Strona 1 z 2

Tokarki Tytan - pytanie o napęd

: 21 sty 2016, 19:49
autor: piokar
Przeczytałem wiele postów i opinii na tym forum, choć może coś w temacie mojego zapytania przeoczyłem. Rozważam zakup prostej tokarki do celów hobbystycznych oraz domowych i miałbym prośbę o wyjaśnienie jako laikowi różnicy w napędach dwóch mini tokarek wymienionych niżej. Porównanie zawęziłem do dwóch typów , ponoć oba mają koła zmianowe, pasowe i przekładnie wykonane ze stali (nie wiem czy to prawda?)

Maktek Tytan 500
http://allegro.pl/tokarka-maktek-tytan- ... 51944.html

Metal Technics Tytan 350
http://allegro.pl/precyzyjna-mini-tokar ... 63767.html

Z opisu wynika że obie tokarki posiadają silnik o takiej samej mocy znamionowej 0,55kW czy w obu modelach są to takiego samego typu komutatorowe silniki prądu stałego?

Pierwsza ma 6 zakresów obrotów wrzeciona przełączanych mechanicznie poprzez wybór odpowiedniego przełożenia przekładni. Jak rozumiem nie posiada w ogóle elektronicznego regulatora obrotów?

Druga ma dwa zakresy obrotów i w ramach każdego z tych dwóch zakresów płynną regulację poprzez /chyba elektroniczny ?/ regulator obrotów. Czy ten układ regulatora ma sprzężenie zwrotne pozwalające na utrzymywanie stałego momentu od obrotów? Jak w praktyce taki regulator radzi sobie z oporami toczenia szczególnie przy małych prędkościach?

Podsumowując, która z tych dwóch tokarek /i dlaczego/ daje w praktyce większy moment użytkowy przenoszony na uchwyt tokarski przy danej prędkości obrotowej wrzeciona? A co za tym idzie która z nich i dlaczego lepiej sobie poradzi z pokonaniem oporów przy takich samych warunkach toczenia?

Drugie pytanie jak zasilane są w tych tokarkach silniki prądu stałego z sieci 230V - czy jest jakiś układ prostowniczy, inny układ?

Trzecie pytanie dotyczy opinii na temat jakości i dokładności wykonania dwóch modeli tokarek nabytych w ostatnim okresie czasu tj: koniec roku 2015 i początek 2016 . Może ktoś kupił którąś z nich lub miał okazję porównać lub oceniać te dwa modele?

Maktek Tytan 500
http://allegro.pl/tokarka-maktek-tytan- ... 51944.html

Metal Technics Hobby 500
http://allegro.pl/tokarka-hobby-500-noz ... 33800.html

: 21 sty 2016, 21:36
autor: vilu
piokar, miałem 350 teraz mam Makteka 500 .
Nie ma co porównywać 500 pomimo silnika tej samej mocy jest dużo mocniejsza dzięki 6 biegowej skrzyni.Druga sprawa że jest 2 razy cięższa od 350 i co za tym idzie jest dużo bardziej sztywna.
500 nie ma regulacji obrotów i nie ma dźwigni do załączania posuwów - napęd kręci się cały czas ,trochę to jest kiepsko rozwiązane .
350 ma i regulację obrotów i dźwignię do posuwów w obie strony.
Więcej od strony elektrycznej nie pomogę. :sad:
Tu masz cały dział dotyczący klonów 500
https://www.cnc.info.pl/tokarka-nutool-550-vf89.htm

: 21 sty 2016, 22:02
autor: RomanJ4
Na początek trzeba powiedzieć, ze porównuje kolega maszyny należące różnych klas, w uproszczeniu pierwsza to midi, druga to mini, więc porównanie nie będzie wystarczająco miarodajne. Ale dobrze, odnośnie napędu:
- pierwsza ma przekładnię mechaniczną w skrzynce prędkości (wrzeciona)
Obrazek Obrazek
i stałoobrotowy silnik 1f,
ObrazekObrazek
co jest rozwiązaniem z punktu widzenia warunków obróbki lepszym. Bo wraz ze zmniejszaniem przełożenia proporcjonalnie rośnie moment obrotowy, tak potrzebny przy wierceniu większymi wiertłami, gwintowaniu narzynkami czy gwintownikami większych rozmiarów M, itd.
więcej tu https://www.cnc.info.pl/topics89/przegl ... t48507.htm

- druga ma napęd wrzeciona realizowany tylko poprzez jednostopniową przekładnię (L-H)
Obrazek Obrazek
która redukuje obroty regulowanego silnika DC o ok 1/2. Ale to i tak nie rekompensuje bardzo małego momentu obrotowego silnika przy nastawieniu minimalnych jego obrotów do operacji j/w. , pomimo elektronicznej kompensaty przez sterownik..
Obrazek
więcej tu http://www.mini-lathe.com/Default.htm

piokar pisze:która z nich i dlaczego lepiej sobie poradzi z pokonaniem oporów przy takich samych warunkach toczenia?
Dlatego pierwsza punktu widzenia takiej obróbki jest lepsza.
piokar pisze:Drugie pytanie jak zasilane są w tych tokarkach silniki prądu stałego z sieci 230V - czy jest jakiś układ prostowniczy, inny układ?
pierwsza ma silnik jednofazowy , druga silnik DC ze sterownikiem.
piokar pisze:Trzecie pytanie dotyczy opinii na temat jakości i dokładności wykonania dwóch modeli tokarek nabytych w ostatnim okresie czasu tj: koniec roku 2015 i początek 2016
Praktycznie się nie różnią, może nawet pochodzą z tej samej fabryki...

: 22 sty 2016, 17:46
autor: piokar
Dziękuje obu Szanownym Kolegom bardzo serdecznie za pomoc.

Jesli można jeszcze zapytac - czy skrzynia przekładniowa w Maktek Tytan 500 jest wykonana w miarę dokładnie i wszystkie koła są sobą dobrze spasowane. Jak rozumiem są to koła stalowe frezowane a nie odlewane z jakiegoś stopu?. Czy podobnie jest w MTP Tytan 350? Jaka jest mniej wiecej nominalna predkosc obrotowa wspomnianego silnika 1 fazowego w Maktek Tytan 500?

I jeszcze takie pytanie - czy w Maktek Tytan 500 jest w miarę prosto (jak dla laika) zdemonować na czas ustawienia tokarki np łoże. Trochę ta waga 130 kg jest dla mnie problemem przy podniesieniu z podłogi na poziom podstawy, a ponoć masa jest i tak skupiona bardziej z jednej strony - około 80kg . Czy ponowne jego zamontowanie wymaga ustawiania geometrii tokarki wzglednie jakichś innych bardziej zaawansowanych czynności ?

: 22 sty 2016, 18:31
autor: rc36
piokar pisze: czy skrzynia przekładniowa w Maktek Tytan 500 jest wykonana w miarę dokładnie i wszystkie koła są sobą dobrze spasowane.
Nic się z tymi trybami nie dzieje, trochę wyją na wyższych biegach (proste zęby).
piokar pisze:Jaka jest mniej wiecej nominalna predkosc obrotowa wspomnianego silnika 1 fazowego w Maktek Tytan 500?
1400rpm
piokar pisze:Trochę ta waga 130 kg jest dla mnie problemem przy podniesieniu z podłogi na poziom podstawy
Podnoszenie z podłogi tylko w dwie osoby, no chyba że ktoś jest strongmenem to wtedy może sam podnieść.

: 22 sty 2016, 18:58
autor: RomanJ4
piokar pisze:czy skrzynia przekładniowa w Maktek Tytan 500 jest wykonana w miarę dokładnie i wszystkie koła są sobą dobrze spasowane. Jak rozumiem są to koła stalowe frezowane a nie odlewane z jakiegoś stopu?
jak widać na fotce koła są frezowane, hartowane, czy szlifowane -nie wiem, ale na pewno nie marchewka. Przynajmiej koła. Zresztą nie spotkałem negatywnej opinii użytkowników w tej kwestii(sam mam inna tokarkę)
[youtube][/youtube] (i inne filmy o tokarce)
http://wmtcnc.en.made-in-china.com/prod ... Y-Use.html
piokar pisze:Jaka jest mniej więcej nominalna predkość obrotowa wspomnianego silnika 1 fazowego w Maktek Tytan 500?
Obrazek
Single Phase AC Induction Motor for the C6 (6 Speed) Lathe.

Speed: 1400 RPM
Power: 550W
Voltage: 230VAC
Current: 3.9A
Drive Shaft: ø16 x 52mm with 5mm wide keyway.
Insulation Class: E
Enclosure: IP44
Weight: 8.75kg
http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... Motor-550w
piokar pisze: czy w Maktek Tytan 500 jest w miarę prosto (jak dla laika) zdemonować na czas ustawienia tokarki np łoże
Dobrze radzę, jeśli nie masz żadnego doświadczenia w ustawianiu geometrii tokarek, to nie demontuj jej głównych podzespołów-wrzeciennika czy suportu(konik możesz zdjąć).
Waga 130kg to nie tak dużo, moją 240-to kilogramową maszynę ustawialiśmy na podstawie we czterech, podkładając pod łoże w poprzek na obu jego końcach solidne drążki, by łatwiej było ją podnieść. Z tą bez problemu we trzech(dwóch przy wrzecienniku), lub nawet dwóch a krzepkich, dacie radę :cool:
piokar pisze:Czy ponowne jego zamontowanie wymaga ustawiania geometrii tokarki wzglednie jakichś innych bardziej zaawansowanych czynności ?
Podstawa(stolik) ma być solidna, płaska i równa, by nie wygiąć łoża po przykreceniu.
Tylko tyle.
https://www.cnc.info.pl/topics89/stol-d ... t22424.htm
https://www.cnc.info.pl/mam-pytanie-vt1 ... ?view=next

: 22 sty 2016, 20:12
autor: vilu
Ja miałem takiego Einhella. Koła w przekładni oraz na gitarze były z tworzywa.
Przekładnia się posypała -pękło jedno koło.
https://www.google.pl/search?q=einhell+ ... MQ_AUIBigB

: 22 sty 2016, 20:32
autor: RomanJ4
Mini-Lathe czy klony niestety z takimi kołami się zdarzają, ale o plastikach w większych LD550 czy innych ich klonach nie słyszałem..

: 22 sty 2016, 21:13
autor: vilu
RomanJ4, ale wiesz ile ona roboty zrobiła zanim padła :wink:
Generalnie byłem z niej zadowolony ale potrzebowałem maszyny trochę większej z większym momentem przy wierceniu np fi 20 w nierdzewce i tu tytan 500 dzięki skrzyni daje radę Obrazek

: 22 sty 2016, 21:32
autor: RomanJ4
A nie przeczę, tylko delikatna jest...