wymiana silnika w tokarce tuc 40..potrzebna porada

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
masaj
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 15 sie 2009, 17:10
Lokalizacja: ącko

wymiana silnika w tokarce tuc 40..potrzebna porada

#1

Post napisał: masaj » 24 paź 2011, 14:48

witam
jestem bliski zakupu tokarki tuc 40,o ile mi wiadomo jest tam silnik 7,5 kw
chciałbym zmienić silnik na ok.3,5 kw i teraz pytania:
czy silnik o tej mocy będzie się nadawał do tej maszynki?//czy ma to coś wspólnego ze sterowaniem,rozruchem maszyny itp..czy ta moc jest wystarczająca?
tokarka ma pracować tylko i wyłącznie w drewnie,czyli dość małe opory...

jeśli już wymiana okaże się możliwa,to czy cała operacja jest skomplikowana?i w ogóle jakie silniki brać pod uwagę //tu proszę o linki z allegro//

pozdrawiam i z góry dzięki za podpowiedzi



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 24 paź 2011, 19:16

Oj chcesz dwa razy zmniejszyć moc i jeszcze na dodatek planujesz toczenie drewna. To się może nie udać. Do drewna potrzebujesz dużych obrotów, a przy takich choćby opory na rozbieg będą duże. Druga rzecz, to fakt, że tokarki do metalu nie są szczęśliwym wyborem do toczenia drewna. Wszędzie wciska ci się drzewny pył i "wypija" np. olej smarujący łoże, wciska się w łożyska. Tak możesz szybko tokarkę zatrzeć.

No i na marginesie - to że na silniku pisze, że ma 7,5 kW, to wcale nie znaczy, że zawsze tyle mocy oddaje, jeśli pracuje "na luzie", to jego moc (z racji niewielkiego prądu) będzie niewielka. To, że na silniku pisze 3.5 kW, nie oznacza, że silnik, jak go obciążysz, chwilowo nie pociągnie 15 kilowatów, oczywiście może się spalić, ale moc pobierana z sieci nie zależy od silnika, ale od oporów, jakie ma ten silnik do pokonania, o czym wielu zapomina.


Autor tematu
masaj
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 15 sie 2009, 17:10
Lokalizacja: ącko

#3

Post napisał: masaj » 24 paź 2011, 21:44

dzięki serdeczne za rozjaśnienie tematu
generalnie ,to silnik chcę zmienić z tego względu ,iż obawiam się ,że zabezpieczenia będą siadać //działam na prądzie z domu// zabezpieczenie jest 25 A
czy ten silnik 7,5 kw da rade na takich zabezpieczeniach?
czasem będzie również pracować druga maszyna o silniku 2,2 kw
czy razem mogą pracować?

co do niszczycielskiego działania pyłu to brałem to pod uwagę ,z tym ,że na tej maszynie będę wyrabiał z mokrego kloca drewna //śr.ok25 cm .dł ok 50cm//,obrabiany będzie z zewnątrz --wybierany środek ,zostaną ścianki ok.3-4 cm .i po wysuszeniu szlifowanie będzie drugiej tokarce ...,więc trochę pylenia jej zaoszczędzę

proszę o odp.dot zabezpieczeń //jutro jadę ją oglądać //i dobrze byłoby poznać zdanie doświadczonych przed podjęciem decyzji o kupnie
pozdrawiam


dawca87
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 260
Rejestracja: 15 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Osw wlkp

#4

Post napisał: dawca87 » 25 paź 2011, 17:28

Jak kolega chce włożyć trochę pieniążków w tokarke to polecam falownik. Zmniejsza zapotrzebowanie na prąd, umożliwia płynną regulacje obrotów, ma kilka ciekawych funkcji (hamowanie prądem stałym, czas rozbiegu i wychamowania itp.) Jeżeli tuc jest na łożyskach to dodatkowo można poszaleć z obrotami. Jedyną wadą falownika jest jego cena.

Po mojemu na 25A powinno działać 7.5kw (u mnie w firmie działa). Drugi 2.2 tez powinien bez problemu dać radę o ile oba nie zechcą na raz ruszyć. Pozatym ważny jest też symbol na bezpieczniku (chodzi o to zeby bezpiecznik działał z opóznieniem).


darek4168
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 17 paź 2009, 22:47
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

#5

Post napisał: darek4168 » 25 paź 2011, 22:26

Ja mam zabezpieczenie C 32A i chodzi bez problemów, C 25A, też powinno wytrzymać, ale jak masz B 25A no to już nie. Ważną sprawą w tucach jest pompka oleju, musi być sprawna, zwróć uwagę na to.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”