Gubienie otworów w wygiętym materiale

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#51

Post napisał: kubus838 » 09 kwie 2014, 13:39

loook pisze:Witam,

czekam na te frezy....

ale, obróbkę materiału mam zdefinowaną frezem o średnicy 3 mm i tak samo w wierceniu...nie mogę zmienić narzędzia na wierecenie na zdefiniowane wiertło bo wyskakuje mi komunikat, ze mój postprocesor nie obsługuję narzędzia.....

oczywiście wiercenie wykonuję wierłem 1,1, ale frezarka MACH i Artcam widzą narzędzie jako frez o szerokości 3mm

myślicie, że to może mieć znaczenie ?
Witam
Po co do wiercenia otworów używasz wiertła? W Twoim przypadku do obróbki przygotowuje się kilka plików: jeden dla freza 3mm a drugi dla freza 0.9mm właśnie do tych otworów i jest to opcja "wykańczająca". Czyli najpierw inportujesz do macha pierwszy plik jak skończy się obróbka wraczasz do początkowego startu czyli do tego miejsca gdzie stał frez podczas uruchomienia obróbki, potem importujesz drugi plik i uruchamiasz obróbke. Aby wyfrezować otwory musisz ustawić "trase" freza w osi "z" tzw spiralą wtedy frez 0.9mm będzie miał miejsce aby odprowadzić urobek i się ochłodzić

Żeby w CAM-ie można pobierać narzędzia do obróbki to najpierw trzeba stworzyć biblioteke narzędzi gdzie podaje sie wszystkie wymiary freza począwszy od grubości skończywszy na podziale cześci roboczej i cześci uwchytu. Wtedy będziesz do obróbki pobierał narzędzie z biblioteki. A jak sobie wyobrażasz aby program mylił frez z wiertłem? Jeżeli masz w bibliotece narzędzi wpisany frez to jest frez jeżeli masz wiertło to jest oznaczone jako wiertło. Tylko nie wiem czy jast taka możliwość do biblioteki CAM-a dla frezarki wpisanie wiertła - ale podkreślam tego nie jestem pewien bo w takich przypadkach sam używam frezów.

robert



Tagi:


Autor tematu
loook
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 311
Rejestracja: 20 gru 2012, 11:36
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

#52

Post napisał: loook » 09 kwie 2014, 14:08

w jednym pliku robię najpierw wiercenie a potem obróbkę, tak chyba powinno być ?

spirala czyli ramping ? mam taką opcję w Artcamie, ale dotyczy frezowania i mówi, że jest przydatna gdy narzedzie nie wchodzi pionowo w materiał


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#53

Post napisał: kubus838 » 09 kwie 2014, 15:01

loook pisze:w jednym pliku robię najpierw wiercenie a potem obróbkę, tak chyba powinno być ?
Nie powinno tak być. Jak zdążyłeś zauważyć CAM dzieli ci materiał z którego ma być ta bryła na "plastry". Te plastry to są przejścia freza podczas obróbki. A więc pierwszy plik kształtowy robisz frezem 3mm, a drugi plik wykańczający robisz frezem 0.9mm. W pierwszym pliku program nie zrobi Ci otworów a powodem tego jest grubość freza. W drugim pliku otwory zostaną wyfrezowane bo używasz frez 0.9mm czyli miejszym niż 1.1mm. Wtedu kształt bryły zostanie odpowiednio wyfrezowany i otwory również
loook pisze:spirala czyli ramping ? mam taką opcję w Artcamie, ale dotyczy frezowania i mówi, że jest przydatna gdy narzedzie nie wchodzi pionowo w materiał
I to jest parwidłowe bo jeżeli frez wejdzie w materiał pionowo to zacznie obrabiać całym swoim obwodem i ulegnie przegrzaniu i zniszczeniu. Dlatego frez w przypadku otworów musi zejść spiralą w dół. Dlatego otwory na powierzchniach z łukami i pochyleniami wykonuje się na frezarkach gdzie frez nie musi obrabiać całym swoim obwodem i się nie ślizga a urobek zostaje wypnięty poza pole obróbki i frez ma czas na ochłodzenie.

robert


Autor tematu
loook
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 311
Rejestracja: 20 gru 2012, 11:36
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

#54

Post napisał: loook » 09 kwie 2014, 15:56

reansumując...

zamiast wiercić otwory mam ustawić ich frezowanie ?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#55

Post napisał: kubus838 » 09 kwie 2014, 17:51

loook pisze:reansumując...

zamiast wiercić otwory mam ustawić ich frezowanie ?
Dokładnie.

robert


Autor tematu
loook
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 311
Rejestracja: 20 gru 2012, 11:36
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

#56

Post napisał: loook » 09 kwie 2014, 18:56

Robert,

ok, czaję !


tyle, że...

nie mogę najpierw zrobić obróbki a potem otworów, bo mi bryła odetnie się od materiału, więc najpierw muszę zrobić otwory.

Artcam nie ma możliwości zmiany narzędzia :( więc muszę rzeczywiście stworzyć 2 Gcody. Najpierw zrobię otworki, potem bryła.

Z tym że nie wiem jak ustawić maszynę tak by zaczęła od tego samego momentu.

chodzi o bazowanie tak ? jest to skomplikowane ?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#57

Post napisał: kubus838 » 09 kwie 2014, 19:37

loook pisze:Robert,

ok, czaję !


tyle, że...

nie mogę najpierw zrobić obróbki a potem otworów, bo mi bryła odetnie się od materiału, więc najpierw muszę zrobić otwory.
Możesz, możesz i do tego masz kilka sposobów.
1. Albo wszystko robisz jednym frezem czyli 0,9 milimetra i czekasz na efekt końcowy przez tydzień.
2. Albo ustawiasz odpowiednio frezowanie czyli jeżeli Twoja bryła ma mieć w osi "z" np. 10 milimetrów to zakres obróbki ustawiasz na 9,5 milimetra, czyli te pół milimetra(od dołu) zostaje nie tknięte i "trzyma" całą bryłe na stole tak, że następny frez może robić otwory a po zakończeniu całej obróbki możesz ręcznie usunąć metariał który został.
3. Albo jako pierwszą w CAM-ie ustawiasz obróbke wykańczającą blokując jednocześnie frezowanie wszystkiego oprócz otworów i już otwory masz wyfrezowane. A później dopiero uruchamiasz obróbke kształtową gdzie frez 3mm wyfrezuje Ci kształt całej bryły. Czyli w CAM-ie po ustaleniu już wielkości materiału z którego ma być zrobiona Twoja bryła zaczynasz od obróbki wykańczającej i kończysz na obróbce kształtowej.
4. Albo najpierw ustawiasz frezowanie w operacjach 2d(również jest obróbka kształtowa) - wtedy zostaną wyfrezowane tylko otwory i jak poprzednio uruchamiasz obróbke kształtową 3d.
loook pisze:Artcam nie ma możliwości zmiany narzędzia :( więc muszę rzeczywiście stworzyć 2 Gcody. Najpierw zrobię otworki, potem bryła.
Jasne, że nia ma bo to narzędzie zmienia odpowiednie urządzenie przy frezarce na polecenie programu sterującego. Bo np. możesz zrobić jeden plik z g-codami gdzie użyjesz 3 frezów i wtedy mach zmieni narzędzie we wrzecionie. A możesz zrobić kilka plików z kilkoma narzędziami i po skończonej operacji wrócić wrzecionem do punku wyjścia (lub zerowego) zmienić narzędzie i zaimportować drugi plik i włączyć start
loook pisze: Z tym że nie wiem jak ustawić maszynę tak by zaczęła od tego samego momentu.
chodzi o bazowanie tak ? jest to skomplikowane ?
W machu musi być gdzieś przycisk typu powrót lub punkt zerowy. Ale tego Ci nie wytłumacze bo ja już nie korzystam z macha jakieś trzy lata. Musisz popytać kolegów w zakładce o machu.

robert


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#58

Post napisał: lajosz » 09 kwie 2014, 19:38

loook pisze:Artcam nie ma możliwości zmiany narzędzia :( więc muszę rzeczywiście stworzyć 2 Gcody.
Jak to nie ma ?

Jeśli masz maszynę z automatyczną wymiana narzędzia, to wystarczy, że wybierzesz odpowiedni postprocesor i ...... będziesz miał wymianę narzędzia.

Natomiast jeśli nie masz maszyny a automatyczną wymianą narzędzia (ATC) , to żaden postprocesor i nawet najlepszy CAM nic nie pomogą.

-----------------------
loook pisze:nie mogę najpierw zrobić obróbki a potem otworów, bo mi bryła odetnie się od materiału
Ale to nie jest konieczne.
Przecież nie trzeba frezować całej bryły żeby wywiercić otwory później.
Wystarczy, że w miejscu gdzie są otwory, stworzysz jakąś prostą obróbkę (np. wybieranie kieszeni) tuż na powierzchnią bryły.
Będziesz miał wtedy sfrezowane na płasko miejsce.
Wtedy wiercisz otwory po czym włączasz obróbkę frezowania całości bryły.
Taki sposób ma kilka zalet, czyli mała głębokość wiercenia + wiercenie odbywa się prostopadle do powierzchni, a więc minimalizuje przesunięcia wiertła/freza no i nie musisz ściągać materiału i bazować go na nowo.


Autor tematu
loook
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 311
Rejestracja: 20 gru 2012, 11:36
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

#59

Post napisał: loook » 09 kwie 2014, 19:55

Lajosz, RObert,

za chwilę przeanalizuję wszystkie Wasze podpowiedzi bo sa bardzo ciekawe !!

lajosz

ale pierwsze co mi przychodzi do głowy to chciałbym zmienić to narzędzie tlyko i pokazauje mi się komunikat

...trajektorie mają używają innych narządzi, a wybrany postprocesor nie obsługuje zmiany narzędzia....

możemy coś tym zrobić ?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#60

Post napisał: lajosz » 09 kwie 2014, 20:13

loook pisze:lajosz

ale pierwsze co mi przychodzi do głowy to chciałbym zmienić to narzędzie tlyko i pokazauje mi się komunikat

...trajektorie mają używają innych narządzi, a wybrany postprocesor nie obsługuje zmiany narzędzia....

możemy coś tym zrobić ?
Nie chcę być niegrzeczny, ale czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem ? :)

Toż napisałem, że trzeba wybrać postprocesor który OBSŁUGUJE automatyczną wymianę narzędzi.
Wtedy ArtCAM nie będzie "pyskował".

Jednak przypomnę, że jeśli Twoja maszyna nie ma FIZYCZNEJ zmieniarki narzędzi, to wybór postprocesora (jakiegokolwiek) nic Ci nie da bo co (jakie urządzenie) ma to narzędzie zmienić ?

Jeśli więc nie masz zmieniarki narzędzi, a wybierzesz postprocesor z obsługą zmieniarki, to program (ArtCAM) nie zgłosi żadnego błędu, ale podczas wykonywania takiego programu, w momencie kiedy ma zostać wymienione narzędzie, maszyna stanie i..... będzie stać i czekać na wymianę która nie nastąpi albo (lepiej żeby tak było) Mach, jeszcze przed wykonaniem programu zgłosi, że nie wykrył zmieniacza narzędzi i w związku z tym nie uruchomi frezowania.

W najgorszym przypadku, maszyna dojdzie do momentu wymiany, poczeka chwilę uznając, że narzędzie zostało już wymienione i z tym samym narzędziem we wrzecionie zacznie frezować dalej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”