Tokarka Weisser PZ-165

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
mauzer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 30 sty 2016, 20:08
Lokalizacja: Kęty

Tokarka Weisser PZ-165

#1

Post napisał: mauzer » 19 lut 2016, 20:27

Witam!

Mam do wzięcia taką oto tokarkę http://www.lathes.co.uk/eugenweisser/
w cenie powiedzmy złomu.
Pracowała większość czasu w drewnie, wiec stan jest dobry.

Mimo to tokarka oryginalnie nie posiada śruby do gwintowania..

- Czy na takiej maszynie idzie jakoś zrobić chociaż pół gwintu na posuwie czy sprawa przegrana jak gra w lotto:)

Czy przeróbka na śrubę do gwintów to kosmos czy da rade to jakoś tam zaaplikować?

Dodam że maszyna bardzo mi się podoba stylistycznie i jest nie duża, no ale..

Jakieś pomysł, sugestie?

Pozdr!



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#2

Post napisał: IMPULS3 » 19 lut 2016, 20:36

mauzer pisze: Czy na takiej maszynie idzie jakoś zrobić chociaż pół gwintu na posuwie czy sprawa przegrana jak gra w lotto:)
Mozesz robić tylko trzeba pamiętać że posuwy rzadko zgadzają się z typowymi skokami, a druga sprawa to zazwyczaj na wałku od posuwów jest sprzęgło i dobrze byłoby go zblokować. I oczywiscie musisz wszystko cofać na lewych obrotach. A jakie "skoki" byś uzyskał to popatrz na posuwy gdzieś na tabliczce...

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#3

Post napisał: pioterek » 19 lut 2016, 20:45

Daj sobie śpokój z tą tokarką, do gwintowania to ona nie jest przystosowana to gwintować nie będzie, w dodatku ma jakieś dziwne rozwiązanie w budowie wrzeciennika i wygląda na to, że nie ma nawet na tyle małych obrotów wrzeciona, jakie do gwintowania się zwykle stosuje.


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

#4

Post napisał: Grzegorz53 » 19 lut 2016, 22:33

W cenie złomu czyli za 1000 zł ? Na pewno jest warta, w końcu nie każdy potrzebuje tokarkę z możliwością gwintowania. Poczytaj sobie na forum o przeróbkach na cnc.


Autor tematu
mauzer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 30 sty 2016, 20:08
Lokalizacja: Kęty

#5

Post napisał: mauzer » 20 lut 2016, 03:04

Ktoś słyszał o DTR to takiego Weissera?
pioterek pisze:Daj sobie śpokój z tą tokarką, do gwintowania to ona nie jest przystosowana to gwintować nie będzie, w dodatku ma jakieś dziwne rozwiązanie w budowie wrzeciennika i wygląda na to, że nie ma nawet na tyle małych obrotów wrzeciona, jakie do gwintowania się zwykle stosuje.
Z obrotami nie bylo by problemu - zawsze można pobawić się szajbami na napędzie.
W/g mnie wrzeciennik chyba nie z kosmosu - przód panewki, tył łożysko kulkowe, zmiana pasków bez rozbiórki, hmm.

CNC odpada - szkoda profanować prababke :D

Tokarka kosztuje 400EUR.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#6

Post napisał: pioterek » 20 lut 2016, 06:57

O dokumentację to zapytaj przy kupowaniu, gdzies tam mogą mieć, gdy nie mają to o niej zapomnij . Na paskach nie zmniejszysz obrotów do takiej wartości aby dało się gwintować - bo będą za duże ( da się wbudować dodatkowe "biegi", ale paski mogą się ślizgać ), potrzebna jest odboczka. Poza wyglądem nie widzę w niej innych zalet. Do normalnego toczenia może być.

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#7

Post napisał: Mat3ys » 20 lut 2016, 09:35

Za 400 ojro to nawet na eksponat podwórkowy zawsze coś z tego zrobi :D


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

#8

Post napisał: Grzegorz53 » 20 lut 2016, 11:44

Zawsze możesz zmienić silnik i zastosować falownik, wtedy obroty wrzeciona masz jakie chcesz ograniczone tylko od góry przez panewkę.
Jest to niemiecka maszyna w której nie ma lipy, bo każdy pracownik który ją składał, osobiście odpowiadał za ewentualne błędy.


Autor tematu
mauzer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 30 sty 2016, 20:08
Lokalizacja: Kęty

#9

Post napisał: mauzer » 21 lut 2016, 19:45

Jestem właśnie po oględzinach tokarki.
Widziałem ją wczesniej na zdjęciach i nie wygladała źle (zdjęcie robione pewnie rok temu)
Obrazek

Obrazek


- teraz to jest już ruina...:/
Obrazek

nie robiłem więcej fotek bo mi się poprostu nie chciało z gościem gadać, zresztą nic nie wie o tej maszynie bo dał mu ją wujek..

Nie ma do niej kompletnie żadnego oprzyrządowania a gdy zapytałem o dtr to się zasmiał (tutaj nie ma DTR tylko betriebsanleitung czyli instrukcja obsługi :D) - jeszcze instrukcje by za 400Eu chciał.. :D

Rudy dopadł bidule, na łoże nie da się solidnie zaglądnąć przy uchwycie bo gruby rudy :) - elektryka napewno do wywalenia - nie wiem jak z silnikiem czy przeżył próbe wilgoci - generalnie stoi wszystko pod wiatą u bauera na wsi ale wilgoć cholerna bo to góry po 1.000-2.000m :/
Wszystko w niej mechanicznie pracuje jak należy, tylko konika nie ruszyłem z miejsca..
Łoże (tylna prowadnica) uszkodzone na lini szczęk solidnie, przednia ukryszona lekko również w tej pozycji - raczej nie ma wpływu na prace hmm.

Po namysle odpuszczam - gdyby miała śrube to co innego a tak to puki co pocę robótki na Emcomat 7 z frezarką :)

Dzięki!
Ostatnio zmieniony 21 lut 2016, 21:31 przez mauzer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#10

Post napisał: pioterek » 21 lut 2016, 20:11

Ale kicha, to takiej zdezelowanej babci dał fotkę z młodych lat. Jak na portalu rantkowym :evil:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”