LibreCAD 2D - jak przenieść warstwę z 1 pliku do 2 pliku ?


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

LibreCAD 2D - jak przenieść warstwę z 1 pliku do 2 pliku ?

#1

Post napisał: lukasz89 » 10 wrz 2017, 13:51

Cześć. Pytanie jak w tytule tematu. W programie mam coś takiego, jak bloki, ale nie wiem co to jest i jak się tego używa. Chcę to zrobić, aby nie tworzyć jej od początku, bo wiadomo - to zajmuje czas.



Tagi:


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#2

Post napisał: bartoszmista » 10 wrz 2017, 16:46

W tym celu tworzy się szablon. Czyli plik w którym umieszczamy linie, pismo itp. na ustalonych warstwach. Otwierasz taki plik, rysujesz i później zapisujesz z inną nazwą. Chyba innego sposobu nie ma. Bloków używa się głównie do wstawiania gotowych elementów (np. śruby). Ale najpierw trzeba sobie taką bazę bloków stworzyć.


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#3

Post napisał: lukasz89 » 10 wrz 2017, 19:17

Czyli to to samo jakbym skopiował dany plik i pousuwałbym w nim zbędne warstwy, a potrzebne zostawił i dodawał do tego nowe rzeczy. Nie byłoby z tym problemu, gdybym nie miał zrobionego tego drugiego konturu, a chodzi mi o to, że przykładowo mam dwa pliki dxf, w każdym jakiś kontur (każdy inny) i chcę połączyć te dwa kontury w jeden plik tak, aby nie tworzyć żadnego z nich ponownie (inaczej połączyć 2 warstwy w jeden rysunek). Wydawało mi się, że te bloki mogą być od tego, ale jeśli nie, to trudno się mówi.


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#4

Post napisał: bartoszmista » 11 wrz 2017, 08:39

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeśli chcesz połączyć dwa obiekty (warstwy) ale w jednym pliku (rysunku) to od tego są też bloki (zaznacz i utwórz blok).


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#5

Post napisał: lukasz89 » 11 wrz 2017, 17:31

Dwa oddzielne pliki dxf, a w każdym z nich jest załóżmy jakiś kontur. Chcę połączyć je w jeden rysunek. Po scaleniu wyjdzie z tego jeden rysunek z dwiema warstwami w jednym pliku dxf i z tym na maszynę (w tym wypadku plazmę/laser). Nie służą do tego bloki ?


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#6

Post napisał: bartoszmista » 11 wrz 2017, 17:50

Jeśli skopiujesz kontur z pierwszego pliku i wkleisz do drugiego pliku, to również skopiuje ci warstwę (z pierwszego pliku). Możesz wczytać też rysunek jako blok (umieść go na warstwie jakiej chcesz). Ale bez kopiowania się nie obejdzie. Przez chwilę myślałem że chcesz żeby dwa osobne pliki połączyły się "jakoś" w jeden - tak się nie da przecież.

Bloki służą do zapisywania jakiegoś elementu złożonego z kilku warstw, rodzajów linii oraz kształtów jako jeden element (blok właśnie). Wyobraź sobie prostokąt z otworem w środku - normalnie to są dwa kontury. Jeśli zamienisz na blok, będzie zaznaczało jako całość. Ale takiego czegoś nie wytnie maszyna (plazma laser).


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#7

Post napisał: lukasz89 » 11 wrz 2017, 18:26

https://www.easypaste.org/file/sH085Evy/1.dxf?lang=pl
https://www.easypaste.org/file/xc4u1p6N/2.dxf?lang=pl

Są dwa pliki. Chciałbym, aby niebieski kontur z pliku 1 przerzucić do pliku 2. Metodą kopiuj-wklej lub jakąkolwiek inną, aby tylko nie tworzyć tego ręcznie. Interesuje mnie jak to zrobić jeśli jest to w ogóle możliwe.


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#8

Post napisał: bartoszmista » 11 wrz 2017, 20:49

Już inaczej się nie da :neutral:


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#9

Post napisał: lukasz89 » 11 wrz 2017, 22:26

To tak włączyłem program i otworzyłem dwa projekty i co dalej ? Przecież metodą kopiuj/wklej się nie da, a używając narzędzi kopiuj/przenieś mogę się poruszać tylko w obrębie jednej siatki w jednym oknie.


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#10

Post napisał: bartoszmista » 11 wrz 2017, 23:09

Plik->Importuj->Blok (i wybierasz ten drugi rysunek)

Zmień->Explode (rozbije na pojedyncze obiekty/linie)

Na co dzień pracuję w AutoCAD i tam jakoś jest łatwiej - przynajmniej kopiowanie między rysunkami działa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”