Tokarka domowej roboty

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#111

Post napisał: kamar » 16 lip 2011, 23:02

W następnym poście oczekuję pytania, po co się wogóle wrzeciono kręci :)
Kolego, chcesz zbudować tokarke to chwała ci za mierzenie sił na zamiary , ale poczytaj trochę, poznaj budowę i zasady działania a napewno bedzie łatwiej.



Tagi:


ir0nhide
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 30
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2008, 23:45
Lokalizacja: Silnowo

#112

Post napisał: ir0nhide » 16 lip 2011, 23:15

kamar pisze:poczytaj trochę, poznaj budowę i zasady działania a napewno bedzie łatwiej.
A BARDZO chętnie, ale nie potrafię odnaleźć takiego źródła wiedzy.
Przypominam że ja chcę jak już to zbudować tokarkę do drewna.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#113

Post napisał: RomanJ4 » 16 lip 2011, 23:36

ir0nhide pisze:Nie rozumiem dlaczego wrzeciono jest zintegrowane tymi wszystkimi trybami z suportem/posuwem ? (bo tak to wygląda)
Myślę, że ten schematyczny filmik dużo koledze wyjaśni
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7903
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#114

Post napisał: tuxcnc » 16 lip 2011, 23:39

bogdan54 pisze:Albo weź to , do metalu i drewna , ma śrubę pociągową http://allegro.pl/tokarka-do-metalu-i1718671832.html
Sprzęt może być trochę kłopotliwy w renowacji, bo panewki i nakrętki pociągowe trzeba robić na zamówienie.
Natomiast do toczenia głównie drewna, a czasami jakiś dupereli z mosiądzu nic tańszego się pewnie nie znajdzie.
Cena może być jeszcze do negocjacji, bo na takie zabytki chyba nie ma zbyt wielu amatorów.

.

Awatar użytkownika

kubaspec
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 206
Rejestracja: 16 lip 2011, 23:00
Lokalizacja: mazowieckie

#115

Post napisał: kubaspec » 16 lip 2011, 23:41

jerzeli chcesz zrobić prostą tokarkę do drewna taką z dłutami (nożami) trzymanymi w ręce to podaj parametry jakie cie interesują (średnica toczenia i długosć) to napisze jakie materiały bedą potrzebne i jaką kwote magą kosztować


ir0nhide
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 30
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2008, 23:45
Lokalizacja: Silnowo

#116

Post napisał: ir0nhide » 17 lip 2011, 00:04

RomanJ4 pisze:Myślę, że ten schematyczny filmik dużo koledze wyjaśni
Pięknie :D, wszystko teraz jasne, dzięki!
kubaspec pisze:jerzeli chcesz zrobić prostą tokarkę do drewna taką z dłutami (nożami) trzymanymi w ręce to podaj parametry jakie cie interesują (średnica toczenia i długosć) to napisze jakie materiały bedą potrzebne i jaką kwote magą kosztować

Tak właśnie taką tokarkę

Ogólnie powiedzmy max długość to 110cm, średnica max 40cm (jedno nie wiąże się z drugim, np. fi40cm = max. 30cm dł.)

Materiały możesz napisać (będę bardzo wdzięczny) lecz, cena i tak może się różnić (bo mnie może to inaczej kosztować)

Awatar użytkownika

kubaspec
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 206
Rejestracja: 16 lip 2011, 23:00
Lokalizacja: mazowieckie

#117

Post napisał: kubaspec » 17 lip 2011, 00:34

Obrazek

Obrazek
zrób tokarkę tego typu (ta jest na allegro) ramę główną wykonaj z ceownika min 65 nogi mogą byc z rórki 2 cale konika uspawasz w prosty sposób z kawałka róry i dwuch płaskowników tuleje konika musici ktoś dorobić wrzeciono wykonane z wałka fi min 35 zatoczonego pod łorzyska i kolo pasowe oraz dospawaną tarczą do mocowania np uchwytu tokarskiego lub trójzęba silnik powinieneś zastosować ok 1,5kw do zmiany prędkości wrzeciona zastosój koła pasowe stopniowane podtrzymkę do noża morzesz zrobić z ceownika 50 lub jak na zdjęciu z płaskownika podpartego wzmocnieniami taka tokarka morze ci długo słóżyć


ir0nhide
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 30
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2008, 23:45
Lokalizacja: Silnowo

#118

Post napisał: ir0nhide » 17 lip 2011, 00:56

kubaspec, a to ja "znam" tą tokarkę ;) kontaktowałem się z tym Panem...
Tak jak napisałeś i pokazałeś tak (bardzo podobnie) też chciałem ją wykonać.
Tylko dwie rzeczy:
kubaspec pisze: dospawaną tarczą do mocowania np uchwytu tokarskiego lub trójzęba


Musi być dospawana ? nie może być np. tak jak zrobiłem na rys. wcześniej ? (pytam ponieważ spawanie wydaje mi się nieco problematyczne w przypadku obsadzenia później wałka w łożyskach - trzeba by dawać zawleczki tak ?)
kubaspec pisze:koła pasowe stopniowane
co to znaczy stopniowane ? tzw. choinka ?

Dzięki za pomoc :wink:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7615
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#119

Post napisał: pukury » 17 lip 2011, 01:12

witam.
do drewna nic więcej nie potrzebujesz .
rób wg. tego wzoru - co kol. podesłał fotki .
tarczę do mocowania uchwytu prościej przyspawać - co za problem z łożyskami ?
w uproszczeniu - masz łożyska we wrzecienniku - wałek z zabierakiem ( tarczą ) wkładasz od przodu .
z tyłu mocujesz nakrętką i dokręcasz koła ( jak piszesz choinkę ) .
inną sprawą jest konstrukcje łożyskowania wrzeciona .
to musiałbyś się zgłosić do rozgarniętego tokarza .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


ir0nhide
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 30
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2008, 23:45
Lokalizacja: Silnowo

#120

Post napisał: ir0nhide » 17 lip 2011, 10:00

pukury pisze:tarczę do mocowania uchwytu prościej przyspawać - co za problem z łożyskami ?
w uproszczeniu - masz łożyska we wrzecienniku - wałek z zabierakiem ( tarczą ) wkładasz od przodu .
z tyłu mocujesz nakrętką i dokręcasz koła ( jak piszesz choinkę ) .
hmm jak by to napisać... chodzi o to że jeśli wałek był by o jednakowym przekroju na całej długości, to czy nie chodził by w tych łożyskach na boki ? Wydaje mi się że wałek np. 40mm powinien mieć wytoczenia po bokach do średnicy np. 35mm, pod łożyska, wtedy uniemożliwiło by to chodzenie całej ośki na boki. Jeżeli przyspawał bym zabierak do wałka to nie miał bym wtedy możliwości obsadzenia prawego łożyska...(dlatego narysowałem mocowanie zabieraka na gwint a i tak przecież wrzeciono kręcąc się powodowało by na gwincie samozacisk zabieraka ) - tak mi się tylko wydaje.


Znalazłem jeszcze taką tablicę obrotów
Obrazek

Czy można się na niej wzorować przy wyborze kół pasowych ? Wygląda na to że najlepszą opcją jest silnik ~1400obr./min. ale nie jestem pewien w 100% który lepszy czy 1400/min. czy 2800/min.
Tak na szybko policzyłem że:
6`cio stopniowa regulacja dla silnika 2800/min. wyglądała by np. tak:
5 * koło pasowe na osi silnika śr. 5cm i jedno 4cm, a na osi wrzeciona analogicznie: 4cm,5cm,6cm,8cm,10cm,11cm = 3500,2800,2300,1750,1400,1000obr./min = 5,10,15,20,30,35cm śr. toczonego przedmiotu.

Wnioski jakie wyciągnąłem:
1. Problematyczne staje się wykonanie tokarki o rozbieżności toczenia od 5cm do 40cm ( wymaga zastosowania więcej niż 5szt. kół pasowych)
2. Teoretycznie rzecz biorąc lepiej było by wykonać 2 tokarki - jedna do małych średnic, druga do dużych klocków, lub zastosowanie mocnego silnika 1400obr/min. - idąc przekładniami w górę (obroty) moc teoretycznie słabnie, lecz praktycznie nie powinno mieć to większego znaczenia ze względu na to że maleje średnica (ciężar) obrabianego elementu.

Dobrze dedukuje ?

PS wzór:
A - obroty osi silnika
B - obroty na wrzecionie
C - średnica koła na osi silnika
D - średnica koła na osi wrzeciona

A/B*C=D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”