napęd na pasku zębatym do wypalarki

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#11

Post napisał: habit_m_ » 05 mar 2011, 21:07

Nie żeby nie było - ja też jestem za paskami - jak najbardziej. Tylko gdybym sam robił maszynę typu wypalarka (może jak będę miał więcej miejsca to zrobię:) to bym pasków nie zastosował na takim odcinku tylko listwy zębate. Paski są lux.

Zainspirowaliście mnie koledzy do pytania w temacie pasków, Ja kupiłem do swojej jeden zapasowy i zastanawiam się nad kupnem jeszcze 2 zapasowych tzn. drugiego na oś X i zapasowego na oś Y, gdyż jeden zapasowy dla osi X mam gdyż w pierwowzorze moja niunia miała być w kwadracie w polu 1 m x 1m, a wyszło 1 m na 700mm.

Jak trzeba o paski dbać aby wystarczyły na jak dłużej?


maciek



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#12

Post napisał: cnccad » 05 mar 2011, 21:26

niech będą osłonięte ... aby je chronić przed odpryskami i to wszystko.
listwa zębata to "ideał" do takiej maszyny. Ale jak ktoś woli pasek , to dlaczego nie. Tyle że pasek potrzebuje po prostu osłonę by zwiększyć jego żywotność.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#13

Post napisał: triera » 06 mar 2011, 00:34

paski nie lubią brudu...
tak jak zresztą inne elementy przeniesienia napędu...
nie należy ich smarować ani stosować zbyt wysokich napięć wstępnych.
Z pewnością nie polubią strug iskier od plazmy.
Osie muszą być równoległe a rolki posiadać odpowiedni skos na kołnierzach.
Jeśli to możliwe należy preferować poziomy układ pasków.


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#14

Post napisał: sasii » 07 mar 2011, 17:32

Jeżeli można podpiąć się pod temat .
Jestem w trakcie budowy plazmy posiadam silniki krokowe 400 kroków na obrót i sterownik z podziałem 1/8. Chcę zastosować pasek T5 16mm ale nie w układzie "bez końcowym"( chodzi o koszta mniej pasa trzeba kupić ) pole pracy będzie około 1300 na 1000 (konstrukcja bardzo amatorska), nie chcę stosować żadnych przekładni i stąd moje pytanie jakie koło pasowe najlepiej zastosować (ile ma mieć zębów) ?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#15

Post napisał: bartuss1 » 07 mar 2011, 19:58

im mniej tym lepiej, jedyna bariera to technologia, przekładnie redukcyjna powinienes doliczyc z uwagi na małą ilośc kroków na 1mm na wyjsciu, stosunek reduktora mnoży nam kroki, jesli maszynie uda się znaleźć w granicach 100 kroków na 1mm to będzie super.
troche mały ten podział.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#16

Post napisał: sasii » 07 mar 2011, 20:38

Sterownik z mixpolu, silniki mam 400 kroków na obrót. A może inny pasek zastosować raczej bym wolał ominąć przekładnie to są dodatkowe koszta, a maszynka ma być jak najtańsza (wiem że tak się nie da) myślę że dokładność 0,5 by mnie zadowoliła.
A czy kolega może podać jakiś przykład przełożenia ?
Taki ogólny zarys maszynki jest tu : http://img703.imageshack.us/i/003cz.jpg/


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#17

Post napisał: habit_m_ » 29 mar 2011, 17:21

Z moich doświadczeń:

1. Ja bym się zastanowił czy pasek w układzie bezkońcowym nie wychodzi taniej jak się weźmie wszystkie rozwiązania konstrukcyjne do złożenia napędu do kupy.

a. pasek bezkońcowy - koło napędzające, koło napędzane, płytka montażowa
b. pasek z końcem - koło napędzające, dwa koła prowadzące, dwie płytki, napinacz, lub napięcie realizowane przy pomocy koła prowadzącego.
c. paski bezkońcowe można kupić na sztuki, pas z metrażu - proszę sobie sprawdzić ile Panu minimalnie sprzedadzą, ewentualnie można kupić długi pas bezkońcowy i przeciąć na dwa paski.

2. Koła i pasy T5 dość tanie w stosunku do htd lub pawer gripów i innych wynalazków bezluzowych. Proszę się jednak zastanowić czy nie będzie to podwójny wydatek, bo śmiem twierdzić, że te pasy T5 się panu do frezarki niesprawdzą. Proszę poczytać na forum jak koledzy opisują pasy T5.

3. Paski bezkońcowe dla danego rozmiaru zęba są w katalogu podawane do pewnych długości. Proszę jednak za w czasu rozeznać, czy te długości są dostępne w handlu. Ja jak konstruowałem swoją założyłem wszystko oraz dokonałem zakupu prowadnic i pocięcia ramy na paski wg katalogu 2760 mm, a jak doszło do ich zakupu to był klops. W katalogu są, w sprzedaży w Polsce - nie. koniec końców pozostawał pas zgrzewany, z którego zrezygnowałem kosztem całkowitej przeróbki maszyny na mniejsze pole robocze oraz odsprzedaży zbędnych wałków.

4. Ja mam 20 zębów na obrót silnika, silnik 200 kroków/obrót, podział na sterowniku 1/16 i dla małych prędkości jest dobrze - o dużych nie wspomnę. Ale zaznaczam są to m542, które podobnoż hiper rzeczy robią z prądem.
Wg mnie 16 czy 20 zębów na obrót dla maszyny typu grawerka by się nie sprawdziło, ale mogę się mylić.

maciek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”