Witam, chciałbym zbudować tokarkę, mam dostęp do wielu narzędzi, tokarek, frezarek (nawet cnc). Chciałbym tokarkę wykonać amatorsko, ma ona służyć do staczania średnicy np. wałków, roztaczania tulei. Chciałbym wykorzystać do tego uchwyt tokarski 80-100mm, jest dość spory Teraz problem mam z dobraniem odpowiedniego silnika, sterownika do tego silnika, + nie wiem w jaki sposób wykonać imak. Ogólny zamysł mam.
Silnik nie może być za duży, regulacji obrotów potrzebuje w przedziale do 2000-2500.
Szczerze mówiąc mam nie duże doświadczenie, ale mogę poprosić o pomoc w wykonaniu rodzinę (gdyż mam 17 lat i nie wszystko potrafię zrobić samemu).
Dodatkowe pytanie do was, w jaki sposób mocowany jest uchwyt tokarski do wałka ?
: 05 cze 2014, 17:18
autor: ahabich
Nie chcę niszczyć cudzych marzeń, ale taniej będzie koledze kupić tokarkę.
Sam kiedyś jeszcze jako kompletny laik myślałem o budowie tokarki (gdzieś w młodym techniku były nawet plany) ale po zakupie tokarki i jej "zbadaniu" doszedłem do wniosku, że taką tokarkę budowałbym rok
Szkoda czasu. Twoja tokarka będzie zapewne wykonana ze stali, a zauważyłem że stal bardzo dobrze przenosi drgania (natomiast żeliwo je tłumi) i jak zaczniesz toczyć to wszystko będzie tak drżeć że powierzchnia wałka toczonego będzie się nadawać do tarcia warzyw. Niedawno zmontowałem sobie przystawkę do frezowania na tokarce (2 wałki + tuleje, śruba trapezowa do tego blacha 10mm na tym imadło, wszystko poskręcane śrubami 14mm. Zacząłem frezować kawałek stali frezem 8mm na głębokości 0,5mm. Pofrezowało się ale całe imadło i imak mogłyby służyć jako zagęszczarki gruntu. Natomiast łoże czy support nawet nie zaczęły drżeć. Wykonałem zresztą prosty test ze szklanką wody która drżała strasznie postawiona na imadle. Ale powiedzmy że nie będzie drgań, problemy z dokładnością okażą się pewnie kosmicznie frustrujące. Lepiej zainwestować w jakiegoś TSB /TSA
: 05 cze 2014, 19:04
autor: miskofff
Tokarka ma być naprawdę prosta, na miarę tokarki do drewna prawie. Nie będzie miała możliwości robienia gwintów itp. Chodzi o samo staczanie projekt nie jest jeszcze do końca jednoznaczny, ale czy mógłby mi ktoś pomóc na wyżej postawione pytania ?
: 05 cze 2014, 19:06
autor: pukury
witam.
TO z linku - wcale nie takie głupie .
to urządzenie wykonane z planów z czasopisma - zrób sam ( o ile się nie mylę ) .
szkoda że kasy brak - sam bym to wziął .
akurat do zrobienia takiego tłuka.
może ktoś się zamieni ? - za części do styroplotera do skrzydeł
pozdrawiam.
: 05 cze 2014, 19:50
autor: diodas1
miskofff, zajrzyj do wiadomości PW
: 05 cze 2014, 20:03
autor: adam Fx
a niech buduje może się dzięki temu wiele nauczyć ale racje masz że np. ja w garażu Nutoola bym nie zbudował.
ok silnik wybierz jakiś w zakresie 2800 obr i zasil go z falownika jak masz "siłę" to możesz szukać falownika 3F-3F a jak nie to z 1F na 3F moc takiego silnika min 750 W ale nieco mocniejszy około 1kv będzie lepszy.
a z imakiem jaki problem ? kostka z otworami
no chyba ze masz namyśli cały suport
: 05 cze 2014, 20:43
autor: MlKl
Ech, pesymiści... Też mi tu pisali, że się nie da zrobić tokarki ze złomu
Dziś nie zamieniłbym mojej zabawki nawet na trzy Nutole. Wiadomo, że nie dorówna centrum obróbczemu za milion, ale to nigdy nie było założeniem. Ale da się robić z dokładnością mierzoną w setkach, gryzie nawet hartowaną stal czy tytan, całkiem nieźle radzi sobie z kwasówką.
Nie żałuj masy - im cięższe ustrojstwo, tym lepiej. Podobnie z przelotem wrzeciona - im większy, tym więcej robót ogarniesz.
MIKI czy mógłbyś mi powiedzieć więcej na temat twojej tokarki? Ewentualnie dać jakieś lepsze zdjęcia ? Co do imaka chodziło mi o całe łoże, nie wiem jak je skonstruować