Przecinarka - przystawka do tokarki

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#41

Post napisał: Zbych07 » 12 wrz 2010, 23:50

Leoo pisze: Nie widzę prostszego i tańszego rozwiązania niż hydrauliczne.
a ja znalazłem :

:)) ( ten mechanizm w goglach - korbka w prawo, korbka w lewo i tak cały dzień .... :mrgreen: ).

..... a tak serio, .... szukam dalej. Jak nie znajdę ... będę pracował nad hydraulicznym.
A na razie, ..... zbuduję mordercę brzeszczotów. :wink:



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#42

Post napisał: RomanJ4 » 13 wrz 2010, 00:55

J mam taką,
Obrazek
tnę na niej różne metale, niektóre twarde i pomimo że jest dość ciężka dodatkowo stosuję sznur gumowy od ekspandera do dociskania ale nie zauważyłem jakiegoś nadmiernego tępienia się brzeszczotów od ruchu powrotnego. Chyba nie ma co zawracać sobie głowy, chyba ze ktoś tnie przemysłowo, ale to powinien mieć i lepszą maszynę.


Autor tematu
Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#43

Post napisał: Zbych07 » 13 wrz 2010, 06:54

RomanJ4 pisze:J mam taką,
[url=http://images41.fotosik.pl/335/4ace78ea4ddf09cam.jpg]Obrazek[/URL]
tnę na niej różne metale, niektóre twarde i pomimo że jest dość ciężka dodatkowo stosuję sznur gumowy od ekspandera do dociskania ale nie zauważyłem jakiegoś nadmiernego tępienia się brzeszczotów od ruchu powrotnego. Chyba nie ma co zawracać sobie głowy, chyba ze ktoś tnie przemysłowo, ale to powinien mieć i lepszą maszynę.

Jeśli cięcie służy zarabianiu na chleb, jedynym sensownym pomysłem jest pilarka taśmowa, a nawet dwie lub trzy - na każdej nieco inna piła do materiału o innej twardości czy .... szerokości.
Tu mówimy jednak o sytuacji gdy tniemy amatorsko w niewielkich ilościach.
Chyba na razie rzeczywiście sobie odpuszczę - zamiast budować maszynkę tracę wzrok w googlach. Zacznę o tym ponownie ewentualnie myśleć gdy będę na etapie tuningowania wersji pierwszej - bo inaczej nawet taka nie powstanie.
Dzięki za ten komentarz - oparty na własnej obserwacji a nie na teorii i .... krytyce wszystkiego co się nawinie .

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#44

Post napisał: BYDGOST » 13 wrz 2010, 16:37

A może tego gościa na końcu śruby zastąpić silnikiem krokowym?
Załączniki
phacksw5.gif
Obrazek ze strony http://www.technologystudent.com/equip1/phcksw1.htm
phacksw5.gif (65.51 KiB) Przejrzano 1313 razy
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#45

Post napisał: Zbych07 » 14 wrz 2010, 07:18

RomanJ4 pisze: W innym wątku napisał : " Dorobiłem do niej chłodzenie z pompki akwariowej i wannę z 2 zlutowanych blaszek do pieczenia ciasta, co przy zastosowaniu emulsji zapewnia w ruchu powrotnym dostateczne smarowanie i brzeszczot się od tego nie tępi. I pomimo, że rama jest dość ciężka zastosowałem jeszcze dodatkowy nacisk poprzez sznur od ekspandera. Zamknięty profil stalowy 50x50 przecina w około minutę. Sam byłem zdziwiony, że brzeszczot starcza na dość długo. "

Pompka akwariowa i blaszki do pieczenia - dobre, kupuję pomysł - tego mi brakowało :mrgreen:

Do chłodzenia emulsja taka jak do tokarki ? :?: :?: :?:
BYDGOST pisze: A może tego gościa na końcu śruby zastąpić silnikiem krokowym?
Silnik krokowy ?? w pierwszej chwili pomyślałem, że to bez sensu ..... hmm ,ale....
myślę, że to bardzo ciekawy pomysł, gdyby .... uzupełnić to o .... sterowanie z PC-ta - mogłaby powstać dość inteligentna piła cnc - parametry opuszczania piły w tym jej docisku można by ustawiać w zależności od rodzaju i wielkości ciętego elementu , oraz od rodzaju brzeszczota ( np. zgodnie z parametrami cięcia zalecanymi przez producenta).
Ponadto rozwiązało by to problem miękkiego opuszczania i podnoszenia piły przed i po zakończeniu pracy.

Sama konstrukcja (CNC) idealnie pasowałaby do tematyki forum. :mrgreen:



Jednak przynajmniej chwilowo, ten aspekt sobie odpuszczam - najpierw musi powstać piła, później moja pierwsza maszynka CNC.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#46

Post napisał: RomanJ4 » 14 wrz 2010, 08:51

Tak typowa emulsja do tokarki, kupuję na Allegro
A, jeszcze jedno, do zbiorniczka emulsji na dno dobrze jest włożyć jakiś magnesik w celu zatrzymywania najdrobniejszych opiłków. Inaczej będą oblepiać wirnik typowego silnika pompki który też jest magnesem i zatrzymywać go. Chyba, że zastosujemy pompkę innej konstrukcji. U mnie pracuje bodaj najmniejsza jaką można kupić a i tak trzeba zmniejszać strumień kranikiem.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#47

Post napisał: M 52 » 14 wrz 2010, 09:53

RomanJ4 pisze:J mam taką (...)
A cóż to za urządzenie? Gdzie to kupić i za ile? Maszynka wydaje się cicha i w miarę wydajna, a to by znaczyło, ze jest idealna dla mnie. Muszę mieć ciche maszyny.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


Autor tematu
Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#48

Post napisał: Zbych07 » 14 wrz 2010, 12:10

Znalazłem w starej gazecie dokumentację takiej amatorskiej maszynki:

Obrazek
Załączniki
Piła ramowa.rar
(7.11 MiB) Pobrany 658 razy

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#49

Post napisał: RomanJ4 » 14 wrz 2010, 12:24

Kupiłem ją jakieś dwa lata temu przez internet, bodaj Allegro. jak znajdę dane- napiszę.
Edit w międzyczasie znalazłem takie cudo
http://allegro.pl/elekt-pila-do-ciecia- ... ml#gallery

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#50

Post napisał: BYDGOST » 14 wrz 2010, 16:54

Zbych07 pisze:gdyby .... uzupełnić to o .... sterowanie z PC-ta - mogłaby powstać dość inteligentna piła cnc
Stare rozwiązania w powiązaniu z nową techniką mogą okazać się bardzo skuteczne. Być może takie podejście pozwoli zwiększyć atrakcyjność i zainteresowanie tego typu wynalazkiem. Wiadomo, ze piły taśmowe mają też swoje wady. Równie wydajna piła ramowa a przy tym z trwalszym brzeszczotem mogłaby stanowić dla niej konkurencję.
Tez mi chodziło po głowie by zbudować sobie przecinarkę, ale najbardziej zależy mi na rozwiązaniu cięcia małych detali. Obecne przecinarki bardzo łatwo przecinają długie przedmioty, ale z przecięciem np. kostki 30x30 dokładnie na pół to już jest problem. Przydałoby się kontrimadło.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”