Wskazówki w obróbce (podstawki)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
manov
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2013, 17:13
Lokalizacja: Warszawa

Wskazówki w obróbce (podstawki)

#1

Post napisał: manov » 05 sty 2013, 17:40

dzień dobry, potrzebuję pomocy. Jestem modelarzem i składam figurki. W tym roku postanowiłem stworzyć podstawki pod figurki. Mam pomysł, wiem jak ma to wyglądać lecz nie mam kompletnie pojęcia jak się za to zabrać, do kogo się zgłosić i jak stworzyć projekt, który ktoś zaakceptuje (warsztat)

Podstawka wygląda tak :
Obrazek

W środku ma zostać pusta przestrzeń w celu wypełnienia jej imitacją trawy. Materiał z jakiego chcę wykonąc podstawki to dąb. Nie mam zielonego pojęcia do kogo mogę się zgłosić, jestem totalnie zielony. Obróbka drewna jest mi obca. Ile orientacyjnie może kosztować 100sztuk. w dębie ? Pozdrawiam i czekam na wskazówki.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 05 sty 2013, 18:20

Witam.

Wykonanie projektu będzie bardzo proste, a wykonanie elementów możesz zlecić komukolwiek kto ma maszynę CNC.
Z pewnością znajdziesz tu kogoś kto to zrobi, ale:

Dąb to bardzo ładny materiał, ale przy tak małych wymiarach elementu będzie po prostu kruchy i (moim zdaniem) bardzo łatwo może pękać nawet przy najmniejszym obciążeniu.
Poza tym, przy tak małym elemencie, faktura dęba będzie (tu zaś moja subiektywna opinia) zbyt wyraźna, czyli nie za bardzo będzie to pasowało do reszty, czyli tych figurek.
Proponowałbym raczej Buka, Graba lub Klona.


Autor tematu
manov
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2013, 17:13
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: manov » 05 sty 2013, 18:24

Świetnie. Takich wskazówek właśnie oczekiwałem. Jestem z okolic warszawy więc tutaj będę szukał kogoś kto wykona dla mnie zamówienie. Słabo znam się na technice CNC, z tego co się orientuje to maszyna musi zostać zaprogramowana pod odpowiedni wzór - ile może kosztować zaprogramowanie takiej maszyny ? Mógłbyś przybliżyć koszty tzw. robocizny mojego projektu w przykładowej ilości (100szt.) nie licząc materiału ? Pozdrawiam i dziękuję bardzo za zainteresowanie


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 05 sty 2013, 18:43

Tak właśnie (w wolnej chwili) sobie wrzuciłem ten Twój rysunek do Corela i ........ niestety widok z góry nie zgadza się z widokiem z boku, a jeszcze przy założeniu, że jeden element ma mieć wysokość 10mm, to już w ogóle się nie zgadza.
Żeby się zgadzało (a i tak tylko w ten sposób jak sobie wymyśliłem) ,musiałoby wyglądać tak:

Obrazek

Oczywiście to tylko rysunek poglądowy, czyli bez zaokrągleń tam gdzie trzeba itd.

Co się tyczy kosztów, to pojęcia nie mam ile mogłoby to kosztować.
Nigdy nic nie robiłem za pieniądze.
Najwyżej znajomym/rodzinie za uśmiech (+ czasami flaszka :)) .
Sam maszyny CNC nie posiadam, ale pracuję już dość długo na maszynach przemysłowych.

Reasumując.
Jak chcesz, to w ramach (nazwijmy to) ćwiczeń, mogę wykonać projekt (+ ścieżkę maszynową pod wskazaną maszynę), a wykonawcy musiałbyś sobie poszukać.

[ Dodano: 2013-01-05, 19:24 ]
Mogłoby to wyglądać np. tak:

Obrazek

Oczywiście przy założeniu, że wymiary i proporcje są poprawne.

Tak na marginesie.
Jeśli masz monitor 19 cali w proporcjach 5 do 4 i natywnej rozdzielczości 1280 x 1024, to w/w zrzut ekranowy będziesz widział w skali 1:1, czyli w wymiarze rzeczywistym, czyli 55mm.


K-ny
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2012, 19:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#5

Post napisał: K-ny » 07 sty 2013, 09:48

Wydaje mi się, że buk będzie najlepszy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”