Strefa bezpieczeństwa - ruchy pomiędzy zabiegami


Autor tematu
Tymi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 18 kwie 2010, 14:11
Lokalizacja: Wołomin

Strefa bezpieczeństwa - ruchy pomiędzy zabiegami

#1

Post napisał: Tymi » 28 sie 2015, 14:02

Witam,

Programuję obróbkę w 5 osiach. Przedmiot obrabiany ma kształt walcowy. Mam problem z przejściami między kolejnymi zabiegami. Tak jak ruch narzędzia między kolejnymi przejściami wykonywany jest po walcu (z definicji: dojście-> cofnięcia) tak nie potrafię zdefiniować ruchu pomiędzy kolejnymi zabiegami i narzędzie zamiast omijać przedmiot obrabiany porusza się między punktem końcowym, a kolejnym punktem startowym po najkrótszej drodze. Gdzie mogę ustawić strefę bezpieczną tak aby narzędzie nie uderzało w materiał pomiędzy zabiegami? Domyślam się, że to prosta rzecz, ale od kilku godzin nie potrafię tego znaleźć.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 28 sie 2015, 19:54

Pomiędzy operacjami to powinien zapewnić postprocesor. Wydaje mi się, że na czas zmiany pozycjonowania osi obrotowych należy odjechać maszyną w max "Z" dokonać obrotu stołu i pochylenia i wtedy dopiero najechać na "początek programu" kolejnego osią "Z". Na końcu znowu odjazd. W HH530 przed cylkem PLANE mam tak zrobione pozycjonowanie na sztywno wpisane w procesorze. Jeśli obrotów nie ma to te odjazdy też się nie wywołują.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Tymi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 18 kwie 2010, 14:11
Lokalizacja: Wołomin

#3

Post napisał: Tymi » 28 sie 2015, 23:40

Odjazd maksymalnie w osi Z nie daje poprawnego rozwiązania gdyż dalej narzędzie pomiędzy zabiegami porusza się po linii prostej z jednocześnie obracającym się przedmiotem przejeżdżając przez środek wałka do pozycji startowej. Jedyne rozwiązanie jakie mi przychodzi w tym momencie to ręczne edytowanie kodu, żeby wykonać przejazdy tak jak napisałeś, ale nie mam niestety dostępu do kodu (wersja demo Mastercama). Może jakiś inny pomysł?


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 31 sie 2015, 07:11

Podałem rozwiązanie jakie mam zastosowane. Przejazdy między operacjami mam ruchy rozdzielone na poszczególne osie. "Z" jedzie najpierw sam, pozostałe osie są nieruchome (synchronizacja osi wyłączona). W osi narzędzia prawie zawsze można "wyjechać" bez kolizji. Po tym maszyna odjeżdża od detalu w róg "max X,Y" zależnie od kierunku pozycjonowania osi AC. Zależnie od detalu taki neutralny, bezpieczny punkt trzeba samemu ustalić. Może należy punkt końcowy operacji wskazać w tym samym miejscu gdzie będzie rozpoczęcie następnej. Nie widzę detalu to nic więcej nie wymyślę.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


betaaga
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2007, 18:41
Lokalizacja: Mazowieckie

#5

Post napisał: betaaga » 01 mar 2016, 17:32

Z tego co zrozumiałem z Twojego opisu to problemem być może jest zastosowanie przez Ciebie wyjazdu maszyny w wartościach przyrostowych a nie w bezwzględnych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”