Jaki odciąg wiórów do plotera cnc?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Jaki odciąg wiórów do plotera cnc?

#1

Post napisał: slawek281p » 03 lut 2014, 17:18

Witam.

Planuję zakupić do plotera cnc o polu pracy 125x200cm odciąg wiórów/ pyłu. Przejrzałem różne oferty sprzedawców ale nie wiem jaki odciąg będzie najlepszy dla mojej frezarki.

Obrabiał będę głównie drewno, tworzywa i metale kolorowe.

O jakich parametrach odciąg kupić tzn. jaka wydajność m3/h, jaka moc silnika kW i tp?

Dzwoniłem do jednej z firm handlującej odciągami i Pan poradził mi abym nie kupował odciągu o gorszych parametrach niż: wydajność 2500 m3/h i moc silnika 1.5kW oraz aby zastosować jak najkrótszy wąż odsysający. Dla plotera o moich wymiarach potrzebuję węża długości od 7 do 8m.

Czy odciąg z silnikiem 1.5 kW będzie pobierał dużo prądu? (bo chciał bym aby odciąg był w miarę energooszczędny i cichy).

Proszę o porady.

Pozdrawiam.
Sławek



Tagi:

Awatar użytkownika

DejaVu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 23 cze 2013, 21:14
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: DejaVu » 03 lut 2014, 21:32

dlaczego 7-8m? mam takiej samej wielkości pole robocze i rozwiązałem to tak że od odciągu pod sufitem poprowadziłem metalową rurę centrując na środek stołu. następnie odjechałem głowica najdalej jak się da i dopasowałem wąż. mam nadreman'a 2.2kW i w drewnie daje radę choć słabszego bym nie chciał. wg mnie do odciągu wiór z metali kolorowych to mocy będzie potrzeba. I nie zapomnij tego porządnie uziemić bo potrafi się mocno elektryzować co grozi bum.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 03 lut 2014, 22:07

Najbardziej energooszczędna i cicha jest miotełka :) 1.5 kW to 1.5 kW. Na rachunku za energię elektryczną są podane kWh , możesz więc łatwo policzyć ile będzie kosztowała praca takiego wyciągu w Twoim wypadku (zależnie od ilości godzin pracy). Sama frezarka też pobiera prąd. Porównaj z jej zapotrzebowaniem na energię. Hałas generowany przez wentylator wyciągu zależy od jego konstrukcji, dokładności wyważenia i kształtu turbiny. Najlepiej będzie jeżeli sam posłuchasz jak głośno śpiewa konkretne urządzenie. Dlaczego aż 7-8 m rury wyciągowej? Chcesz te wióry wydmuchiwać za okno?
Dobrym łapaczem wszelkich wiórów i kurzu jest wyciąg zaopatrzony w cyklon. Mógłby stać obok frezarki. Cyklicznie wysypiesz wióry ze zbiornika i spokój. Można też zapobiegać zamiast leczyć. Ten wyciąg rozważasz pewnie żeby ograniczyć zapylenie warsztatu. Może zatem dałoby się frezarkę schować pod jakimś "kloszem" a po pracy zamieść i odkurzyć jego wnętrze?


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: slawek281p » 03 lut 2014, 22:07

DejaVu pisze:dlaczego 7-8m? mam takiej samej wielkości pole robocze i rozwiązałem to tak że od odciągu pod sufitem poprowadziłem metalową rurę centrując na środek stołu. następnie odjechałem głowica najdalej jak się da i dopasowałem wąż. mam nadreman'a 2.2kW i w drewnie daje radę choć słabszego bym nie chciał. wg mnie do odciągu wiór z metali kolorowych to mocy będzie potrzeba. I nie zapomnij tego porządnie uziemić bo potrafi się mocno elektryzować co grozi bum.
Tylko ja nie mam odciągu w suficie i myślę o takim urządzeniu http://allegro.pl/listing/listing.php?d ... B3r%C3%B3w ale nie wiem które kupić i o jakich parametrach :?:

Awatar użytkownika

DejaVu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 23 cze 2013, 21:14
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: DejaVu » 03 lut 2014, 22:23

ja też nie. po prostu mam ciut wydajniejszy. to co pokazałeś to ja używam jako odkurzacza w firmie bo lubię mieć czysto pod nogami. plus tego sprzętu to jest cichy w porównaniu z moim. ale to jak pisał diodas1 wszystko zależy od dokładności wykonania.

Obrazek

dlatego mogłem sobie pozwolić na zbudowanie doprowadzenia z metalowych rur. zastanów się czy nie lepiej stacjonarny.


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

#6

Post napisał: slawek281p » 03 lut 2014, 22:26

diodas1 pisze:Najbardziej energooszczędna i cicha jest miotełka :) 1.5 kW to 1.5 kW. Na rachunku za energię elektryczną są podane kWh , możesz więc łatwo policzyć ile będzie kosztowała praca takiego wyciągu w Twoim wypadku (zależnie od ilości godzin pracy). Sama frezarka też pobiera prąd. Porównaj z jej zapotrzebowaniem na energię. Hałas generowany przez wentylator wyciągu zależy od jego konstrukcji, dokładności wyważenia i kształtu turbiny. Najlepiej będzie jeżeli sam posłuchasz jak głośno śpiewa konkretne urządzenie. Dlaczego aż 7-8 m rury wyciągowej? Chcesz te wióry wydmuchiwać za okno?
Dobrym łapaczem wszelkich wiórów i kurzu jest wyciąg zaopatrzony w cyklon. Mógłby stać obok frezarki. Cyklicznie wysypiesz wióry ze zbiornika i spokój. Można też zapobiegać zamiast leczyć. Ten wyciąg rozważasz pewnie żeby ograniczyć zapylenie warsztatu. Może zatem dałoby się frezarkę schować pod jakimś "kloszem" a po pracy zamieść i odkurzyć jego wnętrze?
Odnośnie 7-8mb rury to tak mi wychodzi z obliczeń (z zapasem) będzie to wąż PUR http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... zia%C5%82y

[ Dodano: 2014-02-03, 22:34 ]
DejaVu pisze:ja też nie. po prostu mam ciut wydajniejszy. to co pokazałeś to ja używam jako odkurzacza w firmie bo lubię mieć czysto pod nogami. plus tego sprzętu to jest cichy w porównaniu z moim. ale to jak pisał diodas1 wszystko zależy od dokładności wykonania.

[url=http://images64.fotosik.pl/621/af5b7399d8b68617m.jpg]Obrazek[/URL]

dlatego mogłem sobie pozwolić na zbudowanie doprowadzenia z metalowych rur. zastanów się czy nie lepiej stacjonarny.
Odciąg będzie stał jako stacjonarny zaraz koło frezarki cnc schowany za kotarą.

Odnośnie odciągu to mam nadzieję że wystarczy silnik o mocy 1.5kW i wydajności 2500m3/h?
Z tego co się orientowałem to taki odciąg ma głośność w granicach 80 dB i pewnie moje wrzeciono kress na 6 biegu przy 25000tys. obr/min go zagłuszy


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 03 lut 2014, 23:17

Nie wiem jak w tych modelach jest rozwiązany dostęp do wirnika turbiny. Na wszelki wypadek powiem Ci że może się zdarzyć po pewnym czasie że zacznie głośniej pracować i drgać. Przyczyną może być nierównomierne obrośnięcie jej łopatek warstewką najdrobniejszego pyłu z różnymi lepkimi zanieczyszczeniami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”