Obróbka płaskorzeźby

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#11

Post napisał: kubus838 » 25 paź 2016, 22:45

barola pisze:
kubus838 pisze:Obróbke głowną czyli kształtową i grubym frezem to ja napisałem z prędkości 500mm/min - chyba żle coś przeczytałeś.
to i tak uważam że trochę wolno ,ale wiadomo każdy robi jak mu pasuje, ja np.frezem fi3mm zagłębienie do 7mm skok 0.2mm posów 2-2,5 m/min.
henry14282, a frez masz dobry tzn. ostry?
Szybciej to troche się boje. Tak to jestem prawie pewien, żę wszystko się dobrze wyfrezuje. Przy większej prędkości może coś wyrwać - wiesz drewno jest tylko drownem. Pomimo tego, że niby dostaje je z suszarni to jednak strach jest. A przecież takie drewno ciągnie i muszą mi je przywieść z zewnątrz. Kiedyś na sam koniec frezowania frontów z drewna wyrwało kawałek w elemeńcie i była powtórka elementu bo nie można było nic poprawić. Dlatego troche się boje przyspieszać.

robert



Tagi:


Autor tematu
henry14282
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 09 sie 2016, 08:48
Lokalizacja: Łęczyca

#12

Post napisał: henry14282 » 26 paź 2016, 08:14

Moim zdaniem to napewno nie wina narzędzia bo nie ma różnicy z wykonaniem czy ja wezmę nowego freza czy po 4 płaskorzeźbach. Dwa to z tymi parametrami to też trochę przesadzacie. Obróbka zgrubna jest jak najbardziej spoko w moim przypadku przy 4mm frez posuw 30mm/s i obrotach około 6000. ( obróbka zgrubna u mnie wygląda pewnie troszkę inaczej, mianowicie wszystko odbywa się frezem płaskim w poziomie i są zbierane powierzchnie z każdego poziomu na tyle ile można,czyli jak mam najwyżej wysuniętą część płaskorzeźby w drugim poziomie zostawiana jest powierzchnia... dodam zdjęcie jak znajdę)
Raczej bez sensu było by to zwalniać jeśli nie ma to wpływu na efekt końcowy. Co do obróbki wykończeniowej być może macie rację. Jednak myślałem że będą inne odpowiedzi. Np: nie odpowiednie drewno (zbyt miękkie), czy sposób obróbki należy zmienić na spiralny bądź zastosować 2 raz z kątem 0 a raz 90 żeby wygładził.
Widziałem kiedyś coś takiego
[youtube][/youtube]
Nie wiem jak nazywa się taki sposób a tym bardziej w jakim programie można go użyć jednakże wydaję się on chyba wręcz idealny do płaskorzeźb.
Słucham dalej. np odnośnie drewna :?:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#13

Post napisał: Majster70 » 26 paź 2016, 11:52

henry14282 pisze:
Nie wiem jak nazywa się taki sposób a tym bardziej w jakim programie można go użyć jednakże wydaję się on chyba wręcz idealny do płaskorzeźb.
Generalnie nazywa się to wierszowaniem. Nie obrabiam drewna, nie znam się na tym, ale ta pierwsza obróbka z youtube to wierszowanie. Przy obróbce stali i metalach stosuje się jako obróbkę wykańczającą (inaczej: na gotowo, finisz itd) lub pólwykańczającą. Stosujemy ją raczej przy regularnych powierzchniach, kierunek przyrostu wierszowania w stronę gdzie przekrój powierzchni się nie zmienia (ew. zmienia się najmniej). Np przy wierszowaniu rowka o przekroju okrągłym, frez (najlepiej kulka) powinien porusza się poprzecznie do osi rowka.
kubus838 pisze:Najpierw ustaw obróbke kształtowania zgrubnego ale z tolerancją 0.4mm, dla freza 7mm.... tolerancją 0,2mm dla już mniejszego freza. Na sam koniec ustaw już samo wykończenie dla freza 2mm ale prostego z tolerancją na 0. "
robert
Robert, mylisz tolerancje z naddatkiem


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#14

Post napisał: kubus838 » 26 paź 2016, 12:12

Majster70 pisze: Robert, mylisz tolerancje z naddatkiem
Nie, nie myle się tylko cytuje bezpośednio z programu - opcji naddatki jeszcze nie zauważyłęm. Jak frezuje kwadrat 10mm na 10mm i wstawie w telerancja zew. 1mm to wychodzi bryła o długości boku między 10,5 do 11,00mm - to przy obróbce kształtowej. W dalszych obróbkach tą telerancje zmniejszam i wychodzi według projektu. Może i rzeczywiście jest to naddatek, bo według definicji telerancja może oznaczać co innego. Ale tak jest w programie i to działa, a zwłaszcza przy meteriałach miękkich.


robert


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#15

Post napisał: Majster70 » 26 paź 2016, 12:55

A w moim programie zamiast prędkości skrawania (Vc w m/min) jest wycinanie lub cięcie? Dokładnie nawet nie pamiętam :mrgreen:
Ale nigdy tak nie napiszę (a przynajmniej tak mi się wydaje) :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”