Amatorska Plazma CNC 1mx1,5m

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
KamiKow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 30 kwie 2012, 12:24
Lokalizacja: Polska

Amatorska Plazma CNC 1mx1,5m

#1

Post napisał: KamiKow » 25 lut 2013, 19:36

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc..
WITAM WSZYSTKICH :)

Forum przeglądam od około roku i jakiś czas temu powstał w mojej głowie plan budowy przecinarki plazmowej, przy czym całość musiała być tania i do wykonania z podstawowym warsztatem.

Projektu specjalnego nie stworzyłem, większość elementów brałem ze złomu.. można powiedzieć że był to rodzaj projektu dynamicznego :wink:

Pole robocze ustaliłem na 150x100cm, uznałem że mniejsze to mało na plazmę, a przy większym miał bym duże problemy z realizacją projektu (i miejscem).

Tutaj kilka fotek z budowy (jakość niestety słaba, telefonem w ciemnej piwnicy)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A tu prawie gotowy ploter (brak elementu głownego - plazmy, rusztu i kilku detali)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


I filmik z działania (możecie chcieć ściszyć dźwięk, maszyna dużo piszczy)
[youtube][/youtube]
cięcie 1m/min, przejazdy 2m/min

Ogólne technikalia
-konstrukcja skręcana
-pole robocze 100x150cm (około, dokładnie nie mierzyłem)
-silniki krokowe 2Nm
-sterownik od kolegi zelrp'a (polecam)
-śruby trapezowe 14x4 i pojedyncze nakrętki z brązu (i tutaj jest największy błąd jaki popełniłem, długie i cienkie śruby napędzające bramę potrafią wpadać w duże drgania)
-wszystko toczy się na chińskich łożyskach 8x22
-oprogramowanie LinuxCNC

Całość mnie wyniosła około 2500zł (komputer miałem i kilka elementów konstrukcyjnych w domu)

Prędkości maksymalne jakie wykręciłem to około 3,5m/min, ale już po przekroczeniu 2m/min w posuwie bramy robi się nieprzyjemnie przez wibracje śrub. Przy prędkościach wyższych niż 2m/min brama potrafi się też zaciąć na ostatnich 5cm jednego z końców pola roboczego. Dlatego przejazdy ustawiam na 2m/min. Prędkości nie są duże, ale mi w zupełności wytaczają, jestem nastawiony na cięcie grubszych blach 10-15mm. I tu pojawia się mój pierwszy problem, dobór przecinarki.

Do dyspozycji mam około 3500zł i chce ciąć blachy 15mm skutecznie (nie musi być szybko, ale plazma ma ciąć a nie się rozpadać). Wyboru dużego nie mam, sprzęt raczej Chiński :wink: (no chyba że używany) no i fajnie jak by miał zajarzenie bezstykowe. Sam zastanawiam się nad takim sprzętem

-Berkers CUT80 http://www.berkers.pl/oferta/przecinark ... we-2/cut80 ."Funkcja cięcia bezstykowego, łuk pilotujący" czy ktoś może mnie poinformować czy to oznacza zajarzenie bezstykowe też, czy tylko cięcie, czy może wystarczy zewrzeć dysze do masy i bedzie gitara? O palniku LG100 też nic nie znalazłem.

Ale jestem otwarty na propozycje osób bardziej doświadczonych w temacie, jestem również skłonny kupić jakiś używany sprzęt.

Planuje w przyszłości dokupić system THC (przy dłuższych cięciach konieczność, moje "prowadnice" idealnie proste nie są :wink:)

Mile widziane opinie i komentarze :smile:



Tagi:


jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#2

Post napisał: jo » 25 lut 2013, 21:50

cześć, jesteś moim idolemObrazek, tylko na czym , czym i jak ty tam tą blachę 15mm włożysz ? i tak się zastanawiam , weź zamocuj pisak i narysuj na czyś koło ,i kwadrat , bo mi się wydaje że luzy są za duże na tych łańcuchach


Autor tematu
KamiKow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 30 kwie 2012, 12:24
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: KamiKow » 26 lut 2013, 20:00

jo pisze:jesteś moim idolem
Mogę powiedzieć to samo i się schować z moim złomem przy Twojej konstrukcji :)

jo pisze:tylko na czym , czym i jak ty tam tą blachę 15mm włożysz ?
U podstawy plotera są 2 ceowniki na krzyż, w ich rogach mam 4 płytki z dospawanymi nakrętkami M12 i 1 na środku (widać te elementy na zdjęciach 1 i 2 gotowego plotera), finalnie ploter ma mieć 5 nóg :wink: piąta noga będzie na środku, a za pomocą śrub M12 i przystawek (również widać te elementy na zdjęciach 1 i 2 gotowego plotera) będzie poziomowany stół/ruszt. Aktualnie stołu nie ma, ale myślałem nad takim patentem:

http://allegro.pl/kratownica-zgrzewana- ... 05536.html - dwie takie kratownice spięte kątownikami, odwrócone do góry nogami, tzn tymi pręcikami w dół i stół/ruszt będzie tylko leżeć na 5 podporach, bez mocowania i na to kładziemy blachę.

Jak bym położył blachę 15mm na całe pole robocze to waga stoły wyniesie ok. 200kg, w tym momencie (bez piątej nogi) na środku ceowników mogą stanąć 2 osoby, oczywiście ze sporym ugięciem (3 nie próbowałem :razz: ) ..z 5 nogą powinno wytrzymać.. :wink:

Jak tam będę kładł tą blachę to jeszcze nie mam pojęcia, może w 3 osoby da rade :wink:

jo pisze:i tak się zastanawiam , weź zamocuj pisak i narysuj na czyś koło ,i kwadrat , bo mi się wydaje że luzy są za duże na tych łańcuchach
Aktualnie nie mogę przeprowadzić żadnej próby, bo jestem daleko od plotera (studia), ale mam filmik z wczesnego stadium budowy z próby długopisowej
(długopis się odrywa, stół niewypoziomowany, tzn taboret przewrócony na bok, przynajmniej muzyka zagłusza piski)
[youtube][/youtube]

mam również zdjęcia z frezowania (niestety słabej jakości):
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

I gotowy vicek, okładziny profilowałem ręcznie, wyfrezowałem kształt i wpusty na pręciki, wszystko trzyma się ładnie na wcisk, można je zdjąć i wcisnąć ponownie.
ObrazekObrazek

na 3 zdjęciu chyba najlepiej widać luzy i wiotkość z'etki, małe otwory są nierówne, ale uważam że nie jest źle, dla plazmy powinno wystarczyć.


jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#4

Post napisał: jo » 26 lut 2013, 21:56

KamiKow pisze:
jo pisze:jesteś moim idolem
Mogę powiedzieć to samo i się schować z moim złomem przy Twojej konstrukcji :)
jesteś dla mnie idolem bo zrobiłeś coś z niczego , i to działa , szacuneczek ,
mój pierwszy projekt wyglądał podobnie do twojej realizacji , jednak w czasie ewoluował do tego co jest teraz , choć jak bym zaczynał jeszcze raz wiele bym jeszcze pozmieniał,

no i twoja maszyna działa a moja jest jeszcze w głębokiej Du...ie.

co do pomocy to za wiele nie pomogę bo zielony jestem w temacie jak ogórek na wiosnę ,
ale to co mi się w oczy rzuciło to załadunek ciężkiej stali , no i prędkość nie pozwalająca na cięcie cienkich blaszek, trochę mi tęż te lańcuchy martwią , ale pokazałeś że jest ok ,

napisz co studiujesz i skąd jesteś ?
pozdrawiam Jo


Autor tematu
KamiKow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 30 kwie 2012, 12:24
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: KamiKow » 26 lut 2013, 22:31

Nie ma to jak własne doświadczenie, też bym teraz sporo pozmieniał :)

Jeszcze co do łańcucha, napotkałem inny problem, przy niskich prędkościach łańcuch sobie podskakuje, wpada w jakieś nieciekawe drgania, śruba bezpośrednio połączona z silnikiem chodzi płynnie, ale druga skokowo. Poprawiłem trochę ten stan dodając jeszcze jeden element napinający/tłumiący na górnej części łańcucha, po prostu kawał stali który swoją masą dociska łańcuch, zapobiega skakaniu (mało widać na fotkach bo komputer zasłania, troszkę widać na pierwszym filmiku)
jo pisze: napisz co studiujesz i skąd jesteś ?
Jestem z Bartoszyc, a studiuję Elektrotechnikę na Politechnice Gdańskiej, 4 sem. :)


jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#6

Post napisał: jo » 27 lut 2013, 08:14

co do źródła to ja sie zastanawiam nad tą,
http://allegro.pl/przecinarka-plazmowa- ... 99121.html
cena jest przyzwoita i parametry dość dobre , tylko do moich blaszek 1,2 2,0mm, to chyba za mocny ,

może koledzy z forum napiszą czy taka plazma pali równie dobrze w całym zakresie mocy ?

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#7

Post napisał: jarenio » 27 lut 2013, 09:47

jo, do tej plazmy będzie Ci ciężko znaleźć dysze poniżej 1.1mm , mi się jeszcze nie udało, a palenie blachy poniżej 2mm bez sporej zgorzeliny jest strasznie trudne
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
KamiKow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 30 kwie 2012, 12:24
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: KamiKow » 27 lut 2013, 19:25

jo pisze:co do źródła to ja sie zastanawiam nad tą,
http://allegro.pl/przecinarka-plazmowa- ... 99121.html
Oo, to by mi pasowało, fajnie jak by kolega jarenio, bądź ktoś kto stosował ten sprzęt powiedział czy jest to solidny chińczyk? :) i jak sprawuje się przy grubszych blachach.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 20:59 przez KamiKow, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#9

Post napisał: jarenio » 27 lut 2013, 19:38

Z plazmą nie pomogę, mam trochę inną, jeżeli chodzi o palnik, to przy cięciu 4-12 mm sprawdza się całkiem całkiem, mogło by być lepiej, ale... za te pieniądze nic lepszego po prostu nie ma.
Cienkie blachy jak pisałem tną się strasznie.
Ale to moje subiektywne odczucia, nie jestem mega ekspertem z niesamowitym doświadczeniem
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
KamiKow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 30 kwie 2012, 12:24
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: KamiKow » 27 lut 2013, 21:05

Dzięki wielki, każda opinia się przyda. Zakup jeszcze przemyśle, ale na razie nic lepszego nie znalazłem, pewnie się zdecyduje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”