HeeksCAD/HeeksCAM - Operacja profil... koła zębate

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

HeeksCAD/HeeksCAM - Operacja profil... koła zębate

#1

Post napisał: pascalPL » 17 wrz 2011, 23:24

Witam.

Od jakiegoś czasu próbuje okiełznać HeeksCAMa. Soft ma bardzo duży potencjał, dlatego próbuje w nim pracować. Oczywiście licencja na jakiej jest wydany to główny argument, który za nim przemawia.

Obrazek

Jednak ostatnio trafiłem na pewien problem którego nie potrafię rozwiązać. Narysowałem sobie w HeeksCADzie 3 koła zębate. wstawiłem w te koła jakiś wzorek. Na wzorek dałem operację: "Contour". Koła zębate chciałem wyciąć frezem 1.4mm dwu piórowym. Więc dla pierwszego z brzegu wybrałem operację: "profile" i wybrałem tool on side: outside. Niestety moduł CAM środek koła zębatego bierze za odpad i w środku koła zaczyna operację "roll on". Widać to po prawej stronie wyróżnionego koła zębatego.

Nie mogę zmienić wartości roll on poniżej średnicy narzędzia, bo mi taką wartość odrzuca EMC2 przy próbie uruchomienia wygenerowanego programu.

Może mi ktoś podpowiedzieć jak przekształcić to koło zębate aby "odpad" był na zew. a użyteczna strona była wew?.

A może jest sposób na obejście tego problemu. Bo widzę, że praca z HeeksCAM to sztuka kompromisów.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 18 wrz 2011, 09:31

pascalPL pisze:...Może mi ktoś podpowiedzieć jak przekształcić to koło zębate aby "odpad" był na zew. a użyteczna strona była wew?. ...
Nie ma potrzeby przekształcać tego koła - zmień tylko obróbkę , tzn. wskaż drugą stronę konturu.
Wrzuć DXF-a na forum.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: pascalPL » 18 wrz 2011, 10:45

Rysunek wygenerowany jest w HeeksCADzie. Plik DXF wygenerowany przez Heeksa nie otwiera się poprawnie w żadnym innym sofcie. Dysponuje tylko plikiem .heeks.

Wiem, że wystarczy zmienić stronę konturu z wew. na zew. ale niestety nie potrafię tego zrobić. Istnieje jeszcze możliwość że soft tego nie potrafi, ale tak czy siak efekt jest ten sam :)

Untitled2.heeks

Do tego plik wygenerowany pod HeeksCADem pod linuxem nie otwiera się poprawnie na tej samej wersji pod windows. (sprawdzone na paru maszynach).
Udostępniony plik jest wykonany na HeeksCAD 0.18.0 pod Linux.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 18 wrz 2011, 11:35

pascalPL pisze:... Istnieje jeszcze możliwość że soft tego nie potrafi, ...
Nie ma takiej opcji - przyglądaj się uważnie (patrz; 7.40 minuta trwania filmiku .... i do końca).
:arrow:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: pascalPL » 18 wrz 2011, 21:04

WZÓR pisze:Nie ma takiej opcji
Może jest ale działa po swojemu i dlatego stwierdziłem, że jej nie ma..
Mój przypadek można porównać do 5.16 do 7.39 minuty tego filmu.

Nie ważne czy wybieram outside czy inside zawsze zaczyna w obiekcie. Poniżej zrzuty ekranu.

Tutaj "outside"

Obrazek

Tutaj "inside"

Obrazek

Niestety nie mogłem obejrzeć filmu z dźwiękiem bo przydźwięk sieciowy jest głośniejszy od głosu osoby która nagrała ten film i mi mózg wyparował :)

Chyba, że nie o tej opcji rozmawiamy.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: G3d » 19 wrz 2011, 07:27

Sprobuj zmienic mu punkt startu, bo mozliwe ze side sie zgadza, ale on te rollony czesto robi z kosmosu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: pascalPL » 26 wrz 2011, 18:00

G3d pisze:Sprobuj zmienic mu punkt startu, bo mozliwe ze side sie zgadza, ale on te rollony czesto robi z kosmosu.
Rzeczywiście, tylko włączenie "use start point" bez zmiany domyślnej wartości "0;0;0" spowodowało generowanie poprawnego kodu. Dzięki. Pomogłeś.

Obrazek

Mam tylko mały problem z kodem wygenerowanym przez Heeks'a. Przy próbie załadowania pliku w EMC2 dostaję następujący błąd:

"Near line 784 of ....

Straight feed in concave corner connot be reached by the tool without
gouging"

W Heekcad'zie ustawiłem aby produkował kod dla EMC2 z kompensacją, średnica narzędzia podana jest prawidłowo 2mm.

[ Dodano: 2011-09-26, 17:55 ]
Wreszcie udało mi się wykonać program do końca i wyciąć te kółka.

W zrozumieniu kompensacji kąta cięcia z pomocą przyszła strona: http://www.linuxcnc.org/docview/html//g ... mpensation

Niestety przy próbie cięcia 2mm frezem dwupiórowym tak małych i ostrych krawędzi nie udało mi się przy użyciu kompensacji. Nie chciałem integrować w rysunek.
G-code wygenerowany bez kompensacji z uwzględnieniem 2mm średnicy narzędzia przeszedł bez problemu.

Nie wiem tylko czy Heeks potrafi wygenerować kod który uwzględni zostawienie kawałka materiału aby wycinany element nie odpadł podczas wycinania.
Natrafiłem na problem związany z uszkadzaniem elementu po oderwaniu się, kiedy maszyna wykonuje już ostatnie milimetry przebiegu. Na razie bawię się na kawałkach sklejki, które są lekkie. Wyprodukowane koła zębate nie mają kawałka 1 zęba zaraz przy początku...
Z tego co widziałem moduł CAM do google sketchup to taka funkcja była.. Będę musiał popracować sobie chwilkę i w google sketchup'ie.

Generalnie HeeksCAD pretenduje do bycia całkiem dobrym darmowym narzędziem, ale jeszcze wiele mu brakuje zwłaszcza pod kontem stabilności.

Dzięki za pomoc.. było mi znacznie łatwiej a na sieci informacji o współpracy EMC2 i HeeksCADa bardzo mało.


qbacz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 04 cze 2009, 13:42
Lokalizacja: tychy

#8

Post napisał: qbacz » 28 sty 2012, 18:54

Witam
Mam problem z heekscad'em - zmieniłem kompa na amd46bitowy, postawiłem ubuntu 10.04 ale niestety nie daje rady zainstalować ani heekscad'a ani heekscnc...
Pakiety .deb instalują się ale program nie odpala, próbowałem też w terminalu, niby się coś po instalowało ale koniec końców też bez rezultatów:(
Proszę o jakieś rady bardziej zaawansowanych operatorów linuxa :)
Pozdrawiam


snajper007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 144
Rejestracja: 03 lis 2011, 16:48
Lokalizacja: grodzisko Górne

#9

Post napisał: snajper007 » 18 lut 2013, 17:48

Jak robisz te koła w HeeksCAD? Ja próbuje konwertować na szkic i wstawić obróbkę profilową, jednak nie generuje ścieżek.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: pascalPL » 19 lut 2013, 22:35

snajper007 pisze:Jak robisz te koła w HeeksCAD
Przyznam się, że nie pamiętam. Moduł kół zębatych jest na pewno w HeeksCADzie. Musiało to być w miarę proste, ale teraz to nawet nie mam Heeksa na komputerze aby sprawdzić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”