Problem przy uruchamianiu STEP 2

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#11

Post napisał: pixes2 » 13 wrz 2009, 20:57

Witam ponownie. Dziś dalej eksperymentowałem z pisaniem kodów-kwadraciki trójkąciki itp.(fajna zabawa). I co się okazało: nie zakończyłem programu powrotem do 000, po naciśnięciu "powrót" wszystko płynnie wróciło do pozycji zerowej. Następna próba-ww. program, następnie z zakładki "ustawienia"-jazda do pozycji zerowej-ponownie płynny ruch do "0". Odrobinkę jazdy na ręcznym-powrót do"0" skokami.Czyli te skoki przy powrocie są tylko po ster. ręcznym, a to jestem w stanie chochlikowi wybaczyć. Zobaczymy na docelowym komputerze. Swoją drogą, bardzo przyjazny program. Próbowałem bawić się MACH-em ale jakoś mi nie szło-może mam ze 20 lat za dużo, może zły dzień?

Dziękuję i pozdrawiam. :smile:
Tomek.
PS.
Miło, że kolega ma tyle cierpliwości. Tymbardziej, że większość problemów to nie program, a niedoświadczenie użytkowników. Coraz mniej jest takich spżedawców.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 wrz 2009, 07:48

Z tego co piszesz rysuje mi się obraz problemu. Jeśli te "czkawki" pojawiają się po ruchach ręcznych - problemem może być Twój komputer - jakoś dziwnie nie wyłącza wątku klawiatury.

Mam prośbę o pobranie najnowszej wersji - teraz już 1.37. Tam trochę poprawiłem wyłączania wątku pracy ręcznej - z tego linku: http://www.lynxsft.home.pl/programy/STEP2CNC_setup3.exe

Dzięki za uznanie i ciepłe słowa o programie. W końcu dlatego został napisany, że Mach dla większości użytkowników jest niezwykle nieprzejrzysty.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#13

Post napisał: pixes2 » 14 wrz 2009, 21:02

Zrobię jak kolega sugeruje, tylko nie wiem czy zdążę w tym tygodniu. Zapowiada się ciężko. Muszę jeszcze zainstalować coś do internetu(pewnie I-Plus), jakiś program graficzny żeby można było zrobić następny kroczek w nauce CNC. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy można pobrać nową wersję STEP-a i przenieść ją do komputera maszyny na jakimś nośniku (niestety tamten komp odcięty od świata)?

Dzięki i pozdrawiam.
Tomek.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post napisał: Piotr Rakowski » 15 wrz 2009, 07:53

1. Program graficzny - polecam mojego eduCADa. Bez problemu współpracuje ze STEPem.
2. Oczywiście można przenieść STEPa na inny komp.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#15

Post napisał: pixes2 » 09 paź 2009, 19:57

Trochę to trwało, zrobiłem jak kolega sugerował i jest OK. eduCAD-a mam w planach ale musi jeszcze chwilę poczekać, tymczasem grzecznościowo korzystam z Corela i znowu wszystko pod górkę. Cokolwiek narysuję czy sfotografuję i wrzucę do stepa jako JPG czy jako BMP pojawia się G-code ale nie można go zinterpretować. Wszystko zatrzymuje się na pierwszym poleceniu "X0.000". Po zmianie "x"na inną wartość np. 0.175 -podobnie, nie można skonwertować "0.175".
Może to kwestia tego ,że to wersja demo?
W sprawie odblokowania programu muszę się skontaktować z kolegą Piotrem ale to chyba na PW.

[ Dodano: 2009-10-09, 19:58 ]
Kod mam, ale coś nie dziamie.


Pozdrawiam.
Tomek

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post napisał: Piotr Rakowski » 10 paź 2009, 07:19

Po pierwsze sprawdź, czy nie musisz pozamieniać kropki na przecinki.

Co to znaczy kod mam, ale coś nie "dziamie". Sorry, ale nie "kumam"?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#17

Post napisał: pixes2 » 10 paź 2009, 10:56

Dzięki za odpowiedż. W wygenerowanym g- kodzie są tylko kropki. Co ciekawe na domowym komputerze ten sam program generuje z przecinkami i zaczyna konwersję(widać początek grawerunku-pewnie te pierwsze 1000 linii kodu). A jak zamienić wszystkie kropki na przecinki w 200tys. linii kodu ?

Pozdrawiam.
Tomek.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18

Post napisał: Piotr Rakowski » 11 paź 2009, 06:54

Metody główne są trzy:

1. w eduCAD - w konwerterze PLT2CNC - zaznacz konwersję kropka - przecinek.
2. w STEPie - to samo, jeśli generujesz np. z BMP.
3. Moja procedura ZAMIEŃ w oknie edytora g-kodu jest bardzo szybka - zamiana wszystkich kropek na przecinki zajmie kilka sekund.

A najlepiej w ogóle w ustawieniach regionalnych Windows zmienić znak dziesiętny. Wejdź do Panelu sterowania -> Opcje regionalne i językowe -> [Dostosuj] -> znak dziesiętny.

Pozdrawiam.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”