Sterowanie frezarki

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#11

Post napisał: kubus838 » 13 lip 2015, 23:00

Profesjonalane sterowniki chodzi mi tu o płytki nie program niczym nie różnią się od amatarskich. Są wykonane z takich samych elementów jak pozostałe. Które to elementy mają te same tolerencje i są wykonywane tą sama techniką. Tak samo jak druk ścieżek na płytkach. Każdy firma projektuje sobie własne sterowanie i do tego zleca zaprojektowanie programu sterującego. Tak sam układy scalone mają własne autorskie oprogramowanie. Dlatego też do wszystkich tego typu obrabiarek jest potrzebny komputer. Sytacja analogicznie podobna jest jak z samochodami. Wersja seryjna i oprogramowanie amg - przykład mercedes.
Silniki krokowe czy to w haas-ie czy zwykłej domowej frezarce sterowanej machem działają na tej samej zasadzie i sterowniki(plytki) do nich też. I tu nie ma żadnej różnicy. Może być zwiększona moc, częstotliwość ale zasada działania jest taka sam czyli obrot w jedna strone obrót w drugą strone, zatrzymanie.

kamil1986

Twoje porównanie nie stanowi dowodu na to czy haas jest profesjonalny czy mach3. Te programy sterują obrabiarkami. I dlatego, że haas to poteżna obrabiarka ma mieć lepsze/profesjonalne oprogramowanie niż mach którego używa wiecej osób. To jest wielka bzdura. Każdy sterwnik/program moze mieć wady i zalety. Oprogramowanie haas-a jest mniej dostępne a co za ty idzie mniej używane niz mach.
Bo co, szybciej obrobisz element - przecież o jakości obróbki nie decyduje prędkość frezowania/toczenie tylko to jak programista przygotuje g-cody, jego wiedza i oczywiście wytrzymałość maszyny. A oprogramowanie dla haas-a i tak zostało napisane jako jedna z wielu opcji czyli odpowiedź na inne tego typu oprogramowanie. Przecież sterownik haas-a jaki i macha można użyć do różnego rodzaju obróbki jak i innej maszyny - wystarczy policzyć i wpisać przelożenia. To jaki profesjonalizm widzisz w haas-ie a jakiego nie widzisz w machu czy innym programie. I żeby nie było nie jestem użytkownikiem ani zwolennikiem macha.

Za jakiś czas wyjdzie nowa maszyna wraz z innym oprogramowaniem. Bądzie kosztawała jeszcze wieksze pieniądze, zaliczała jeszcze większe prędkości i dostępna będzie tylko z obrabiarką. I co wtedy będzie bardziej profesjonalna?

danca1

"Cóż ty bełkoczesz kolego? co ma naprawa wspólnego ze sterowaniem"

To ma wspólnego, że aby naprawić to trzeba wiedzieć jak to działa. A jak ktoś nie wie tylko koło tego stał to zadaje takie pytania. A tak na marginesie chcesz osiagac duże prędkości przez ethernet - no ciekaw jestem jak to robisz? A może jeszcze przez telegeartner-a? A slyszaleś już o połączeniu światłowodowym wielomodowym?


Czy to sterowanie zostało napisane przez "potężnego' producenta czy przez małą chińska(oczywiście to jest przykład) firme to nie ma najmniejsze znaczenie. Ważne jest żeby program pracował według danych z g-kodów. A podział na prefesjonalne i amatorskie w takim przypadku nie ma większego sensu bo jedna obrabiarka jest przygotowana do takiej/szybkiej pracy a inna do wolnej/cięższej. Oprogramawanie ma spełniać swoje zadanie i nie gubić kroków ani "wieszać" się przy byle nawrocie. A te wszystkie programy sterujące opierają się o takie samo jądro systemowe, to samo jest w przypadku np. linux i unix. Reszta to wymysl twórcy oraz funckje które te programy mają w swoich bibliotekach. Czy tak to wszystkie nawroty, wiercenia, cięcia, odległości, kąty wejscia, odlagłości między rampami(przejścia) można programować w CAD-zie. Bo nawet w rhino jest klika postprocesorów do mach i haasa. Program sterujący jest tylko narzędziem w "ręku" operatora i to tak jakby do młotka zwykłego dodał czujnik temperatury - ale używać go trzeba tak samo. To co tu jest profesjonalnego?

robert



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#12

Post napisał: dance1 » 14 lip 2015, 10:11

Tekstu powyższego nie przeczytałem, na 2-3 zdaniu się poddałem. :shock:
Manrul1234 widzisz teraz dlaczego napisałem że dyskusji z mojej strony nie będzie? :lol:
Ostatnim czasem miałem okazję bawić się rozwiązaniem tego typu http://www.osaicnc.com/machining-centers/ i różnica jest znaczna, jak masz jakieś pytania dotyczące profesjonalnych rozwiązań, pytaj bo wypisać wszystkie różnice nie sposób.
O zdalnych serwisach, zdalnym monitorowaniu maszyny i podglądzie pulpitu także warto napisać itd.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 10:31 przez dance1, łącznie zmieniany 1 raz.
I don't like principles, I prefer prejudices


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#13

Post napisał: wackon » 14 lip 2015, 10:28

kubus838 pisze:Silniki krokowe czy to w haas-ie czy zwykłej domowej frezarce sterowanej machem działają na tej samej zasadzie i sterowniki(plytki) do nich też. I tu nie ma żadnej różnicy. Może być zwiększona moc, częstotliwość ale zasada działania jest taka sam czyli obrot w jedna strone obrót w drugą strone, zatrzymanie.

robert
???????? Haas na silnikach krokowych???????
Bardzo ciekawe........


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#14

Post napisał: dance1 » 14 lip 2015, 10:34

kubus838 Daewoo Matiz i bolid F1 także działają na tej samej zasadzie, myślisz że różnicy na torze by nie było?
Może bardziej celne porównanie, dla komputera każde oprogramowanie to tylko ciąg zero i jedynek także każde oprogramowanie jest identyczne czy też profesjonalne?. Przedstaw tą tezę ludziom którzy wydali grube tysiące na profesjonalne camy, przecież mogli kupić cambama lub jakiegoś free użytkować, przecież działają na tej samej zasadzie. :twisted:
Wstydu sobie oszczędź robiąc tak idiotyczne i niedorzeczne porównania.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#15

Post napisał: kubus838 » 14 lip 2015, 15:12

dance1 pisze:kubus838 Daewoo Matiz i bolid F1 także działają na tej samej zasadzie, myślisz że różnicy na torze by nie było?
Może bardziej celne porównanie, dla komputera każde oprogramowanie to tylko ciąg zero i jedynek także każde oprogramowanie jest identyczne czy też profesjonalne?. Przedstaw tą tezę ludziom którzy wydali grube tysiące na profesjonalne camy, przecież mogli kupić cambama lub jakiegoś free użytkować, przecież działają na tej samej zasadzie. :twisted:
Wstydu sobie oszczędź robiąc tak idiotyczne i niedorzeczne porównania.
Pisanie takiw wzorców jak bolid f1 i matiz to jest mało praktyczne. Może porownaj f1 z naskar i wtedy gdzie sa samochody bardziej profesjonalne? Ale na głupie porownianie jest jeszcze głupsze: matizem pojedziesz po miejskiej ulicy a bolidem f1 nie. A wiesz dlaczego - bo bolid nie ma świateł.

Bo to że dla komputera każde oprogramowanie jest ciagiem zer i jedynek to nie celne porównanie tylko rzeczywistość. A to że ludzie wydają ciążką kase na na cam-y to jest tylko sprawa handlowca który umiał odnależć się w danej sytacji i potrafił sprzedać dany program danej osobie. Jest ich tyle i co wszystkie są profesjonalne? To które nie sa profesjonalne - te darmowe?
Śmiejesz się z cambama - a przecież wszystkie CAD/CAM właśnie w ten sposób powstawały. Pochwal się jakie Ty oprogramowanie napisałeś i jakie jest profesjonalne. Miałeś czas się douczyć a nie wysmiewać z każdego którego Ty nie rozumiesz. Każde oprogramowanie jest dobre który wykonuje swają prace a nie te najdroższe. tak samo jest w przypadku obrabiarek. Myslisz, że tylko haas jest dobry bo co, bo własnie Ty na nim pracujesz. Nic z tego każda obrabiarka jest dobra która wykonuje zadane zadanie w sposób prawidłowy i zgdony z projektem. Tu na forum jest wielu ludzi którzy wykonali własnoręcznie takie obrabiarki i zarabiją na nich kase. A ty co zbudowałeś?

I konieć dyskusji na temat oprogramowanie bardziej prefosjonalnego. To nie jest post handlowca tylko ma byc opis. Dlatego przedstaw rodzaj programu na jakim pracujesz i opis do niego. I wtedy nawiąże sie dyskusja o radzaju programu i który jest lepszy do czego. Bo idelanych nie ma nie było i nie będzie.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#16

Post napisał: dance1 » 14 lip 2015, 15:21

:shock: Nie mam więcej pytań.
Ja i Hass. :lol:, nie śmieję się z cambama tylko porównania z profesjonalnym oprogramowaniem nie odnajduję.
Koniec z mojej strony, nie ma sensu.
I don't like principles, I prefer prejudices


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16245
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#17

Post napisał: kamar » 14 lip 2015, 21:43

kubus838 pisze: I konieć dyskusji na temat oprogramowanie bardziej prefosjonalnego.
Szkoda, a taka była pouczająca :).
Osobiście zawsze wolałem amatorki od profesjonalistek. Niby nieporadne ale jakoś przyjemniej. I sporo taniej :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#18

Post napisał: kubus838 » 14 lip 2015, 22:11

Wiesz, nie wiem czy o tym samym piszemy. Ale próbuj dalej może coś Ci z tego wyjdzie?

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”