Naped przecinarki plazmowej

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
krt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:56

Naped przecinarki plazmowej

#1

Post napisał: krt » 21 wrz 2020, 18:15

Cześć,
Przecinarka do blachy 1x2m, na czym lepiej zrobić napęd, na listwie zębatej czy paskach?
Jeżeli listwy zebate to jaki moduł najlepszy, muslałem zeby to był
M3, wtdy listwa masywana i przekładnie planetarne.
Mam wrażenie że pasek zębaty bedzie działał przy predkościach jak dla plazmy 5-6m/min jak gumka od majtek, znowu liostwa zębata to drgania, silniki nasprężynach itp.
Jakie jest Wasze zdanie?



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Naped przecinarki plazmowej

#2

Post napisał: bartuss1 » 21 wrz 2020, 18:29

zbuduj jedną taką i jedną taką to sie dowiesz, bedziesz wtedy za eksperta robił.
z mojego doswiadczenia do plazmy raczej listwy zebate, to ze są luzy 0,2 mm/300 to tam kij, po plazmie i tak wiekszej dokładnosci nie potrzeba, bo i tak taile ida na obróbkę skrawaniem po wychlastaniu, ewentualnie na gotowo pod rolnictwo itd, gdzie odchyłka rzedu paru dych nie ma znaczenia.
i co ma przekłądnia planetarna do modułu hę?
pasek zebaty bedzie działal i przy 20m/min i nie bedzie sie zachowywał jak gumka od kalesonów, ale ustaw ich geometrie, dziekuje postoje, juz to przerabiałem z plazmą z polem 2,5x6 własnie na pasach htd 8m.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
krt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:56

Re: Naped przecinarki plazmowej

#3

Post napisał: krt » 21 wrz 2020, 19:03

Dzieki za zainteresowanie, przekładnia tylko po to aby ziekszyc dokładność i moment krokowca krokowca, wydaje mi sie, ze jak się da też duże koło to bedzie lagodnie sie po listwie przesuwało. Moduł 3 bo listwa jest potezna a nie jak w 1 chyba 15x15 czy cos takiego.
A co do pasów, to śa dokładniejsze od listw zębatych? Gdzies tu wyczytałem że duze znaczenie ma temperatura ale musze poszukac czy to prawda.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Naped przecinarki plazmowej

#4

Post napisał: bartuss1 » 21 wrz 2020, 19:10

zapomniaeś o jedny drobiazgu, duże koło to duża średnica podziałowa, czyli duzy obwód na jeden obrót.
Ja bym tam gdzie sie da dawał jak najmniejszy moduł listwy, przy okazji w plazmie nie masz zadnych oporów ruchu - od freza czy drutu czy coś, wpływ ma jedynie luz miedzyzebny, a im mniejszy moduł, tym mniejszy luz.
Ja maszynek na pasach zbudowałem kilkanascie, generalnie za duzo pierniczenia, temperatura nie ma tu znaczenia, bo masz kord albo stalowy albo z włokien sztucznych, do wyboru do koloru, problem to naciąg paska ktory nie chce się rozciągac, przy okazji nie zmieniając geometrii.
Przy listwie zebatej mogę sobie koła zebate zatoczyc do tulejek rozpręznych, czyli wpierw ustawić geometrię belki względem stołu, a dopiero potem dociągnąc owe tulejki i masz tip top.
Jak chcesz takie lepszejsze listwy zebate, to np skosne atlanta w klasie 5 tzw HPR czyli high precision, cena tez jest high, no ale ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
krt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:56

Re: Naped przecinarki plazmowej

#5

Post napisał: krt » 21 wrz 2020, 19:19

Tulejki rozpreżne??? A ile taka listwa skosna kosztuje? Co do paska to naciąg na srubie/szpilce sie nie sprawdzi? to maszyna dla mnie wiec wygladać nie musi powystawia sie jakies blachy srubki i... :) Jeszcze co do budowania i eksperta, to nie jest moja dzialka wiec niech robia ci co sie znaja a jak widze konkurencja duża :) niestety u mni w tej chwili moce przerobowe duże (czyli ja i ja :)) a kasy umiarkowanie.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Naped przecinarki plazmowej

#6

Post napisał: bartuss1 » 21 wrz 2020, 19:49

tu na forum nie brakuje ludzi którzy niczego nie zbudowali a powiedzmy ze doradzają hehe
listwa skosna 1400zł za mb
naciągnąc pasek naciagniesz, przy okazji zmieniając geometrie belki, dlatego duzo biegania wokoł maszyny i podkrecania i nie uda sie od razu, no chyba że. Generalnie da się to ustawić, ale biorąc pod uwagę upierdliwośc rozwiązania, niespecjalnie mozna polecić, ja mam napędów paskowych powyzej uszu, tym bardziej przy plazmach. Czesto zlecam wypalenie czegoś tam, częsciej laserem, ale i od czasu do czasu na plazmie. Maja tu u nas na hurtowni stali plazmę Ajan, dokładnośc wymiarowa plus minus 3 dychy, im grubsza blacha tym wieksze skosy na sciankach, dlatego zwykle mowie chce to i tamto acetylenem a plazme wsadzcie sobie w d. No laser max tnie do 15mm, czesto grubszych blach nie trzeba, no ale zdarza sie ze trzeba wyprowadzić formatki z 20 ki czy 25 ki pod nogi belki po spawaniu czy 40ka pod stolik czy coś. Ja generalnie zajmuje sie budową maszyn, a nie cięciem czy gięciem, stąd własnie zlecam cięcie elementów, bo nie mam na to czasu i chęci. No ale frezować lubię i dużo stalowych wiórów produkuję. Zreszta bez obróbki mechanicznej przy jakihkolwiek rozwiązaniach sie nie obejdzie, a jesli ma sie czym, to wiadomo ze sie to robi.
Plazemek zbudowalem chyba 5, 4 na listwach jedną na pasach.

Dodane 10 minuty 22 sekundy:
aha, im mocniej napniesz pas tym wiekszego momentu na silniku napedowym potrzebujesz, takze potrzebny tu niejako złoty srodek
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
krt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:56

Re: Naped przecinarki plazmowej

#7

Post napisał: krt » 21 wrz 2020, 20:16

Masakra, duzo lektury przede mna o ile sie nie zniechece.
Dzieki za info sporo czasu poswieciles na mojego posta, niesamowite, ze sa tacy zaangazowani ludzie jak Ty.


r955
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 186
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:59
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Naped przecinarki plazmowej

#8

Post napisał: r955 » 21 wrz 2020, 20:22

Ja teraz walczę z drganiami na małej zębatce (szczególnie przy małych predkościach). Ale po pierwszych próbach nie jest źle jak na plazmę poza elipsami zamiast otworów (przekątne kwadratów są, luzów brak, kroków nie gubi bo to serwokrokowy, jeszcze do sprawdzenia prostopadłośc palnika). Też mysle o założeniu przekładni planetarnych bo na razie zębatki na silniku Dp=24 Moduł 1,5.
Obawiam się tylko o obroty silnika bo kręci do 262 i dalej nie idzie jakiej predkości bym nie ustawił, ale jakoś to rozgryzę:)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Naped przecinarki plazmowej

#9

Post napisał: bartuss1 » 21 wrz 2020, 20:25

oj tam oj tam hehe, pisze to, czego sam doswiadczyłem
na moim kanale na yt se poogladaj uruchomienia rózniastych maszyn i inne pierdoly przy okazji, jakies plazemki też tam chyba są, pierwsza chyba z 2008 roku czy jakos tak, aparacik tak krecił ze g widać. kanał soltysdesign

Dodane 2 minuty 16 sekundy:
r955 pisze:bawiam się tylko o obroty silnika bo kręci do 262 i dalej nie idzie


podział kroku to? napęd bezposredni czy posredni? moment silnika?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


r955
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 186
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:59
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Naped przecinarki plazmowej

#10

Post napisał: r955 » 21 wrz 2020, 21:08

podzial 1/128, zebatka bezpośrednio na kole silnika, moment 12Nm. Jak miałem ustawiony zły podział (tzn zamiast np 10cm przesuwał się 0,5m albo wiecej bo nie zgrane podziały w programie i w sterowniku to zasuwał jak szalony, brama ok 25 - 30kg)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”