Sterowanie kilku obrabiarek przez jeden komputer

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Mc_Kansy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 162
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:52
Lokalizacja: Katowice

Sterowanie kilku obrabiarek przez jeden komputer

#1

Post napisał: Mc_Kansy » 24 sty 2009, 21:41

Witam,

Jak w temacie, jestem ciekawy, czy da się w jakiś sposób sterować kilkoma obrabiarkami CNC powiedzmy 3-osiowymi spod jednego komputera? Jakie oprogramowanie oraz jakie sterowanie musiałoby być zastosowane?

Chodzi mi po prostu o jednoczesne sterowanie np. 3 maszyn 3-osiowych z jednego komputera.

Dzięki za odpowiedź,

Pozdrawiam!



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 24 sty 2009, 22:17

Żaden problem, pod dwoma wszakże warunkami:

1. nie jest to sterowanie 9 osiami jednocześnie
2. sterujemy trzema niezależnymi obrabiarkami z prędkością nie większą, niż 5KH/oś

-> wystarczą 3 uruchomione kopie STEP2CNC na tym samym komputerze wyposażonym w 3 porty LPT (np. na oddzielnych kartach PCI).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
Mc_Kansy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 162
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:52
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: Mc_Kansy » 24 sty 2009, 22:27

Rozumiem. A czy jest możliwość zgrania tego "do kupy", mam na myśli dokładnie o sterowanie np. 3 obrabiarkami 3-osiowymi z poziomu jednego komputera + sterowanie manipulatorem kilku osiowym (stąd musiałoby to chyba być sterowane z jednego programu, ponieważ manipulator musiałby wiedzieć, że program w np. pierwszej maszynie się zakończył i że ma "jechać" zmienić materiał), który odbierał i ładowałby materiał z każdej maszyny po kolei tzn. żeby program nie był wykonywany na wszystkich maszynach jednocześnie, tylko aby cykl ładowania/odbierania materiału odbywał się równomiernie po kolei na każdej maszynie?

Nie znam się na sterowaniu maszynami :sad:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 25 sty 2009, 09:52

Napisz dokładnie, co kombinujesz to może Ci coś podpowiem. W tej chwili "wyważasz dawno otwarte drzwi", jak sądzę.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
Mc_Kansy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 162
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:52
Lokalizacja: Katowice

#5

Post napisał: Mc_Kansy » 25 sty 2009, 13:49

Chcę sterować małą linią produkcyjną składającą się z 3 obrabiarek 3-osiowych (z możliwością rozbudowy w przyszłości do większej ilości maszyn wieloosiowych) wraz z manipulatorem do zmiany materiału w obrabiarkach :smile:

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 28 sty 2009, 14:55

a ja myślę żę zmiana materiału na obrabiarkach to można wykorzystać PLC i jakiś jeden sygnał z kompa by zmienił materiał i sygnał powrotny żę został zmienimy materiał a zgrać można między sobą w podobny sposób wykorzystując stany na porcie lpt bo skoro każdy port lpt będzie miał swój program sterujący to chyba da sie wysłać z jednego programu do drugiego sygnał XXX który uruchomi maszynę bądź proces produkcji danej maszyny nie znam sie na tym nie używam STEP2CNC tak tylko doradzam bo sam tym myślałem o sterowaniu małą linią produkcyjną lecz wykorzystaniem 5 oddzielnych komputerów połączonych między sobą


bugger
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 21 gru 2006, 13:49
Lokalizacja: galway

#7

Post napisał: bugger » 28 sty 2009, 18:45

w zyciu wyglada to troche inaczej (u mnie naprzyklad) kazda z maszyn ma swoj komputer z programem sterujacym (kazda moze pracowac oddzielnie), z kazdej z nich jest wyprowadzony sygnal zakonczenia procesu obrabiania materialu, sygnal ten uruchamia manipulator ktory zmienia material w danej maszynie ( manipulator ma swoj komputer/PLC z programem sterujacym ) po zmianie materialu manipulator wysyla sygnal do maszyny uruchamiajac proces obrabiania materialu, a sam wraca na pozycje "home", ja mam jeden centralny komputer gdzie tylko zbieram informacje ze dana maszyna zakonczyla proces lub wykonala tyle i tyle detali, i gdzie znajduje sie ( co robi ) manipulator

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”