Segitarius pisze:Czy orientuje się ktoś jak wysterować sygnał 0-10V na płytkę do sterowania falownikiem tak żeby RS485 w falowniku zamienił to sobie na ilość obrotów?
LinuxCNC może sterować sygnałem PWM (modulacja wypełnienia) o wprowadzonej częstotliwości, a przetwornik PWM/0-10V zamienia to na sygnał dla falownika. Możesz zrobić lub kupić gotowca:
https://www.google.pl/search?q=przetwor ... 0v&imgdii=_
Inne ustawienie to PDM (modulacja czestotliwości). Potrzebny przetwornik częstotliwość napięcie - jest dostępny na stronie sponsora forum, jako moduł do mach-a.
Twoje pytanie chyba wynika z niezrozumienia działania tej opcji w konfiguracji. Wszystko jest opisane w dokumentacji. Podajesz dwie skrajne wartości prędkości wrzeciona i odpowiadające im wypełnienia (lub częstotliwości dla PDM), a program przelicza sobie to liniowo dla całego zakresu. Potem jak dasz komendę ustawiania prędkości w gkodzie, to on według tego ustawi wypełnienie/częstotliwość, a przetwornik zamieni na napięcie z zakresu 0-10V.
Segitarius pisze:Reasumując. Czy jest w Linuxie jakaś ukryta funkcja uruchamiająca komunikację przez modbus?
Nie ma ukrytej. Ustawiasz to na karcie ustawień zaawansowanych w stepconf, ale żeby z tego korzystać to trzeba zaprogramować w pytonie lub w środowisku graficznym, które jest do dyspozycji.
Segitarius pisze:Sprawdzając woltomierzem zaciski przewodów nie widzę żadnego napięcia.
Zastanawia mnie gdzie kolega to napięcie mierzy? Widzę jakąś płytkę - to przetwornik pwm/0-10V? (bo tam trzeba mierzyć)
Segitarius pisze:Falownik mam już sparametryzowany tak żeby czytał obroty z RS'a. Co może być przyczyną?
Brak oprogramowania tej opcji. Trzeba się na coś zdecydować, albo sterowanie 0-10V albo RS (chociaż PWM/PDM nie wyklucza RS-a). Dla 0-10V masz już to zrobione dla RS485 trzeba sobie zaprogramować.