Poszukiwanie narzędzia do wykonania nietypowego elementu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Poloakis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 09 cze 2016, 17:38
Lokalizacja: Biłgoraj

Poszukiwanie narzędzia do wykonania nietypowego elementu

#1

Post napisał: Poloakis » 09 cze 2016, 18:04

Moi Drodzy,

poszukuję już od jakiegoś czasu narzędzia które pozwoli mi na wykonanie elementu z jakże pięknej grafiki. (Materiałem rzecz jasna jest drewno)

Obrazek

Cały problem w tym, że nie mogę tak po prostu przewierć klocka i poszerzyć go w obu stron wiertłem 7mm. Ponieważ kąty zaznaczone na czerwono na grafice muszą mieć 90 stopni. Zwykłe sklepy z narzędziami odprawiają mnie z kwitkiem, i powoli zaczynam tracić nadzieję...

Na ten moment dysponuję najprostszą wiertarką stołową i nie mam żadnego doświadczenia w pracy w drewnie.

Jeżeli narzędzie, którego tak usilnie poszukuję zwyczajnie nie istnieje. To jakie wiertło/co kupić aby ów kąt był maksymalnie zbliżony do 90 stopni?

Pozdrawiam!
Piotrek



Tagi:

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#2

Post napisał: MarcinxD » 09 cze 2016, 18:55

Kup wiertło 7mm trochę szlifowania, parę prób i będzie narzędzie za parę złotych.
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika

micks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 29 paź 2012, 16:31
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: micks » 09 cze 2016, 19:01

Witam, opcji jest kilka, albo frez fi7, pierwszy z brzegu z wyszukiwarki http://gramet-narzedzia.pl/25960,frez-t ... -nfpg.html

albo opcja ekonomiczna naostrzyć wiertło na płasko

albo wiertło łopatkowe, które jest dedykowane do drewna
http://www.narzedzianonstop.pl/wiertla/ ... ,1780.html


Autor tematu
Poloakis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 09 cze 2016, 17:38
Lokalizacja: Biłgoraj

#4

Post napisał: Poloakis » 09 cze 2016, 20:58

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Jako że jest to bardzo ważny element, chyba szarpnę się na ten frez.

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#5

Post napisał: MarcinxD » 09 cze 2016, 21:04

By to zrobić frezem musiałbyś mieć sztywne mocowanie inaczej nie wycentrujesz tego i wszystko będzie tańczyć. Wiertło przeszlifujesz z prowadzeniem.

Najprostsza opcja byłby kupić takie coś tylko z wym 7/6mm:
http://www.ebmia.pl/poglebiacze-walcowe ... _1444.html
Pozdrawiam Marcin


Autor tematu
Poloakis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 09 cze 2016, 17:38
Lokalizacja: Biłgoraj

#6

Post napisał: Poloakis » 09 cze 2016, 22:11

Serynie takich nikt nie robi. Wysłałem do nich zapytanie ile by sobie krzykną za zrobienie takiego customa. Na ten moment kupie frez i zobaczę jak wychodzi...


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: koala.g » 10 cze 2016, 00:50

Łopatkowe są do niczego.
Używamy tego typu firma leiz
Obrazek


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 10 cze 2016, 09:12

Witam
Oprócz tego co zostało napisane wyżej o wiertłach to podjedź do jakiegoś blacharza samochodowego i niech on Ci pokaże wiertło do rozwiercania zgrzewów blach. Jest to wiertło ostrzone na płasko bo musi "wyciąć" blache w miejscu zgrzewu nie ruszając drugiej blachy. Może nie napisałem tego zbyt jasno ale blacharz pokaży i wyjaśni jak to zrobić i zostana zachowane kąty które oznaczyłeś. Sam takim wiertłem robiłem fazy pod udziwnione uchwyty. Drewno w miejscu wiercenia nie zostało przypalone i powyrywane.

A, że jesteś na forum cnc to można to zrobić na frezarce frezem nie większym niż 6mm. Możesz zlecić to firmie która posiada takie maszyny lub zrobić to sam jeżeli taką maszyne posiadasz.

Oczywiście te metody są kwestią opłacalności i ilości. Jeżeli ma to być kilka sztuk, nawiertów to najprościej będzie odpowiednio zaostrzyć wiertło. Wiertło do konfirmatów nie wywierci z takimi kątami jakie napisałeś.


robert


Autor tematu
Poloakis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 09 cze 2016, 17:38
Lokalizacja: Biłgoraj

#9

Post napisał: Poloakis » 10 cze 2016, 21:28

@kubus838 - do blacharza na bank się przejdę. Wysłałem już do jednej dużej firmy zapytanie o zrobienie "Pogłębiacza walcowo-czołowego z pilotem stałym" o wymiarach które mnie interesują. Ale znając życie mi nic nie odpiszą, dlatego ich telefonem pomęczę w poniedziałek.

Mówiąc zaostrzyć wiertło masz na myśli ściąć części zaznaczone na poniższej grafice? (górna część)

(Do Administracji/Moderacji wrzucam linka do zewnętrznego serwisu ponieważ ode mnie wygląda jakby Wasz serwer hostingowy grafik się wykrzaczył, i ich nie wyświetlał)
Obrazek

Obrazek

@MarcinxD - miałeś rację wychodzą pi*dy za przeproszeniem (dolna część grafiki).

Teraz dopiero czuję że wiertarka stołowa za 245zł będzie trudnym współpracownikiem. Materiał obrabiany muszę trzymać ręką, inaczej kręciłby się razem w wiertłem, a przez brak podziałki mierzącej "głębokość" na jaką schodzi wiertło nie potrafię ocenić na ile wchodzę w materiał... :evil:

Małe pytanie czym można obrabiać wiertła (obcinanie pewnych części np.)? Da się do zrobić prostymi narzędziami, czy trzeba zanieść do zakładu dysponującego profesjonalnym sprzętem?

________________________________________

Pozwolę sobie na mały OT.
To forum (nie tylko z wyglądu) wygląda jak przeniesione żywcem z 2007 roku: konkrety. kultura.... Eh dobre czasu przed powstaniem pejsbuka.

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#10

Post napisał: MarcinxD » 10 cze 2016, 21:41

Powtórzę jeszcze raz :D Bierz wiertło i przeszlifuj dokładnie jak narysowałeś. Nie wyszło? Odetnij i spróbuj jeszcze raz aż do skutku (wiertła są tanie). Jak masz wprawę w szlifowaniu to zrobisz za pierwszym razem bez problemu.
Fajnie jednak byłby to dać to na szlifierkę by pilot wyszedł centrycznie i ręcznie szlifnąć by wiertło było ostre i skrawało tam gdzie miało (chyba, że zrobią Ci to z maszyny ale to może wyjść nieproporcjonalnie drożej jak tylko zrobienie na okrągło).

Nie licząc czasu zrobisz to powoli na dowolnej szlifierce a odetniesz w razie W kątówką.
Pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”