Modernizacja Eckert Topaz

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
depechdepech
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2014, 22:52
Lokalizacja: wielkopolska

Modernizacja Eckert Topaz

#1

Post napisał: depechdepech » 28 sie 2014, 21:48

Witam Kolegów Forumowiczów,

Jest to mój pierwszy temat związany z CNC, a związany z modernizacją.
Jestem w posiadaniu od niedawna przecinarki plazmowo-gazowej Eckert Topaz. Niestety pulpit i część sterująca jest uszkodzona więc postanowiłem zrobić sterowanie od podstaw.
Silniki poszczególnych osi są już dobrane, ale pozostało kilka innych kwestii, które nie dają mi spokoju:

1) Silnik osi z, PRMO66, wygląda jak silnik od wycieraczek, sterował nim układ MSX750. Zdjęcie w załączniku. W jaki sposób ten układ steruje tym silnikiem (silnik 24VDC)?
Czy mogę użyć tego układu i tego silnika poprzez wysterowanie go z kontrolera step/dir jak dla krokowców? Ewentualnie czy mogę go wykorzystać do sterowania silnika krokowego? Może ktoś posiada rozpinowanie lub inne pomocne informacje. Szkoda byłoby wyrzucać ten układ, gdyż samo THC jeśli MSX nie ruszy rozwiąże problem ale tylko z plazmą.

Obrazek

2) Źródło plazmy PA-S45 W - jak uruchomić to źródło z płyty głównej sterownika silników krokowych, poprzez przekaźnik,gdzie się wpiąć aby umożliwić sterowanie z Macha? Dysponuje ktoś może jakąś instrukcją lub podzieli się informacją jak do tego podejść?
Widziałem, że na panelu źródła jest lampka potwierdzenia zajarzenia łuku.
Do czego służy zielony przycisk na panelu kontrolnym?

Obrazek

3) Zapalarka palnika gazowego - przy palniku jest zapalarka, trochę wyżej pewnie transformator, w jaki sposób wysterować tę zapalarkę, w planie mam podłączenie tej zapalarki tak jak zajarzenie łuku plazmy, przełączanie będzie poprzez PLC + stycznik/przekaźnik, który po wyborze trybu pracy załączy albo łuk albo palnik.

Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuję za wszelkie informacje. Kilka dni szukałem informacji w internecie, ale były to głównie broszury informacyjne i kilka informacji na forach.

Pozdrawiam



Tagi:


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#2

Post napisał: numerek » 28 sie 2014, 22:51

hmmm że tak powiem ....
w najbliższym czasie tzn w ciągu miesiąca całe sterowanie do Topaza zostanie wymienione na mojej maszynie

jak jesteś zainteresowany to pisz na PW możesz przyjechać zobaczyć jak działa i najlepiej zdemontować sam - będziesz wiedział co i jak
do zabrania jest cała oś Y ( po remoncie generalnym ) cała skrzynka sterownicza z kablami ( niektóre nowe ) THC po remoncie i kalibracji itp itd

zatrzymuję zespół palnika gazowego z przewodami i oczywiście przewody plazmowe


Autor tematu
depechdepech
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2014, 22:52
Lokalizacja: wielkopolska

#3

Post napisał: depechdepech » 02 wrz 2014, 22:54

numerek pisze:hmmm że tak powiem ....
w najbliższym czasie tzn w ciągu miesiąca całe sterowanie do Topaza zostanie wymienione na mojej maszynie

jak jesteś zainteresowany to pisz na PW możesz przyjechać zobaczyć jak działa i najlepiej zdemontować sam - będziesz wiedział co i jak
do zabrania jest cała oś Y ( po remoncie generalnym ) cała skrzynka sterownicza z kablami ( niektóre nowe ) THC po remoncie i kalibracji itp itd

zatrzymuję zespół palnika gazowego z przewodami i oczywiście przewody plazmowe
Dzięki za propozycję, ale też planuje to zrobić. Oś X i Y na pewno do wymiany. Oś Z jeśli uda mi się uruchomić to będzie wykorzystana. Otrzymałem wczoraj od producenta instrukcję z opisem pinów na złączu, wygląda ok, ręczny podjazd w górę, w dół, automatyczne trzymanie zadanej wysokości, wyjście że jest w pozycji i wyjście informujące o błędzie.

Ze źródłem plazmy też już myślę że dojdę, również od producenta otrzymałem instrukcję.

Pozostała tylko zapalarka.

Jako kontroler planuję użyć CSMIO najprostszy model, jest tam trochę wejść i wyjść więc myślę, że się zmieszczę z limitami, odczytem zajarzenia łuku, sygnałami z OHC, odpaleniem plazmy, zapalarki no i elektrozaworów do gazu, choć tu może dorzucę PLC. W pierwszej kolejności chcę uruchomić plazmę.

Czy mógłbyś podać jakiego programu/programów zamierzasz użyć?

Na obecną chwilę planuję użyć Macha i SheetCama.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”