Linuxcnc i hotwire - pomoc w konfiguracji

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
marcoo80
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2007, 12:29
Lokalizacja: strumień

#11

Post napisał: marcoo80 » 14 mar 2012, 21:21

dzięki, co nieco o tym czytałem ale nie mogłem zaskoczyć gdzie skorzystać z gantrykins więc wyrysowałem wszystko w dxf-ie na warstwie xyuv i skorzystałem z foamblade, śmiga aż miło, niebawem polecą pierwsze wycinanki, mam nadzieję że "lotne"



Tagi:


ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

#12

Post napisał: ter_haar » 15 mar 2012, 18:52

tuxcnc pisze:Byłeś naprawdę blisko sukcesu.

Dodałeś osi, więc powinieneś dodać też zer

Kod: Zaznacz cały

loadrt stepgen step_type=0,0,0,0,0,0,0,0
.
jezeli maszyna jest 4 osiowa, to wystarczy

Kod: Zaznacz cały

loadrt stepgen step_type=0,0,0,0
- po co uruchamiac niepotrzebnie generatory ktore tylko kręcą sie na pusto i zabierają czas procesora.
mrcoo80 pisze: dzięki, co nieco o tym czytałem ale nie mogłem zaskoczyć gdzie skorzystać z gantrykins więc wyrysowałem wszystko w dxf-ie na warstwie xyuv i skorzystałem z foamblade, śmiga aż miło
foamblade jest fajny, ale jeżeli uzywasz tylko warstwy xyuv, to niepotrzebnie Ci podzieli okregi na małe odcinki, przez co gcod sie robi nieczytelny. Z gantrykins masz ładne g2/g3 do ciecia kółek.

tutaj: http://klapacz.linuxpl.eu/cnc/pliki/hotwire-xya.hal masz moja konfiguracje xya
tutaj: http://klapacz.linuxpl.eu/cnc/pliki/hotwire.hal zas masz moja konfiguracje xyuv.

Jak widac poza dodaniem osi obrotowej a, to roznia sie one tylko uzyciem gantrykins zamiast trivkins.


Autor tematu
marcoo80
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2007, 12:29
Lokalizacja: strumień

#13

Post napisał: marcoo80 » 02 sie 2012, 21:30

jeszcze pracuje na osiach XYUV, maszyna jest używana dość sporadycznie, głównie do cięcia skrzydeł, ale ostatnio miałem okazję poeksperymentować z literkami - robiłem napis dla znajomego, i tu zaczęły się schody.
Najpierw był problem z literkami w Qcad więc rysowałem napis w Corel-u, zamieniałem w krzywe, otwierałem w Qcad i dodawałem wszystkie niezbędne linie łączące litrki i pozwalające na cięcie wnętrza liter np. "A" czy "O", potem konwersja z DXF na NGC zrozumiałego dla LinuxCNC.
Przy krótkim napisie spędziłem kilka godzin na rysowaniu, konwertowaniu itp.
Zastanawiam się czy nie ma nieco prostszego sposobu na cięcie liter?
A może można ściągnąć chociaż gotowe czcionki dla Qcad-a?


Autor tematu
marcoo80
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2007, 12:29
Lokalizacja: strumień

#14

Post napisał: marcoo80 » 01 lis 2012, 12:33

jakoś nie mogę ogarnąć gantrykins, w trivkins mam 4 osie XYUV i wszystko działa jak należy ale po zmianie w pliku hal na gantrykins zamiast nazw osi XYUV pojawiają mi się osie o nazwach 1234 i mogę ręcznie bazować tylko 2 pierwsze. Nie mogę sprawdzić czy konfiguracja jest prawidłowa bo program nie ruszy bez zbazowania osi, ktoś ma jakiś pomysł? Jeśli trzeba mogę podesłać pliki konfiguracyjne


ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

#15

Post napisał: ter_haar » 05 lis 2012, 18:03

marcoo80 pisze:jakoś nie mogę ogarnąć gantrykins, w trivkins mam 4 osie XYUV i wszystko działa jak należy ale po zmianie w pliku hal na gantrykins zamiast nazw osi XYUV pojawiają mi się osie o nazwach 1234 i mogę ręcznie bazować tylko 2 pierwsze. Nie mogę sprawdzić czy konfiguracja jest prawidłowa bo program nie ruszy bez zbazowania osi, ktoś ma jakiś pomysł? Jeśli trzeba mogę podesłać pliki konfiguracyjne
nie mam pod ręką maszyny, więc nie sprawdze, więc pisze w pamięci: gdzieś w menu (chyba widok) jest przełącznik między trybem maszyny, a trybem napędów. Jakoś tak się to nazywa. Przełączanie tego skutkuje zmianą nazw osi z 1234 na xyuv i na odwrót. Bazowanie działa chyba tylko w jednym z tych trybów.

Jezeli Ci zależy, to mogę sprawdzić jak to u mnie działa.


Autor tematu
marcoo80
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2007, 12:29
Lokalizacja: strumień

#16

Post napisał: marcoo80 » 10 lis 2012, 12:53

próbowałem zmieniać w menu na tryb maszyny i tryb napędów, niestety bez skutku, z taką różnicą że w jednym trybie maszyna wysypuję błąd podczas próby bazowania a w drugim mona zbazować tylko osie 1 i 2 natomiast 3 i 4 w ogóle nie reagują na przycisk bazowania, ale najbardziej zastanawia mnie dlaczego widzę zamiast osi XYUV osie 1234?
-----------edit---------------
przepraszam są osie 0123


ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

#17

Post napisał: ter_haar » 12 lis 2012, 20:18

pokaz co masz w halu, a dokladnie jak masz skonfigurowane gantrykins

u mnie wyglada to tak:
laodrt gantrykins coordinates=XYZABCXY

czyli osie uv powtarzaja ruch osi xy.

w trybie rzeczywistym widze osie x,y,a,b,u,v
w trybie napędów widze osie 0,1,2,3,4,5

bazuje maszyne w trybie napedow (kazda brama bazuje sie osobno), po wlaczeniu programu widok sam sie przelacza na tryb rzeczywisty (pojawiaja sie osie x,y,a,b,u,v)

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#18

Post napisał: tanifon » 12 lis 2012, 22:41

marcoo80 pisze: /.../
Przy krótkim napisie spędziłem kilka godzin na rysowaniu, konwertowaniu itp.
Zastanawiam się czy nie ma nieco prostszego sposobu na cięcie liter?


Ostatnio tez badałem ten temat.. niestety nie znalazłem zbyt dużo "generatorów" które automatyzują ten proces. Ba powiem więcej znalazłem jeden jedyny który nie jest darmowy.

[youtube][/youtube]


Pocieszenie takie ze i nie jest za drogi :)
Szkoda ze producenta nie da się przekonać do rozbudowy programu o moduł sterujący pracą styroplotera xy ;) ehhh
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”