Weiler160

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
artur133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2016, 10:27
Lokalizacja: poznań

Weiler160

#1

Post napisał: artur133 » 27 paź 2016, 10:01

Witam,
kupiłem tokarkę Weiler 160CNC z wadliwym sterowaniem Sinumerik 810T. Sterowanie sprawdzał serwisant i podobno zostało wymontowana bateria podtrzymująca dane maszynowe. Proszę o informację czy można naprawić to sterowanie czy lepiej zamontować nowe sterowanie z silnikami serwokrokowymi 8,7 Nm.

Pozdrawiam
Artur
Obrazek

Obrazek




dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 27 paź 2016, 11:12

wyrzucaj prehistoryka i pomyśl np: nad linux cnc, nie opłaca się ładować kasy w tak przestarzałe sterowanie, problem z serwisem, częściami, a jak coś dziś nie padnie padnie jutro, prosta ta tokarka także z "przesiadką" problemów (większych) nie będzie tak samo jak i z późniejszym użytkowaniem, serwisowaniem.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
artur133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2016, 10:27
Lokalizacja: poznań

#3

Post napisał: artur133 » 27 paź 2016, 12:31

Dziękuję za odpowiedź. Proszę o opinię na temat sterowania, które chciałbym zamontować do tej tokarki:
- silniki serwokrokowe 8,7 Nm (silniki pasują pod obecne mocowania)
- silnik wrzeciona 4 kW + enkoder na wrzecionie
Proszę o informację czy mogę wykorzystać obecny silnik wrzeciona.

Awatar użytkownika

andmar2005
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 190
Rejestracja: 15 sie 2009, 08:55
Lokalizacja: kujawsko-pomorski
Kontakt:

#4

Post napisał: andmar2005 » 27 paź 2016, 18:25

Witam
Jak same napędy ś sprawne zostaw je i wstaw to
http://www.cs-lab.eu/produkt-4,4-CSMIOI ... _axis.html i + mach3


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 27 paź 2016, 19:56

a ja znam tego weilerka z autopsji. To bardzo porządne sterowanie i naprawdę opłaciło by ci się poszukać prawdziwego serwisanta, a nie kogoś, kto rozkłada ręce, bo bateria podtrzymująca pamięć padła. Poza tym firma weiler istnieje nadal i może mają jakąś kopię pliku z wartościami fabrycznymi. Na początek wypełnij formularz ze strony kontaktu z serwisem. http://www.weiler.de/startseite/kontakt/service.html

Jeśli potrafisz po niemiecku/angielsku to odpowiedzą ci szybciej. Jeśli nie, to znajdą kogoś, kto po polsku będzie ci mógł pomóc, ale to trochę potrwa.

Masz naprawdę fajną maszynkę i szkoda byłoby zepsuć ją bezmyślnymi przeróbkami. Nawet jeśli coś padło, ja uważam, że jest duży sens naprawiać, a nie za wszelką cenę iść na łatwiznę, która tak naprawdę wcale łatwizną nie jest.

Oczywiście, że to moja prywatna opinia, a że na podobnej działałem z 15 lat temu, to wiem, na co ją było wówczas stać i co osiągniesz ewentualnie po przeróbce.


Autor tematu
artur133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2016, 10:27
Lokalizacja: poznań

#6

Post napisał: artur133 » 27 paź 2016, 21:23

Decyzja już zapadła. Demontuję całą starą elektronikę i zakładam nowe sterownie. Już dosyć zapłaciłem beznadziejnym serwisantom i nic z tego nie wyszło. Ponadto pozbywając się tylnej szafy sterowniczej będę miał gdzie postawić tą tokarkę.


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: MacGregor » 28 paź 2016, 08:49

Bez urazy Kolego, wydaje się mi że jednak pochopnie podjąłeś decyzję o zmianie sterowania.
Sinumerik jest sterowaniem mocno powszechnym nawet u nas w kraju, jest wielu ludzi-serwisantów którzy zaradziliby na twój problem, jedynie trzeba wiedzieć do kogo uderzyć.

Jeśli już jednak decyzja jest nie odwołalna, to wyrzucenie serw i wstawienie w ich miejsce krokowców jest już naprawdę poronionym pomysłem. To tak jakby do merola wstawić silnik od malucha.
Bawię się również w przeróbkę frezarki i wiem czym to pachnie, także doradzałbym zostawić z obecnej konfiguracji jak tylko najwięcej się da.

Jest tu na forum kolega micges , skontaktuj się z nim to doradzi ci najlepiej.
POZDRAWIAM


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#8

Post napisał: kamar » 28 paź 2016, 09:21

jasiu... pisze: to wiem, na co ją było wówczas stać i co osiągniesz ewentualnie po przeróbce.
A robiłeś coś, kiedyś na tych przeróbkach ? Czy tylko tak, bo stare, niemieckie to musi być lepsze ?
Kolega postąpił w/g mojej zasady - stare sterowanie to najpierw siekierka :)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#9

Post napisał: jasiu... » 28 paź 2016, 13:59

kamar pisze:Czy tylko tak, bo stare, niemieckie to musi być lepsze ?
Kolega postąpił w/g mojej zasady - stare sterowanie to najpierw siekierka :)
A wiesz, czemu się nie zgadzam?

Bo ja znam to stare sterowanie, jakie w tych weilerach występowało.Autor wątku twierdzi, że to Sinumerik 810T, ja podejrzewam, że jest to Sinumerik 3T (z takim była obrabiarka, którą znam).

Ale do rzeczy, bo tylko konkrety mogą cię przekonać (o ile potrafisz być obiektywny).

Chodzi mi o rozdział 7 z tej instrukcji: http://cncmanual.com/sinumerik-3t-3tt-p ... ng-manual/ zatytułowany Cycles. No tak, ja wiem, lepiej kupić komputer z CAM-em i w ten sposób pracować, popijając kawę. Tylko jeśli ktoś liczy pieniądze (a podejrzewam, że kupując taką maszynę zamiast nowego Mazaka się liczy), to mu te cykle, dostępne z poziomu maszyny mogą bardzo się przydać.

To jakbyś kupił Mercedesa 124, ze zdrową budą, ale zatartym silnikiem i uparł się, że "popsute stare niemieckie" wyrzucisz i w miejsce wolnossącego diesla (bo niemiecki) wrzucisz silnik od chińskiej kosiarki do trawy. A pewnie, że tak też można.

Po drugie - ta tokarka nie ma trzeciej, czy czwartej osi, narzędzi napędzanych, a więc po co ci nowoczesne sterowanie?

Po trzecie - nie lepiej za zaoszczędzone na przeróbce sterowania pieniądze kupić np. narzędzia, czy jechać na urlop?

No dobra, powiem wprost. Ty kamar żyjesz z takich ludzi, jak założyciel tego posta. Bierzesz maszynę do przeróbki i ją przerabiasz. W twoim interesie jest, żeby ta maszyna trafiła do przeróbki, bo ty możesz na niej zarobić. Przeróbka podobnych maszyn to obszar działania twojej firmy. Ja doskonale rozumiem, że człowiek, który wskazuje, że dotychczasowe sterowanie ma dużą wartość i nie powinno się go wyrzucać po prostu zniechęca twoich potencjalnych klientów, a to jest wbrew twojemu interesowi.

Problem w tym, że ja staram się być obiektywny, piszę o maszynie, którą znam, nie mam żadnego interesu w tym, żeby gość wybrał mój punkt widzenia. Nie zyskam, ani nie stracę, bez względu na to, co gość zrobi. I dlatego piszę, co myślę. Dla mnie zmiana naprawdę dopracowanego sterowania na Macha, czy coś podobnego w tym konkretnym przypadku sensu nie ma, a naraża gościa na niepotrzebne wydatki.

Już pokazał swoją naiwność, biorąc do uruchomienia przypadkowych magików, którzy na tym konkretnym sterowaniu się nie znają, ale potrafią wciskać kit.

Żal mi się gościa zrobiło i dlatego nie chcę, żeby dalej go kolejni niepotrzebnie doili.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 28 paź 2016, 14:30

jasiu... pisze: No dobra, powiem wprost. Ty kamar żyjesz z takich ludzi, jak założyciel tego posta. Bierzesz maszynę do przeróbki i ją przerabiasz.
A ja powiem wprost . To ludzie żyją ze mnie jak im wytłumaczę że nie warto wywalać pieniędzy w błoto. A takich maszyn, poza swoimi , nie przerabiałem i nie mam zamiaru. Czemu dość wyrażnie i dość długo dawałem wyraz.
Cykle przejrzałem pobieżnie i nie widzę nic czego bym nie miał a nawet jest tam znacznie mniej.
A pytanie było czy robiłeś na przeróbkach skoro wiesz , że gorsze :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”