odciąg wiórów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

odciąg wiórów

#1

Post napisał: Dolce » 25 sty 2014, 14:40

Witam.
Potrzebuję dwóch informacji.
1) Gdzie można kupić, nie wiem jak to fachowo nazywać, rodzaj szczotki, którą można by wykorzystać by nałożyć na wrzeciono w celu odsysani wióra/pyłu drzewnego. Mam mokrego chińczyka 2kW.
Coś w rodzaju szczotkowej końcówki na rurę odkurzacza tyle, że o większej średnicy albo lepie z możliwością uformowania (czyli na jakiejś listwie dającej się wygiąć). W Castoramie są do kupienia takie szczotki na listwie, które się przykleja na dole drzwi, by zakrywały szparę. Tu jednak potrzeba wyższych szczotek, tak by w razie obróbki wyższego materiału dopasowały się do detalu.
2) Posiadam małą frezarkę o polu roboczym 700x500mm. Będzie służyła głównie do obróbki niewielkich detali w drewnie. Chciałem kupić jakieś urządzenie do odsysania wióra. Które z poniższych urządzeń najlepiej spełni zadanie. A może jeszcze coś innego warto kupić ? Niestety nie posiadam dużo miejsca dlatego jakieś spore urządzenia odpadają.
Będę wdzięczny za pomoc.
Dedra 7833
RV203
OPM-150



Tagi:

Awatar użytkownika

suchy2805
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:54
Lokalizacja: legnica

#2

Post napisał: suchy2805 » 25 sty 2014, 16:19

Witam

1) uszczelka szczotkowa wysoka może to http://szczotkiprzemyslowe.pl/uszczelni ... _h535.html
2) odkurzacz ?



Pozdrawiam


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Dolce » 25 sty 2014, 16:36

Dzięki, już coś jest.
W sumie ten odciągacz wiórów Dedry to jest taki odkurzacz przemysłowy. Nie wiem, czy ma wystarczający ciąg dla odciągnięcia wiórów ale pewnie tak. Natomiast te pozostałe odciągi są chyba wydajniejsze. Ja mam wylot w ścianie poza pomieszczenie i w sumie można by wywiewać wióry bezpośrednio, bez worka.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#4

Post napisał: KAJOS » 25 sty 2014, 17:16

Dolce, - nie skomentuje tego wywiewania ale dodatkowo tak jak o tej porze wywiejesz raz dwa ciepłe powietrze.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


vitro
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 11 sty 2006, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#5

Post napisał: vitro » 25 sty 2014, 17:50


Awatar użytkownika

suchy2805
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:54
Lokalizacja: legnica

#6

Post napisał: suchy2805 » 25 sty 2014, 19:53

Co do dedry to mam złe doświadczenia z tą marką, osobiście jestem na nie. Dmuchawa niewiem czy soie poradzi z wiórami ze względu na specyficzną budowe łopat. Trzeba by było zamontować ją w taki sposób żeby wióry bezpośrednio przez nią nie leciały, aby wytwarzała podciśnienie na końcówce ssącej.



Pozdrawiam

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#7

Post napisał: kolanoreki » 25 sty 2014, 20:59

My w swoich maszynach do drewna stosujemy szczotki z firmy

http://www.metalszczot.pl/szczotka_pasmowa_okuwka_pelna

Jest tam sporo rozmiarów wysokości "włosia", ramki do nich i co najważniejsze sprawdzają się bardzo dobrze.
A do odciągów wiórów niech Kolega spróbuje sobie zrobić odciąg cyklonowy. Gdzieś na googlach widziałem nawet rozkrój blachy i gabaryty. Jak znajdę to podeślę linka.

[ Dodano: 2014-01-25, 21:17 ]
plany budowy

http://billpentz.com/woodworking/cyclon ... e_plan.cfm


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: Dolce » 25 sty 2014, 21:40

Będę wdzięczny za link z tym rozkrojem.
Czy te szczotki można wyginać na dowolny kształt ?

Jeśli dobrze pojąłem z uwidocznionych na zdjęciach zbudowanego cyklona to jest to po prostu rodzaj pojemnika w kształcie "leja" z dodatkowym pojemnikiem/odstojnikiem na dole (to niebieskie wiaderko). Mam kilka pytań odnośnie budowy tego cyklona na podstawie opisu Vitro :
1) Czy wióra są wprowadzane do bocznej części "leja", natomiast rura zasysająca odkurzacz jest podłączana do górnego wlotu "leja" ?
2) Jak głęboko wsunąć boczną rurę wlotową ? Czy wprowadzić ją pod jakimś kątem ? Według opisu ze strony "Cyclone and Dust Collection" ta rura jest wprowadzana pod kątem.
Kombinowaliście coś z ustawianiem kąta rury wlotowej ?
3) Czy rura w wylocie górnym jest wsunięta w głąb leja czy też to w zasadzie tylko otwór z przejściówką na rurę odkurzacza ?
4) Ten amerykaniec wykonał coś w rodzaju wewnętrznej spirali/toru opadania dla wiórów wewnątrz leja. Nazywa to Air Ramp (jeśli dobrze zrozumiałem). Czy macie coś takiego u siebie ?
5) Czy w ogóle dajecie jakiś filtr przy rurze górnej/wylotowej czy tez od razu podłączacie to do rury odkurzacza ?
Prawdę mówiąc nie bardzo sobie wyobrażam jak to w praktyce działa. Oba wloty do "leja" są umiejscowione w zasadzie niedaleko od siebie.Czy mimo wszystko przez górną rurę, do której jest podłączone ssanie z odkurzacz, nie są zasysane na powrót wióry ?
Będę wdzięczny za bardziej szczegółowy opis.

Mam jeszcze pytanie o najpraktyczniejszy/najskuteczniejszy sposób montażu szczotki przy wrzecionie.
Jak ją zamontować ? Może ktoś mógł by podesłać jakieś zdjęcie ?
Jak pisałem wcześniej, mam frezareczkę z zamontowanym mokrym chińczykiem. Jutro podeślę zdjęcie.

Dziękuje wszystkim za dotychczasową pomoc.

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#9

Post napisał: kolanoreki » 25 sty 2014, 22:21

Dolce pisze:1) Czy wióra są wprowadzane do górnej części "leja", natomiast powrót jest z jego boku ?
Wióry wpadają z boku leja u góry i opadają spiralnie do zwężki wprowadzającej rozpędzone wióry do zbiornika na dole. Powietrze oczyszczone mknie pionowo do góry wąską średnicą tzw komina (jest wysysane przez wentylator zamontowany na górze cyklonu)
W linku widać dokładnie zasadę działania.

https://www.google.pl/search?q=dust+col ... 29&bih=895





A plan rozkroju jest w linku, w poprzednim poście, po wejściu na strone, na samym dole.

pzdr

[ Dodano: 2014-01-25, 22:25 ]
Dolce pisze:Jak ją zamontować ? Może ktoś mógł by podesłać jakieś zdjęcie ?
Szczotkę mocuję na specjalnym prowadniku, przymocowanym do zetki

Zobacz link
http://www.metalszczot.pl/profile_opraw ... _pasmowych

[ Dodano: 2014-01-25, 22:32 ]
Jeszcze inne przykłady omawiające zasadę działania cyklonu:


http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclonic_separation
http://www.farrapc.com/products/cyclone ... lone-works


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: Dolce » 25 sty 2014, 22:34

Dzięki wielkie.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”