Drewniana frezarka do celów hobbystycznych

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
wojmen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2012, 10:42
Lokalizacja: Wawa

Drewniana frezarka do celów hobbystycznych

#1

Post napisał: wojmen » 29 sie 2012, 16:39

Jest to mój pierwszy post więc serdecznie witam wszystkich :)
Zamierzam popełnić moją pierwszą drewnianą frezarkę do celów hobbystycznych.
Frezarka powinna sobie radzić z drewnem, może z cienkim aluminium ale niekoniecznie.
Wymiary robocze to ok 400x300mm.
Materiał na konstrukcję: MDF lub sklejka.
Śruba trapezowa 10x2(?)
Dodatkowo krańcówki (do nauki ;))
Z kosztami chciałbym się zmieści w kwocie do 1200zł(max.1500)

Nie zamierzam dłubać w elektronice dlatego zależy mi na czymś gotowym. I tutaj mam prośbę o pomoc w doborze podzespołów całej elektroniki.
Na chwilę obecną myślę nad czymś takim:
- sterowniki + płyta: http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 16778.html - jakaś chińszczyzna(wymagane dołączenie jedynie transformatora)
- silniki 3x: http://allegro.pl/rewelacyjny-silnik-kr ... 45204.html - (czy może jakieś mocniejsze wybrać?)

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie :)



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 29 sie 2012, 21:46

wojmen pisze:- sterowniki + płyta: http://allegro.pl/sterown...2585516778.html - jakaś chińszczyzna(wymagane dołączenie jedynie transformatora)
to żadna chińszczyzna jest to porządna polska konstrukcja, chińszczyzna nawet koło tego nie stała. Właśnie na ten sterownik wymieniłem moją chińszczyznę, i normalnie nie ma porównania. Faktycznie wymagany tylko trafo i wszystko hula.
Jak te śilniki to myśl od razu nad paskami i przełożeniem, żeby trochę wzmocnić napęd, ale odbije się to na prędkościach. Śruba 10x2? Czemu nie, zawsze to lepiej jak śruba metryczna. będą luzy, ale do nauki idealne. ruba też ma mały skok więc jak jeszcze dasz paski to maszyna będzie się wlec. Przy budowie z drewna nie można za bardzo liczyć na precyzję wykonania, więc może się gdzieś tam po drodze będzie blokować, gubić kroki przy tak słabych silnikach, wielu używa takich silników, ale nie wiem jak sobie one radzą, ja od razy poszedłem w 1.95Nm
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 29 sie 2012, 21:56

Start sympatyczny, powodzenia. Hobbystycznie i z takimi silnikami można powalczyć. W razie potrzeby można je będzie w przyszłości powiększyć. Budżet masz ograniczony czyli każdy zakup musi być optymalny. Krańcówki służą nie tylko w czasie nauki. Potem też są konieczne. Mistrzowi także zdarzają się chwile osłabienia uwagi. Dbaj o sztywność konstrukcji i dokładność na każdym etapie. Pośpiech nie jest wskazany. Jeżeli będziesz miał jakieś szkice frezarki do pokazania to praktycy pokażą co trzeba udoskonalić. Na razie nie ma jeszcze o czym dyskutować. W kosztach trzeba uwzględnić wrzeciono frezarskie, prowadnice, łożyska, jakieś kable do połączeń, elementy do łączenia kształtek mdf... i w portfelu szybko wysycha Może masz już jakiś projekt na którym będziesz się wzorował?

[ Dodano: 2012-08-29, 23:04 ]
smouki, z luzami można próbować walczyć na wiele sposobów. https://www.cnc.info.pl/topics64/ciekaw ... t37105.htm Nie wiem czy widziałeś ten wątek Pobudza wyobraźnię.


Autor tematu
wojmen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2012, 10:42
Lokalizacja: Wawa

#4

Post napisał: wojmen » 30 sie 2012, 08:16

to żadna chińszczyzna jest to porządna polska konstrukcja
A to przepraszam nie wiedziałem. Tym bardziej jestem za.

smouki Poleć jakie trafo do tego kupić. A może nada się ze starego zasilacza komputerowego? :)
Przy silnikach zostanę na razie takich. W przyszłości pomyślę nad czymś mocniejszym. Te o których piszesz to pewnie ok 150zł/szt?
Będę się wzorował na wszystkich projektach jakie widziałem:) I pewnie z niektórych coś wdrożę u siebie. Polecacie jakiś solidny i budżetowy projekt z ruchomą bramą?


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#5

Post napisał: kak » 30 sie 2012, 17:33

Przy takich rozmiarach pola roboczego nie wiadomo czy ruchoma brama czy ruchomy stolik jest lepszy.
Pierwsze maszynki oprawcyfotografii sa fajne.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#6

Post napisał: smouki » 30 sie 2012, 18:24

trafo wyliczysz z prądu silników, na allegro 1.98Nm za 92pln + przesyłka. ja mam teraz 8A 30V do tych silników, na stronie głównej sponsora forum jest kalkulator do tego.
diodas1, Już to nie raz pisałem, to jest tylko ścieranie śruby/ nakrętki. Ale faktycznie twórcom wyobraźnie nie szwankuje.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#7

Post napisał: ursus_arctos » 30 sie 2012, 23:53

Ja mam śruby Tr10/2 z silnikami 0.7Nm (tyle było nominalnie, ale są używane oraz były rozebrane i złożone, co też im nie pomogło), bez jakiejkolwiek przekładni. Uzyskuję stabilne posuwy do 15mm/s i przeloty do 24mm/s.


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#8

Post napisał: poorchava » 05 wrz 2012, 10:28

Ja mam 0.9NM 1.9A zasilane z 3/4 prądu nominalnego i śruby Tr16x4 bez przekładni. Maksymalna prędkość jaką osiągam to jakieś 1.2 m/min, ale u mnie zaporą są dziadowskie optoizolatory.

Za 3 takie silniki zapłaciłem 150zł.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”