MODERNIZACJA 3 OSIOWEJ FREZARKI CNC MACH vs LINUXCNC

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#11

Post napisał: KILLER_PL » 26 sie 2012, 22:24

kolego hecza,
widzę że nie bardzo jesteś zorientowany w sprawie CSMIO/IP A, S lub M + MACH.

Jest to sterownik który łączy się z PC (WIN+MACH) przez kabelek RJ45 a nie po LPT. Po drugie wszystko czym sterujemy podłączamy bezpośrednio do tego sterownika a nie do PC po ja-kimkolwiek złączu, dlatego nie rozważamy w tym przypadku możliwości podpięcia enkodera po LPT.

Ogólnie dla wyjaśnienia jeśli jeszcze ktoś nie wie to w skrócie wyjaśniam, są 3 wersje tego sterownika:

1. CSMIO/IP-S - sterownik 6 osiowy sterujący driverami w trybie step/dir

2. CSMIO/IP-M - sterownik 4 osiowy sterujący driverami w trybie step/dir

3. CSMIO/IP-A - sterownik 6 osiowy sterujący driverami analogowo ± 10V ze sprzężeniem zwrotnym z enkoderów.

link do sterownika:
http://www.cs-lab.eu/galeria-dzial--3,- ... I_CNC.html

Wiem że Bartek z pod Krakowa(nie znam jego ksywki na forum) ma zamontowany na podobnej maszynie jak moja sterownik CSMIO/IP-A i sobie chwali.
Ma tam silniki DC z tacho i liniały na osiach (czyli tak jak u mnie).

Dlatego pytanie do kolegów linuksiarzy, co musiał bym kupić do LINUXCNC żeby sterować taką frezarką jak moja, silniki X,Y mają 1,5 kW a w Z 2,5 kW z hamulcem.
prosiłbym o listę elementów z cenami.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#12

Post napisał: tuxcnc » 26 sie 2012, 22:28

dziabi3 pisze:pytam się bo kiedyś podpoiłem pod emc2 na lpt enkoder 1000 impulsów, tylko kanałami A i B i powyżej 80 obrotów emc2 nie miał szans przeliczyć impulsów
Te 80 obrotów to na minutę ?

.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#13

Post napisał: dziabi3 » 27 sie 2012, 00:33

tak na minutę

testowałem gwintowanie, 2 kanały a i b + index wszystko ładnie latało do około 80 obrotów potem już emc2 nie czytał enkodera z resztą mach tak samo jak bawiłem się tym enkoderem jako mpg

więc zdaje mi się że to wina portu lpt z resztą kiedyś czytałem na tym forum że niemożna szaleć z ilością impulsów na wrzecionie bo linux cnc nie zliczy czy to prawda nie wiem

KILLER_PL

zdaje mi się że ten temat to trochę stracona pozycja dla linuxacnc <bez obrazy dla zwolenników> bo na dzisiejszy dzień nie widzę dla ciebie rozwiązania innego niż właśnie lpt pod linuxacnc , gdyby było coś w rodzaju cs-mio/a pod linuxa to tak

ale jak sam widzisz po tych wypowiedziach że musiałbyś się dobrze znać na linuxie aby to odpalić a macha już znasz

wybór należy do ciebie

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#14

Post napisał: markcomp77 » 27 sie 2012, 01:11

dziabi3 pisze:nie widzę ... rozwiązania innego niż właśnie lpt pod linuxacnc
mesa (cała rodzina rozwiązań) + wiele innych...
http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.pl?Mesa_Cards
http://www.mesanet.com/

nawet jest do tego kreator konfiguracji:
http://linuxcnc.org/docs/html/config/pncconf.html
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


hecza
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 403
Rejestracja: 06 mar 2012, 13:25
Lokalizacja: Częstochowa

#15

Post napisał: hecza » 27 sie 2012, 01:25

Mowa była o Linuxcnc, a nie o Machu.
Nie jestem elektronikiem, komputerowcem ani programistą - bardziej mechanikiem, ślusarzem itp. - ale myślę, że podstawowe rzeczy pojmuję.
Chciałem tylko się coś dowiedzieć o systemie-Windows i programie-Mach,którego nie znam, jak się zachowa, gdy mu podepniemy enkoder pod port lpt.
kiedyś podpoiłem pod emc2 na lpt enkoder 1000 impulsów, tylko kanałami A i B i powyżej 80 obrotów emc2 nie miał szans przeliczyć impulsów
Kolega pewnie miał konfigurację: sytemem-Linux > program-emc2(obecna nazwa linuxcnc) > port lpt.
Takie porównanie (system-Windows > program-Mach > port lpt) było by sprawiedliwe.

Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę osiągi ze sprzętem zewnętrznym ( pod Windowsa CSMIO/IP-A ) to do Linuxcnc istnieje też odpowiedni sprzęt do którego linki są dostępne na stronie domowej projektu.
Ja używam kart motenc-lite (są też inne) i podłączone enkodery pracują prawidłowo.
Nikt nie wymagał bicia rekordów, ale enkoder 1000 impulsów - 6 kanałów - 1000 obr/minutę pracował OK.

Też jestem, jeżeli nie ma poważnych powodów, zwolennikiem jednolitego oprogramowania i najlepiej wolnego - oczywiście w sensie licencji.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#16

Post napisał: kamar » 27 sie 2012, 05:59

hecza pisze:
kiedyś podpoiłem pod emc2 na lpt enkoder 1000 impulsów, tylko kanałami A i B i powyżej 80 obrotów emc2 nie miał szans przeliczyć impulsów
Kolega pewnie miał konfigurację: sytemem-Linux > program-emc2(obecna nazwa linuxcnc) > port lpt..
To że ktoś coś podpiął i nie działało to niekoniecznie żle świadczy o programie :)
U mnie przy max obrotach tokarki (ok.1400) jakoś przelicza i gwintuje po lpt.
KILLER_PL pisze:kolego hecza,
widzę że nie bardzo jesteś zorientowany w sprawie CSMIO/IP A, S lub M + MACH.
.
Kolega hecza, jak sam pisze, nie zna Macha ale z jego filmików widać że wie z czym się je LinuxCNC i NGCGUI a ustrojstwa na maszynie podobne. Raczej bym się starał umówić z nim na prezentację. 130 km to nie kosmos.


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#17

Post napisał: KILLER_PL » 27 sie 2012, 11:04

No faktycznie kolega kamar, ma rację, będę chyba musiał wybrać się na pielgrzymkę do Częstochowy, może moja zbłąkana dusza(MACH :lol: ) zostanie nawrócona.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#18

Post napisał: dziabi3 » 27 sie 2012, 12:38

hecza pisze:Kolega pewnie miał konfigurację: sytemem-Linux > program-emc2(obecna nazwa linuxcnc) > port lpt.
Takie porównanie (system-Windows > program-Mach > port lpt) było by sprawiedliwe.
linuxcnc i mach3 były na lpt
kamar pisze:To że ktoś coś podpiął i nie działało to niekoniecznie żle świadczy o programie
U mnie przy max obrotach tokarki (ok.1400) jakoś przelicza i gwintuje po lpt.
powiedz mi kolego uczciwie ile tam masz impulsów na tym wrzecionie? i czy urzywasz 1 kanału czy 2 ? bo wiadomo index musi być

wiem że w linuxcnc da się konfigurować ilość impulsów wiec można wyciąć sobie nawet 10 a wtedy napewno linuxcnc przy 1400obr przeliczy


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#19

Post napisał: kamar » 27 sie 2012, 13:16

dziabi3 pisze: powiedz mi kolego uczciwie
Uczciwie to było wszystko pokazane :) https://www.cnc.info.pl/topics56/liftin ... 69,220.htm

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#20

Post napisał: tuxcnc » 27 sie 2012, 16:40

dziabi3 pisze:wiem że w linuxcnc da się konfigurować ilość impulsów wiec można wyciąć sobie nawet 10 a wtedy napewno linuxcnc przy 1400obr przeliczy
Nic nie wiesz, nic nie rozumiesz i masz tylko jeden cel - udowodnić że Linux jest do du**.
Jakakolwiek dyskusja z Tobą jest niemożliwa.
80 obr/min przy enkoderze 1000 imp/obr to jest raptem około tysiąca trzystu herców.
Ponieważ uzyskałeś identyczny wynik na Machu i Linuxcnc, to należy podejrzewać że poległeś na niedopasowaniu elektrycznym, czyli mówiąc prostym językiem utopiłeś sygnał w szumach.
Ten twój enkoder nie ma przypadkiem wyjścia z otwartym kolektorem ?

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”