Jaka maszyna do działalności motoryzacyjnej itp

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Endriu250588
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 12 wrz 2013, 07:33
Lokalizacja: Mielec

Jaka maszyna do działalności motoryzacyjnej itp

#1

Post napisał: Endriu250588 » 12 wrz 2013, 08:46

Witam wszystkich forumowiczów. Jak widać jestem tu nowym członkiem tego forum. Od kilku tygodni wolnymi chwilami czytam co popadnie a najbardziej co mnie interesuje :)
Skończyłem szkołę o tym profilu 2008 roku, no trochę minęło, w sumie zapomniało się G-kodu trochę (praktyki na MTS) ale przypomnieć sobie można, a obecnie od 2 lat pracuje na Solid Edge v20 i ArtCam 9 więc z projektem i przerobieniem go na g-kod nie mam problemu.
Mam zamiar zacząć sam u siebie w domu działać i produkować elementy do branży tuningowej i motoryzacyjnej jaki przemysłu nawet i lotniczego (PZL Mielec) czy usługi dla innych firm. Problem w tym że chciał bym się was poradzić jaką maszynę kopic czy nówkę czy używaną?? Bo z jednej strony przydała by się Tokarka i Frezarka. elementy jakie będą robione to : dystanse do piast, talerzyki obniżające do gwintów, jak i też obudowa do zawieszeń gwintowanych, piasty, cambrery itp. myślę tez robić formy do wytłoczeń blach jak i wtryskarek ( robota po nagraniu klienta ). Pytam tu bo chcę zakupić maszynę lub maszyny jeśli bym potrzebował dwie, a na maszynach to coś nie coś a po przeczytaniu kilku postów to już mi się zamieszało w głowie. Jeśli możecie doradźcie co i jak bym mógł ruszyć sam na własną rękę. Biznes Plan i resztę papierkowych robót się nie boję bo mam tam tez i rodzinne ręce ale żeby to wypaliło muszę wiedzieć jakie maszyny mi będą potrzebne - Marka, model itp.



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 12 wrz 2013, 21:17

Ile chcesz/możesz przeznaczyć na te maszyny kasy ?


Autor tematu
Endriu250588
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 12 wrz 2013, 07:33
Lokalizacja: Mielec

#3

Post napisał: Endriu250588 » 12 wrz 2013, 21:27

jeśli ma to byc maszyna która podoła wymaganiom w sensie dokładności to na tokarkę 120-150 tys ale pierw będę musiał jeszcze szybko zobaczyć ile i jak szybko dostanę grosz


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#4

Post napisał: lewy10psdw » 13 wrz 2013, 20:32

Dużo ludzi wchodzi teraz w Haasa, słyszałem dobre opinie i są też atrakcyjne cenowo. Swoją drogą proponowałbym aby tokarka miała napędzane narzędzia, naprawdę poszerza to bardzo możliwości świadczonych usług.


Autor tematu
Endriu250588
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 12 wrz 2013, 07:33
Lokalizacja: Mielec

#5

Post napisał: Endriu250588 » 15 wrz 2013, 09:36

lewy10psdw, też myślałem o napędzanych narzędziach :wink: i Moze i faktycznie HAAS będzie dobrym wyborem bo na niej miałem praktyki w szkole i całkiem fajnie sie to obsługiwało :) czy kupić nowa czy używkę bo używka tańsza i za resztę kasy mógł bym coś dokupić by powiększyć park CNC

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 15 wrz 2013, 10:42

lewy10psdw pisze:Dużo ludzi wchodzi teraz w Haasa, słyszałem dobre opinie i są też atrakcyjne cenowo. Swoją drogą proponowałbym aby tokarka miała napędzane narzędzia, naprawdę poszerza to bardzo możliwości świadczonych usług.
Endriu250588 pisze:lewy10psdw, też myślałem o napędzanych narzędziach :wink: i Moze i faktycznie HAAS będzie dobrym wyborem bo na niej miałem praktyki w szkole i całkiem fajnie sie to obsługiwało :) czy kupić nowa czy używkę bo używka tańsza i za resztę kasy mógł bym coś dokupić by powiększyć park CNC

Haas
to dobry wybór.
Narzędzia napędzane drogie ....... , a bez osi Y zbyt wiele nie porobisz.

P.S.
Pracuję na SL-20 z narzędziami napędzanymi ...... , od czasu do czasu wykonam frezem na wałku kanałek pod klin , zębatkę , itd. , ale wierz mi na słowo - na frezarce te operacje wychodzą taniej.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#7

Post napisał: lewy10psdw » 15 wrz 2013, 11:28

WZÓR pisze:
lewy10psdw pisze:Dużo ludzi wchodzi teraz w Haasa, słyszałem dobre opinie i są też atrakcyjne cenowo. Swoją drogą proponowałbym aby tokarka miała napędzane narzędzia, naprawdę poszerza to bardzo możliwości świadczonych usług.
Endriu250588 pisze:lewy10psdw, też myślałem o napędzanych narzędziach :wink: i Moze i faktycznie HAAS będzie dobrym wyborem bo na niej miałem praktyki w szkole i całkiem fajnie sie to obsługiwało :) czy kupić nowa czy używkę bo używka tańsza i za resztę kasy mógł bym coś dokupić by powiększyć park CNC

Haas
to dobry wybór.
Narzędzia napędzane drogie ....... , a bez osi Y zbyt wiele nie porobisz.

P.S.
Pracuję na SL-20 z narzędziami napędzanymi ...... , od czasu do czasu wykonam frezem na wałku kanałek pod klin , zębatkę , itd. , ale wierz mi na słowo - na frezarce te operacje wychodzą taniej.

Mariusz.
Wzór wszystko naprawdę zależy od rodzaju produkcji i od tego jakie klient akceptuje ceny, spróbuj np dla kumatego klienta który zleca dużo obróbki zna się na branży wykonać takie elementy jak załączyłem w ilości 50-100szt. Czas ustawczy i stawka frezarki spowoduje, że klient może tego nie chwycić. Dodając oprawkę osiową z wiertłem zrobisz no naprawdę taniej, szybciej i może nawet dokładniej bo z jednego zamocowania. Nie wyobrażam sobie teraz naszych usług bez tokarki z osią c i napędzanych narzędzi. Ale masz też rację, są roboty gdzie bez frezarki się nie obejdzie. Sam jestem na etapie rozeznania i poszukiwania nowej tokarki do firmy gdzie pracuję i nie ukrywam, że Haas jest kuszący a z drugiej strony wolałbym
nie mieszać sterowania, weszliśmy w sinumerika i tego się trzymam. A swoją drogą gdybym mógł cofnąć czas wolałbym HH
Załączniki
kolnierz.jpg
kolnierz.jpg (29.21 KiB) Przejrzano 1530 razy


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 16 wrz 2013, 11:04

lewy10psdw pisze:Dodając oprawkę osiową z wiertłem zrobisz no naprawdę taniej, szybciej i może nawet dokładniej bo z jednego zamocowania.
Ciężko coś precyzyjnie doradzić przy tak ogólnym temacie, dla przykładu o tych flanszach dużo zależy od otworów w kołnierzu, jeśli ma być duży i dokładny, np fi25H7 to napędzane narzędzia na małych tokarkach mają za mały moment coby wiercić otwór 25mm. Co innego przy mniejszych otworkach np fi6. Generalnie chcesz tokarkę, a może frezarkę, może do serii, a może do form i wykrojników :wink: Jednak radziłbym się trochę bardziej zdecydować co ma być twoim głównym obszarem działalności i do tego dobierać obrabiarkę...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”