Niemiecka tokarka Meuser M1L

Potrzebuje DTR i kasowanie luzów

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
rydzyk673
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2008, 08:26
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Niemiecka tokarka Meuser M1L

#1

Post napisał: rydzyk673 » 20 lis 2017, 21:46

Witam.

Zakupiłem ostatnio tokarke - Meuser M1L. dł toczenia 1.5m uchwyt 250 silnik 4KW.
Czy posiada ktoś DTR do tego sprzętu ? Mam też luz na suporcie poprzecznym na nakrętce trapezowej. Ok 1mm mogę łożem rosząc. niby nie ma tragedii ale chciał bym to poprawić nacinając nakrętkę i ściskając ja trochę. Nakrętka ma ok 6 cm długosci i np natne szczeline 1 cm od konca. - problem w tym ze bedzie Bardzo obciążony gwint na tym 1 cm podczas powrotu suportu (np toczenie od wewnątrz)

wstawiam zdjecia pogladowe dla lepszego zobrazowania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek




Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#3

Post napisał: rc36 » 21 lis 2017, 12:40

Jeśli śruba nie jest mocno zużyta to można poprawić gwint na tokarce i dorobić nową nakrętkę pasującą do śruby. Samo kasowanie luzu na nakrętce nie załatwi sprawy bo śruba jest nierówno zużyta i w jednym miejscu będzie szło lekko, a w drugim będzie się nakrętka kleszczyć na śrubie.
Tutaj jest wątek właśnie o dzielonych nakrętkach. plytki-mgmn-300-i-400-a-mala-tokarka-t88621-20.html z tym że dotyczy prawie nowych tokarek więc śruby jeszcze nie są zużyte.


dabdab
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 17 kwie 2014, 10:15
Lokalizacja: Koszalin

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#4

Post napisał: dabdab » 21 lis 2017, 14:06

Jeśli chodzi o dtr to w necie jest dostępne tylko to co podał RomanJ4.
Oryginalna nakrętka ma możliwość kasowania luzu (robaczkiem dociskowym).
Obrazek
Obrazek
Ja w swojej maszynie zmieniałem śrubę i nakrętkę na nową. Śrubę przerobiłem sam, a nakrętkę dorobił mi pewien Pan - to ta sama osoba co w temacie plytki-mgmn-300-i-400-a-mala-tokarka-t88621-30.html dorabiała koledze sinmartin. Nakrętka posiada spory zakres regulacji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Autor tematu
rydzyk673
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2008, 08:26
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#5

Post napisał: rydzyk673 » 21 lis 2017, 18:42

Dziękuje za odpowiedzi koledzy tokarze.
serwisówka lepsza taka niz zadna.

Moja nakretka wyglada chyba na oryginalna bez kasowania luzu... widac ze to odkówka/odlew. Być moze były rózne nakretki w zaleznosci od rocznika. wykonalem naciecie wzdłuż ponieważ w taki sposób gwint bedzie równo obciążony podczas toczenia wałków jak i otworów co korzystnie wpłynie na zywotnosc nakretki.
Po regulacji przy końcach sruby mam luz na zero a na środku w granicach 0.1mm wiec jestem bardzo happy.
Obrazek
Obrazek

kolego "dabdab" widze ze to chyba twoja tokareczka z zdjec jakie wstawiles. Mam kilka pytań:
- Jak ci sie pracuje na maszynie gdzie sa korbki po angielsku jakos na odwrót ?
- Dlaczego gdy wrzeciono kreci się na wstecznym to mam troche szybsze obroty niż gdy kreci sie podczas normalnej pracy ? czy to normalne ? sprawdzałem na kilku biegach i zawsze do tył kreci sie troche szybicej
- jak najszybciej zdemontować sanki wzdłużne suportu od samej skrzynki suportowej z dzwigniami ? odkreciłem niby 4 sruby na imbus od góry ale trzymaja mi 2 kołki ustalajace i rurki od smarowania.
sanki do góry nie pojda bo trzyma mi dolny slizg a z kolei sruby posówu nie puszcza skrzynki z dzwigniami w dół
- jak okreslic rok maszyny ? nigdzie nie pisze oprucz numeru seryjnego 29950


dabdab
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 17 kwie 2014, 10:15
Lokalizacja: Koszalin

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#6

Post napisał: dabdab » 21 lis 2017, 21:41

Szybsze obroty na wstecznym to rzecz normalna - tak sobie wymyślili, może przy toczeniu gwintów ma to mieć zastosowanie, aby powrót był szybszy.
Obrazek
W zależności od wrzeciona w maszynie (G + K1, K2, K3) mamy 12 możliwości ustawienia prędkości i dzieląc to na 4 podgrupy mamy cztery różne prędkości wstecznego.
Aby zdjąć sanki trzeba zdjąć skrzynkę suportową, ponieważ skrzynka zakrywa listwę dociskową sanek
Obrazek
Przed zdjęciem skrzynki suportowej (razem ze śrubą i wałkami) należy wykręcić śruby z góry sanek, rozłączyć wszystkie przewody smarujące, rozpiąć wałki i śrubę z lewej strony jak i po prawej.
Obrazek
Obrazek
Trochę jest z tym zabawy, ale do zrobienia.


Autor tematu
rydzyk673
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2008, 08:26
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#7

Post napisał: rydzyk673 » 22 lis 2017, 20:52

Dziękuje za odpowiedz.
Na zdjęciach widzę ze poszczególne elementy w twojej tokarce sa zadziwiająco w bardzo dobrym stanie - jak nowe. Podawałeś je jakiejś obróbce czy porostu kopiłeś prawie nowa maszynę ?
Skrzynkę suportowa chce zdemontować bo mam zablokowana dźwignie posuwu której nie mogę załączyć (ta od gornej sruby pociągowej z gwintem) dolny posuw działa bez zarzutu.

Ponadto zastanawiam się mocno nad amatorskim szlifem łoza bo przy uchwycie widać ze jest już mocno wytarte, coś na ten wzór



Jako prowadnic użył bym bieżni konika lub innej powierzchni która nie została wytarta bezpośrednim kontaktem z sankami. Najbardziej interesujacymi punktmi beda miejsca zaznaczone z nr 1 i 2 (szczyt górki ktory sie nie wycierał)
Obrazek


dabdab
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 17 kwie 2014, 10:15
Lokalizacja: Koszalin

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#8

Post napisał: dabdab » 22 lis 2017, 22:51

Aby załączyć dźwignie śruby od gwintowania "1", to dźwignia "2" musi być w poziomie, bo będąc w pozycji górnej lub dolnej to uniemożliwia załączenie jej.
Obrazek
Jeśli jest zapięty posuw wzdłużny, lub poprzeczny to krzywka po lewej blokuje wałek dźwigni od zapinania śruby - ten po prawej
Obrazek
Jeśli to nie pomoże, to jeszcze poluzuj śrubki dociskowe od nakrętki pociągowej. Może coś się przyblokowało.
Obrazek
Tokarkę kupiłem z bardzo mało wytartym łożem, ale suport poprzeczny i narzędziowy miał trochę luzu i się przycinało, więc skrobałem jeden i drugi. Ogólnie całą maszynę rozebrałem, wymieniłem łożyska, wyczyściłem i pomalowałem.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#9

Post napisał: rc36 » 23 lis 2017, 12:28

rydzyk673 pisze:Ponadto zastanawiam się mocno nad amatorskim szlifem łoza

Może być słabo z tym szlifem łoża metodą gospodarską. Z tego co widzę ta tokarka ma dwie pryzmy po których jeździ suport, więc muszą być idealnie równoległe względem siebie bo inaczej suport będzie się podnosił i opadał w trakcie przesuwania. Na filmie który pokazałeś jest wszystko łatwiejsze bo jest tylko jedna pryzma prowadząca suport.


Autor tematu
rydzyk673
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2008, 08:26
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Niemiecka tokarka Meuser M1L

#10

Post napisał: rydzyk673 » 25 lis 2017, 20:17

Witam ponownie,
Problem z dźwignia od gwintów był błahostką , dźwignia nr 2 musi być w pozycji neutralnej żeby można było załączyć dźwignie 1. ( kolega wyżej wstawił zdjęcie o które dźwignie chodzi).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”