Multifix - pomoc w wyborze

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
nescafe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:45

Multifix - pomoc w wyborze

#1

Post napisał: nescafe » 17 kwie 2022, 21:54

Cześć,

Jestem tokarzem amatorem. Posiadam tokarkę MTP CQ6236Gx1000 i obecnie używam imaka szybkozmiennego opartego na jaskółczym ogonie. Irytuje mnie jednak brak powtarzalności pozycji narzędzia po ponownym zamontowaniu. W związku z tym postanowiłem zaopatrzyć się w imak typu multifix. I tutaj pojawia się moja prośba o pomoc/weryfikację moich założeń:

1. Jaki rozmiar będzie odpowiedni?
Oś wrzeciona jest u mnie 38mm nad supportem. Używam noży 16x16 oraz 20x20mm.
Po przeczytaniu tabel z rozmiarami skłaniam się raczej ku rozmiarowi A.
Kolega @RomanJ4 w poście tokarka-mtp-360x1000-cz1440g-1-testy-po ... ix#p753299 mając bardzo podobną maszynę pisze o rozmiarze E, ale nie każdy producent ma ten rozmiar (o czym w punkcie).
Rozmiar B wydaje mi się zdecydowanie za duży - noże będę musiał chwytać na 2 śruby tylko. Poza tym nie wiem czy da się na tyle wysoko podnieść uchwyt, żeby nóż 12x12 był w osi?

2. Jaki producent?

Czy imaki różnych producentów różnią się od siebie?
  • Pewe Tools - https://pewetools.de/pl/shop/kategoria- ... -korpus-a/
    różne opinie można znaleźć w internecie. Od wychwalających te imaki po krytykę obsługi klienta i wytykanie, że to podobno tak samo chiński produkt jak inne noname.
  • HAHN+KOLB - https://www.hahn-kolb.de/MULTIFIX-steel ... en/US/EUR/
    Jedyny imak nieprodukowany w Chinach jaki znalazłem. Niestety ta firma nie oferuje rozmiaru E.
  • Noname - na przykład https://allegro .pl/oferta/multifix-a-imak-narzedziowy-szybko-wymienny-t-11555975969
    wygląda identycznie jak na stronie Hafen sprzedającej produkty Bernardo: https://www.hafen .pl/szybkowymienny-zestaw-uchwytow-imakow-system-multifix-rozmiar-a-z-zestawem-4-zaciskow
    Żadnej identyfikacji marki, żadnej informacji gdzie produkowane. Kusi cena i szybkość dostawy.
Nie znalazłem żadnego rzetelnego testu imaków kilku producentów. Czy ktoś wie czym mogą się różnić? Zależy mi na powtarzalnej dokładności przy zmianie narzędzia.

3. Czy kostki różnych producentów będą do siebie pasować?
Czy rozmiary multifixa są jednakowe wśród wszystkich producentów? Na pierwszy rzut oka widzę, że raczej tak, jedynie wysokością kostki centralnej się różnią między tabelami. Domyślam się, że kostki różnych producentów powinny do siebie pasować, aczkolwiek trafiłem na wątek, że czasem wchodzą tak ciężko, że nie da się ich wygodnie używać.

Jaka jest wasza opinia?



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11580
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Multifix - pomoc w wyborze

#2

Post napisał: RomanJ4 » 18 kwie 2022, 01:03

W poradnikach wielkość Multifixa zaleca się dobierać w/g szerokości Z szufladki sanek narzędziowych, vide-tabele oryginalnego szwajcarskiego producenta http://www.lathes.co.uk/multifix/
Obrazek Obrazek ale ja do swojej starej 700-tki kiedy zmieniałem jej imak na Multifixa dobrałem rozmiar większy - "A", i nie żałuję tego wyboru, chociaż kostki AD2090 szerokości 90mm wystają poza szerokość szufladki(80mm) ale zamiast 12x12mm mogę mocować noże z trzonkami 20x20mm. (kostki AD2075 do tego samego bębna rozm. A by nie wystawały)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Bęben zamontowałem tak, że w razie potrzeby kostkę mogę opuścić poniżej powierzchni sanek na której jest zamocowany. Dokupowałem do niego kostki innych producentów(widać po jarzmie śruby reg. wysokości) niż producent zestawu podstawowego (w sumie ma 10), i nie stwierdziłem niekompatybilności.
Obrazek.
Taże do "tysiaczki" dobrałem imak wymiaru "E" i dokupowałem dodatkowe "obce" kostki które pasują do niego.
Myślę, że standard bębna u wszystkich producentów jest zachowany, więc i kostki muszą pasować.

Ale według mnie do "tysiączki" którą kolega posiada rozmiar "A" jest zbyt mały, szkoda możliwości używania na tych obrabiarkach noży 25x25mm jak w "E",
Na zdjęciu poniżej różnica między rozmiarem "A" a "E"
Obrazek
dlatego pomimo, że szerokość szufladki też nie jest duża, ale jest za to masywniejsza, zdecydowałem się na rozmiar "E",

Obrazek Obrazek

tym bardziej, że niektóre narzędzia jak np 32-milimetrowe listwy tnące potrzebują oprawek o chwycie "C" wysokości 25mm
Obrazek

Oczywiście decyzja należy do kolegi...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
nescafe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:45

Re: Multifix - pomoc w wyborze

#3

Post napisał: nescafe » 20 kwie 2022, 10:37

Dziękuję Ci @RomanJ4 za tak szczegółową odpowiedź. Skoro Ty masz multifixa z Pewe i nie narzekasz na niego to mi też wystarczy:) Zamówiłem rozmiar A z kostkami na noże 20mm. Jeśli kiedyś stwierdzę, że potrzebuję większy to przełożę go do mojej drugiej tokarki TSB-20.
Przycisk "pomógł" nie oddaje mojej wdzięczności:)


Autor tematu
nescafe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:45

Re: Multifix - pomoc w wyborze

#4

Post napisał: nescafe » 26 kwie 2022, 23:28

Jestem po pierwszym krótkim teście imaka (produkcji Pewe Tools, kupiony w Polskim sklepie internetowym).
Wygląd i wykonanie bez zarzutu.
Powtarzalność w mocowaniu kostki w okolicach 1 setki (zauważyłem, że osiągam wyraźnie lepszą powtarzalność blokując imak przez obrót dźwigni przeciwnie do wskazówek ruchu zegara).
Natomiast tak jak kolega @RomanJ4 napisał - imak rozmiaru A jest nieco za mały na tę tokarkę. Trzeba było słuchać mądrzejszych:)

Jak tylko ogarnę jak tu się wrzuca zdjęcia i filmy to mogę coś pokazać.


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Multifix - pomoc w wyborze

#5

Post napisał: Adam Domański » 27 kwie 2022, 08:59

nescafe pisze:Jak tylko ogarnę jak tu się wrzuca zdjęcia
Klikasz w pełny edytor i podgląd i masz pod oknem wrzucanie obrazów.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11580
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Multifix - pomoc w wyborze

#6

Post napisał: RomanJ4 » 27 kwie 2022, 09:45

Adam Domański pisze:Klikasz w pełny edytor i podgląd i masz pod oknem wrzucanie obrazów.

tylko obraz nie może mieć więcej jak 2MB bo nie wejdzie.
search.php?author_id=19147&t=108308&sr=posts
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”