Prośba o pomoc - zła jakość krawędzi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#11

Post napisał: Bbuli » 25 lut 2016, 22:36

Witam. Opisywałem to kiedyś -dokładnie przy obróbce balsy.Problem tkwi wyłącznie w dobraniu odpowiedniego kierunku obróbki.Jeśli włókna idą w prawo frezuj w prawo-nie w lewo.
Włosy będą przyklepywane a nie stawiane.Niekiedy na odcinkach prostych-niekiedy na łukach-no właśnie niekiedy lecisz zgodnie z włóknem a czasami pod włos i inaczej być nie może.
Wilgotność materiału i ostrość freza jest sprawą na drugim miejscu.Podobnie przy obróbce 3d.
Robisz zgrubnie a wykańczasz tak,by wiersze w zetce wzrastały.Czyli wykańczasz od dołu do góry i balsa nie jest straszna.
Postaram się wstawić foto obróbki-co prawda buczyny-gdzie na pewnym modelu widać zignorowanie tych zaleceń.
Załączniki
IMG_2627.JPG
tak to wygląda



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#12

Post napisał: pukury » 25 lut 2016, 23:16

witam.
to prawda - strategia obróbki.
ale po fotce widać że - tam gdzie kol. ma gładko będzie miał " włochato " i odwrotnie .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#13

Post napisał: kak » 26 lut 2016, 09:35

Też jakiś czas temu znalazłem stolik nocny z którego odkręciłem blat. Był trochę krzywy to go splanowałem frezem 8mm. W wielu miejscach włosy się zrobiły.

Miałem dla znajomej zrobić tabliczkę z iminiem jej konia, ale jak bym w tym wygrawerował literki frezem V , to nie wyobrażam sobie w jaki sposób miałbym ten "zamsz" ze środka literek usunąć.
Więc odniosłem blat tam z kąd go przyniosłem.

Nie chciało mi się studiować dlaczege tak się zrobiło, bo w innych twardych, suchych i nie porowatych drewnach tak się nie robi. Ale widać że w jedną stronę jest lepiej niż w drugą.
Za pewne zależne w którym kierunku włókna z drewna wychodzą.
Ale kierunku grawerowania frezem V nie mogę kontrolować. Robi w obie strony.

Obrazek

Obrazek


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#14

Post napisał: kubus838 » 26 lut 2016, 10:38

Kolego kak

Na Twoim drugim zdjęciu widać wzdłuż takie jeśniejsze linnie a między nimi pojawił się taki meszek - jakby poszarpane drewno. Czy możesz napisać co to są te jaśniejsze linnie i skąd one się tam wzieły? A i jeszcze czy możesz zmierzyć i napisać co ile są te jaśniejsze linnie?

robert


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#15

Post napisał: kak » 26 lut 2016, 13:05

Ja już tej deski nie mam. Robiłem to parę miesięcy temu. Te jaśniejsze paski to są przejścia freza w jedną stronę a meszkowate w drugą. Jaśniejsze pewnie dla tego bo po przejściu freza w tą nie włosiastą stronę deska przy okazji "wypolerowała" się trochę i blask z okna na niej widać, bo bez lampy błyskowej zdjęcie robiłem, żeby lepiej było widać.

Ale frez jak się obraca to z jednej strony zbiera " do przodu" a z drugiej " do tyłu, więc różne rzeczy się tam dzieją.
Mimo że oś frezarki jedzie np z lewej w prawo, to prawie połowa frezu zbiera z prawej w lewo i może podnosić te włókna drewna które przy ostatnim przejściu się nie podniosły. Albo odwrotnie. Pomiędzy offsetami, które mam ustawione na 80%.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#16

Post napisał: kubus838 » 26 lut 2016, 16:25

Czyli można powiedzieć, że frezowanie ustawiłeś jako mieszane - ani współbieżne ani przeciwbieżne. To by tłumaczyło dlaczego podnosiły się włoski. Druga sprawa to może frez za jednym przejście za duża "brał". Czyli jednak zawsze trzeba zrobić próbe z tego samego matariału co ma byc obrabiany docelowo.

robert


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: Dolce » 27 lut 2016, 14:34

W Instytucie Technologii Drewna opisują lipę jako drewno dobrze nadające się do obróbki mechanicznej. A czy kolega, który napisał posta miałby możliwość "przejechania" ostrym ręcznym heblem po tej spilśnionej powierzchni, tak niezbyt głęboko ? Ciekawe jaki to przyniosłoby rezultat ?


Autor tematu
borba
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 18 sie 2009, 11:00
Lokalizacja: Poznań

#18

Post napisał: borba » 27 lut 2016, 19:43

Kolego Dolce jeżeli prośba jest skierowana do mnie to zrobię to tyle że w poniedziałek :)

Porobiłem kilka prób i najlepszy efekt to frezowanie przeciwbieżne, głębokość warstwy skrawanej 5mm posuw 1,5m/min... powierzchnia nie jest idealna ale jest dużo lepsza niż to co zamieściłem na zdjęciu.
Przy frezowaniu tych samych elementów z drewna bukowego najlepsze efekt dało zmniejszenie warstwy skrawanej (nie występował na niej raczej taki "meszek" - a jeżeli już się pojawiał to bardzo mały i po przetarciu papierkiem go nie było, widoczne były przejścia frezu - po zmniejszeni warstwy wszystko jest OK.

Jeżeli chodzi o szlifowanie tych elementów - bo niestety do tej pory musiałem (i pewnie będę musiał ale już nie tak dużo) stosować słabo wychodziło szlifowanie wzdłużne (tzn ściernica w kształcie walca). O wiele lepiej i z lepszym efektem wychodziło szlifowanie poprzeczne - czyli można powiedzieć że nie "przygładzanie" tego meszku tylko ścinanie go.... Ot taka mała dygresja może się to komuś przyda w przyszłości...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: Yarec » 03 kwie 2016, 04:33

Dodam 3gr - ja przy frezowaniu prostoliniowym (Kress'em) płyt MDF pozbyłem się takiego efektu lakierując powierzchnię CAPONem przed drugim (wykańczającym) frezowaniem a lipa ma podobną twardość lecz dochodzi włuknistość, zatem może wyciąć wpierw cały kształt małym Ø; zagruntować i wymienić frez na większy (i minimalna ≠ skrawania) i "przejechać" powtórnie ?


scaner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 12 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: warszawa

#20

Post napisał: scaner » 16 wrz 2016, 21:58

jeśli drewno jest suche to spróbuj może freza z łamaczem wióra i większą prędkością wrzeciona :mrgreen:
życie składa się z małych rzeczy które przeżywamy w każdej sekundzie jego trwania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”