeciona.
Prędkość skrawania również zależy od prędkości posuwu. A jeżeli znasz inny sposób to podaj jakich prędkości obrotowych i prędkości posuwu należy uzywać - możesz być pewny, że to sprawdzimy. Rady tego typu, że należy zmienić narzędzie schowaj między bajki. Napisz coś konkretnego a nie cytujesz regułki z książki.

robert
Regułki z książki mają to do siebie, że warto je znać, żeby mimo wszystko nie wyjść na nieuka.

Mylisz prędkość skrawania z objętościową wydajnością skrawania Q, gdzie występuje posuw.

Prędkość skrawania = (pi * d * n)/1000

Nie widzę tutaj posuwu nigdzie w tym wzorze. Natomiast jak łatwo obliczyć nawet niewielki wzrost średnicy freza przy zachowaniu tej samej prędkości obrotowej (pi jest stałą) powoduje ogromny wzrost prędkości skrawania.

n=20000

Dla frezu 8mm jest to 500m/min, a dla 12mm jest to 750m/min. A dla 25mm to już 1570m/min. Ma to kluczowe znaczenie dla temperatury ostrza oraz jego zużycia.

http://www.pdsspindles.com/engineering-speeds

Wg tej tabelki dla frezu 25mm i obrotów n=18000 trzeba by lecieć z posuwem roboczym ~23m/min. Uprzedzając pytanie - wartości są podane tam w calach, ale bez problemu można je przeliczyć :twisted:

Dlatego sugerowałem zmniejszenie średnicy narzędzia.

Na to są raptem dwa wzory. Na prędkość skrawania i posuw minutowy. Dopasowanie tego pod moc wrzeciona można dobrać doświadczanie przez zmianę głębokości skrawania, żeby już nie liczyć Q i mocy wrzeciona dla każdego przypadku. Ot, cała magia frezowania.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#14

Post napisał: kubus838 » 08 wrz 2016, 09:25

Ale w dalszym ciągu nie podałeś wartości dla freza którego używa autor. Co nie było go w tabelce?

robert


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#15

Post napisał: bartx » 08 wrz 2016, 10:22

kubus838 pisze:Ale w dalszym ciągu nie podałeś wartości dla freza którego używa autor. Co nie było go w tabelce?

robert
Podałem zasadę, na podstawie której to się liczy. Widzę, ze niecierpliwie czekasz na te parametry do swoich zastosowań - ok już podaję :cool:

Przy tej średnicy 4000-5000obr/min i posuw 4-5 m/min, niestety z dostępnych elektrowrzecion 2-3kW prawdopodobnie żadne nie ma odpowiedniej mocy przy tych prędkościach obrotowych, z związku z tym prowadzi to do konieczności zastosowania narzędzia o mniejszej średnicy, o czym pisałem zaraz na początku.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#16

Post napisał: kubus838 » 08 wrz 2016, 11:53

bartx pisze: Podałem zasadę, na podstawie której to się liczy. Widzę, ze niecierpliwie czekasz na te parametry do swoich zastosowań - ok już podaję :cool:
Ja nie potrzebuje rozwiazań bo już je mam.
bartx pisze: Przy tej średnicy 4000-5000obr/min i posuw 4-5 m/min, niestety z dostępnych elektrowrzecion 2-3kW prawdopodobnie żadne nie ma odpowiedniej mocy przy tych prędkościach obrotowych, z związku z tym prowadzi to do konieczności zastosowania narzędzia o mniejszej średnicy, o czym pisałem zaraz na początku.
Autor tego tematu napisał prośbe o pomoc na określonym narzędziu. Ja podałem to na czym "pracuje". Ty z kolei piszesz o zmianie narzędzia, obliczanie i zwroty typowo ksiązkowe oraz jaki to jesteś wyuczony. A tu chodzi o prostą rzecz - o prametry. Jeżeli wiesz i chcesz to napisz do tego freza co chce autor krok po kroku wyraźnie i przejrzyście a nie rób bicia piany. I wtedy zamiast przekrzykiwania się sprawa zostanie zalatwiona.


robert


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#17

Post napisał: bartx » 08 wrz 2016, 13:44

kubus838 pisze:
bartx pisze: Podałem zasadę, na podstawie której to się liczy. Widzę, ze niecierpliwie czekasz na te parametry do swoich zastosowań - ok już podaję :cool:
Ja nie potrzebuje rozwiazań bo już je mam.
bartx pisze: Przy tej średnicy 4000-5000obr/min i posuw 4-5 m/min, niestety z dostępnych elektrowrzecion 2-3kW prawdopodobnie żadne nie ma odpowiedniej mocy przy tych prędkościach obrotowych, z związku z tym prowadzi to do konieczności zastosowania narzędzia o mniejszej średnicy, o czym pisałem zaraz na początku.
Autor tego tematu napisał prośbe o pomoc na określonym narzędziu. Ja podałem to na czym "pracuje". Ty z kolei piszesz o zmianie narzędzia, obliczanie i zwroty typowo ksiązkowe oraz jaki to jesteś wyuczony. A tu chodzi o prostą rzecz - o prametry. Jeżeli wiesz i chcesz to napisz do tego freza co chce autor krok po kroku wyraźnie i przejrzyście a nie rób bicia piany. I wtedy zamiast przekrzykiwania się sprawa zostanie zalatwiona.


robert
Masz rację - jestem wyuczony, a jeszcze powiem więcej, że z tej wiedzy korzystam na co dzień, ponieważ ułatwia to życie, skraca czas pracy i zwiększa żywotność narzędzi, które do tanich nie należą. Chciałem się nią również tutaj podzielić, ale chyba będzie to moje ostatnie wystąpienie tutaj.

Dwa wzory o których wspomniałem to jest niezbędne minimum całej obróbki skrawaniem.

Dla autora podałem rozwiązanie - zmniejszenie średnicy narzędzia. Poparłem to także paroma wzorami, przez co następnym razem będzie mu łatwiej zaplanować obróbkę. Dla wysokoobrotowych wrzecion, które mają moc w górnym zakresie prędkości obrotowych to jedyne rozwiązanie. Frezowanie na siłę frezem o takiej średnicy przy nieodpowiednich parametrach prowadzi do rezultatów jak na zdjęciu.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#18

Post napisał: kubus838 » 08 wrz 2016, 14:03

bartx pisze:
Masz rację - jestem wyuczony, a jeszcze powiem więcej, że z tej wiedzy korzystam na co dzień, ponieważ ułatwia to życie, skraca czas pracy i zwiększa żywotność narzędzi, które do tanich nie należą. Chciałem się nią również tutaj podzielić, ale chyba będzie to moje ostatnie wystąpienie tutaj.
Ale parametrów dla tego freza o który pytał autor tematu to nie podasz?

robert


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#19

Post napisał: bartx » 08 wrz 2016, 14:58

kubus838 pisze:
bartx pisze:
Masz rację - jestem wyuczony, a jeszcze powiem więcej, że z tej wiedzy korzystam na co dzień, ponieważ ułatwia to życie, skraca czas pracy i zwiększa żywotność narzędzi, które do tanich nie należą. Chciałem się nią również tutaj podzielić, ale chyba będzie to moje ostatnie wystąpienie tutaj.
Ale parametrów dla tego freza o który pytał autor tematu to nie podasz?

robert
Już podałem:

Przy tej średnicy 4000-5000obr/min i posuw 4-5 m/min [...]


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#20

Post napisał: kubus838 » 08 wrz 2016, 15:42

bartx pisze:
Przy tej średnicy 4000-5000obr/min i posuw 4-5 m/min


A możesz napisać dokładnie o jaką średnice freza Ci chodzi. Bo można się pogubić o jaki frez chodzi.

A możesz to napisać dokładnie, czyli:
1 średnica freza
2 prędkośc posuwu
3 prędkość obrotowa wrzeciona
4 co ile przejście w mm
5 rodzaj obróbki: współbierzna czy przeciwbierzna


robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”